Dobra znajomość i stosowanie uniwersalnych reguł doboru garderoby świadczy o renomie firmy oraz o stosunku jakim darzymy zarówno klientów jak i gości.

Wyróżniamy następujące rodzaje garderoby, zapewniające poczucie komfortu w różnych sytuacjach:

  • Strój weekendowy – dopuszcza swobodę, w tym stroju udajemy się na wycieczkę za miasto lub na nieoficjalne przyjęcie w ogrodzie. Zapominamy o dresach, które są niedopuszczalne podczas jakichkolwiek spotkań towarzyskich.
  • Ubranie sportowe koordynowane – nosimy w biurze, w podróży lub na spacerze. Zakładamy żakiet oraz jednobarwną spódnicę lub spodnie oraz obuwie na płaskim obcasie. Mężczyźni mogą mieć marynarkę, jednokolorowe spodnie oraz czarne lub brązowe obuwie.
  • Ubranie spacerowe – nadaje się do biura, na spacer, w podróż oraz na przyjęcie. Zakładamy klasyczny kostium, a więc żakiet i spódnicę, do tego odpowiednio dobraną bluzkę i dodatki oraz zakryte pantofle na podwyższonym obcasie. Strój męski to garnitur oraz czarne lub brązowe obuwie.
  • Ubranie wizytowe – zakładamy na uroczystości o charakterze oficjalnym oraz prywatnym. Zakładamy wizytową suknię. Mężczyzna występuje w ciemnym garniturze, białej lub błękitnej koszuli oraz czarnym obuwiu.

Może się zdarzyć, że podczas oficjalnego przyjęcia służbowego szefowi będzie towarzyszyła asystentka. Powinna wiedzieć jaki strój będzie odpowiedni oraz co oznaczają dopiski na zaproszeniach dotyczące obowiązującego stroju:

  • Tenue de ville lub informal – ubranie wizytowe.
  • Cravate noir lub black tie – kobieta w stroju wieczorowym, mężczyzna w smokingu.
  • Habit, full dress lub white tie – kobieta w stroju wieczorowym, mężczyzna we fraku.

A czy Wy stosujecie się do powyższych zasad? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze