„Nie mam czasu.” Nie wyrabiam się.” „Nie ogarniam.” Jak często słyszysz tego typu zwroty od swoich znajomych i kolegów z pracy? Jak często sama tak mówisz? Faktycznie brakuje Ci czasu? Czy pozwalasz, aby wypełniały go złodzieje czasu.

Jeśli pracujesz na pełen etat, to codziennie spędzasz w pracy 8 godzin, w tygodniu 40 godzin, czyli ponad 1600 godzin rocznie.  Aby Twoja praca była bardziej efektywna warto unikać pożeraczy czasu oraz skupić się na rzeczach naprawdę ważnych i pilnych.

Do najczęstszych złodziei czasu należą:

  1. Rozmowy telefoniczne – potrafią być groźnym złodziejem czasu i nie pozwalają się skoncentrować. Rozmowy telefoniczne najlepiej ograniczać do konkretnego problemu, mówić krótko, zwięźle i na temat.
  2. Gaduły i wampiry emocjonalne – nie musisz słuchać zwierzeń i przeciągających się wizyt kolegów z pracy. Naucz się mówić „przepraszam, jestem zajęta”, „mam dużo pracy, muszę lecieć”, „właśnie wychodzę”, itp.
  3. Facebook – zamiast tracić czas na przeglądanie informacji na FB, zajmij się czymś naprawdę pożytecznym.
  4. Nagłe polecenia – którymi lubi Cię zaskakiwać Twój szef. To nie może stać się regułą. Jeżeli zapyta ile czasu potrzebujesz, zadeklaruj nieco więcej, zyskasz czas na ukończenie aktualnych spraw.
  5. Odkładanie spraw na później – unikaj odkładania spraw na później, od razu nadawaj im bieg i załatwiaj je w terminie.
  6. Bałagan w dokumentach – uporządkuj dokumenty, tak aby zawsze znajdowały się w stałych miejscach, unikniesz w ten sposób tracenia czasu na poszukiwania zagubionych dokumentów.
  7. Spotkania – na planowanych spotkaniach mów tylko o sprawach istotnych, a nieplanowane wizyty załatwiaj „na stojąco”.
  8. Korki uliczne oraz znalezienie miejsca parkingowego – przerzuć się na rower, skuter lub komunikację miejską.

I pamiętaj, już 8 minut planowania dziennie pozwala zaoszczędzić nawet godzinę 🙂

A wy jak sobie radzicie ze złodziejami czasu? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze