Open space jest modelem według, którego urządza się wnętrza biurowe i oznacza otwartą przestrzeń. Można powiedzieć, że jest to nowoczesny styl aranżacji, ale już w wieku XIX możemy napotkać tego typu sposoby organizacji przestrzeni biurowej. Biura typu Open Space to jedna wielka przestrzeń wypełniona pracowniczymi biurkami bądź boksami. Moda oczywiście przyszła do nas z zachodu, a głównym założeniem przestrzeni typu Open Space była poprawa komunikacji między pracownikami i skrócenie czasu załatwiania spraw. Dodatkowo Open Space miał wpływać na większe zintegrowanie się z firmą.

Open space to z jednej strony ciągły kontakt ze współpracownikami i nieustanna wymiana pomysłów. Ale z drugiej strony ludzie pracujący w tego typu biurach są całkowicie pozbawieni prywatności.

Zalety biura typu open space:

  1. Możliwość doskonałego i natychmiastowego przepływu informacji,
  2. Dostępność przełożonych w biurze na planie otwartym jest dużo większa niż w firmie z podziałem na pokoje, w której trzeba umawiać się na spotkanie z szefem przez sekretariat;
  3. Aspekt finansowy – biuro na planie otwartym pozwala na bardziej efektywne zagospodarowanie powierzchni.

Wady biura typu open space:

  1. Brak prywatności;
  2. Presja zbyt wielu bodźców;
  3. Nieustanny hałas.

Początkowo uważano, że Open Space to rewolucja, która nie ma słabych stron. Okazuje się  jednak, że Open Space jednak nie jest taki efektywny. Australijscy naukowcy przeprowadzili szerokie badania efektywności pracy i samopoczucia pracowników pracujących w biurach typu Open Space. Wyniki sondaży kazały zdemitologizować poczucie że Open Space jest najlepszym rozwiązaniem w dużych firmach. Aż 90% pracowników, którzy pracują w takich biurach uważa że powodują one wyższy poziom stresu, zwiększają konfliktowość, obniżają produktywność i sprawiają że trudniej się skoncentrować na pracy.

A jakie jest Wasze zdanie na temat biur typu Open Space? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze