Netykieta – formy zachowania się, zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci. Zasady netykiety wynikają z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem ograniczeń technicznych wynikających z natury Internetu.
Decydując się na użycie komunikacji elektronicznej, warto działać zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami komunikacji e-mailowej:
- Wysyłaj wyłącznie istotne wiadomości, zwięzłe, krótkie, odróżniaj maile zawodowe od prywatnych.
- Zawsze wpisuj jednoznaczny tytuł wiadomości. Unikaj nic nie znaczących określeń typu „ważne” czy zbytnich skrótów.
- Jeśli dołączasz załącznik lub zdjęcie, napisz o tym w treści maila. Nie przesyłaj pocztą plików większych niż 200 KB bez uprzedzenia adresata.
- Pisz listy w formacie tekstowym, a nie HTML. Jeśli już musisz pisać w tym formacie, niech list będzie bez zbędnych udziwnień, typu inna czcionka w każdej nowej linii, tysiące kolorów i dziesiątki wstawionych rysunków.
- Bezwzględnie stosuj zwroty grzecznościowe wobec adresatów, z którymi nie łączy cię osobista zażyłość. Unikaj zdrobnień. Na zakończenie e-maila nie zapomnij o przesłaniu „wyrazów szacunku” lub „pozdrowień”.
- Unikaj skrótów czy akronimów – wbrew pozorom nie przyspieszają komunikacji, a sprawiają niechlujne wrażenie.
- Używaj wielkich i małych liter zgodnie z zasadami ortografii.
- Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one użycie podniesionego głosu. Po prostu NIE WRZESZCZ na innych.
- Funkcji replay (odpowiedź) używaj, gdy wiadomość zawiera pytanie lub musisz ustosunkować się do poszczególnych punktów wypowiedzi.
- Uważaj na to, co przesyłasz dalej, nie zaśmiecaj cudzych skrzynek dowcipami czy łańcuszkami szczęścia.
- Gdy rozsyłasz pocztę do grupy osób, korzystaj z pola „BCC” czyli „UDW” („Ukryty do Wiadomości”) , gdyż nie każdy musi sobie życzyć by jego adres e-mail został ujawniony pozostałym Twoim adresatom.
- Nie nadużywaj funkcji „priorytet”.
- Ostrożnie używaj skrótów, ikon i emotikonów.
- Jeśli wstawiasz stopkę w swoich e-mailach, to postaraj się żeby nie była ona dłuższa niż 3-4 linijki. Poprzedzaj ją separatorem np. „– „. Umieszczaj w stopce informacje istotne, jak najkrótsze i konkretne.
A czy Wy stosujecie wspominaną netykietę? Zapraszam do komentowania.