Przy stole pełnym niekończących się zasad i reguł dotyczących dobrego zachowania, często zastanawiamy się o których należy pamiętać. Żadna z nas nie chciałaby przecież popełnić faux-pa. Poniżej najważniejsze z zasad, o których należy pamiętać, aby nie martwić się o popełnienie towarzyskich błędów.

O czym należy pamiętać, aby nie martwić się o popełnienie towarzyskiego faux-pa:

  1. Przy stole oraz pełnej zastawie często trudno określić, która szklanka  jest nasza. Zasada jest bardzo prosta. Wszystkie nasze kieliszki oraz szklanki stoją po prawej stronie od głównego talerza. Co do talerzyka do pieczywa, znajduje się on po lewej stronie lub powyżej głównego talerza.
  2. Serweta płócienna powinna znajdować się po lewej stronie od talerza głównego lub bezpośrednio na nim. W trakcie posiłku serwetę kładziemy na kolanach. Faux-pas jest nieużywanie serwety i pozostawienie jej na stole. Po zakończonym posiłku serwetę odkładamy po prawej stronie od talerza głównego.
  3. Mając wątpliwości przy nadmiarze rozłożonych na stole sztućców, możemy nie mieć pewności, które z nich przeznaczone są do danej potrawy. W tym wypadku należy pamiętać, aby jako pierwszych użyć sztućców położonych najdalej od talerza – skrajnych i wraz z kolejnymi daniami sięgać po następne.
  4. Niedopuszczalne jest sięganie po sól, koszyczek z pieczywem lub sałatkę, nad talerzem sąsiada. Nie należy przekraczać zastawy współbiesiadników.  Lepszym rozwiązaniem jest prośba o podanie niezbędnej nam rzeczy.
  5. Do jedzenia ryby używamy widelca i specjalnego noża do ryby przypominającego wąską łopatkę. Nóż ten nie ma ostrza, ponieważ ryby (uwaga) nie kroimy, a jedynie rozsuwamy jej płaty. Wbrew panującemu przekonaniu, jedzenie ryby dwoma widelcami, jest uznawane za nie eleganckie.
  6. Na stole poza zastawą nie powinny leżeć żadne osobiste rzeczy, typu telefon komórkowy, kluczyki czy torebka. Ponadto niedopuszczalne jest odbieranie telefonu podczas posiłku bez względu na to czy jesteśmy w domu, restauracji, spotkaniu towarzyskim czy biznesowym.
  7. Po zakończeniu jedzenia zupy łyżkę odkładamy na spodeczek znajdujący się pod talerzem na zupę. Podobnie postępujemy po skończonym deserze, wówczas łyżka zamiast w pucharku powinna znaleźć się na spodeczku pod nim.
  8. W trakcie posiłku wielokrotnie zdarza się, że musimy odłożyć sztućce. Sposób ich odkładania jest informacją dla kelnera o tym, co zamierzamy zrobić. Np. krzyżowanie sztućców oznacza, że jeszcze nie zakończyliśmy posiłku, natomiast odłożenie noża i widelca obok siebie mniej więcej na godzinie 5 sygnalizuje, że zakończyliśmy posiłek i kelner może zabrać talerz. Nie powinno się odkładać sztućców tak, aby dotykały obrusa lub stołu. To samo tyczy się łyżeczki do kawy i herbaty, która powinna być położona na spodeczku obok filiżanki. Pamiętajmy jednak, że łyżeczka służy jedynie do zamieszania kawy lub herbaty. Nie należy używać jej do kosztowania napoju, tym bardziej nie należy jej oblizywać.
  9. Kieliszek należy trzymać za nóżkę, niezależnie od rodzaju wina, aby nie zostawić na nim śladów palców. Jedynym wyjątkiem jest koniak, który ogrzewamy dłonią trzymając kieliszek od spodu za czarkę.
  10. Bardzo nieeleganckim zachowaniem jest malowanie ust, poprawianie makijażu, czesanie włosów, używanie wykałaczki do zębów czy dmuchanie nosa przy stole. W tym celu należy przeprosić i udać się do toalety.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okazały się dla Was pomocne. Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze