Pisanie bezwzrokowe to umiejętność wprowadzania znaków na klawiaturze komputera bez konieczności zerkania na klawiaturę. Pisanie bezwzrokowe jest bardzo ważną umiejętnością w pracy każdej z nas. Można nawet powiedzieć, że jej brak często już na starcie dyskwalifikuje kandydatki na wiele stanowisk biurowych. Najistotniejszą zaletą posiadania tej umiejętności jest jednak możliwość skupienia się na samym tekście bez zwracania uwagi na czynność pisania. Ograniczona ilość ruchu (poruszanie głową, oczami czy barkami) pozwoli nam na redukowanie zmęczenia i bardziej efektywną pracę. Jednym słowem pisanie bezwzrokowe to same zalety.

Szybkiego i bezwzrokowego pisania nauczyć może się każdy. Wystarczy tylko trochę czasu i chęci. W Internecie można znaleźć wiele bezpłatnych programów umożliwiających naukę bezwzrokowego pisania, zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Podczas nauki pisanie bezwzrokowego pamiętaj, aby:

  • Jak najszybciej wyrobić sobie nawyk ustawiania palców na środkowym rzędzie: lewa ręka – A S D F, prawa ręka – J K L ;
  • Pewność siebie jest tutaj kluczowa, musimy same się przekonać, że pisanie bezwzrokowe jest łatwe i proste.
  • Bardzo ważne jest pisanie stałym rytmem, prędkość pisanie przyjdzie z czasem.
  • Z początku problemy mogą sprawiać duże litery oraz polskie znaki, z czasem nie będą stanowiły najmniejszego problemu.
  • Problematyczne mogą być również znaki interpunkcyjne, takie jak: znak zapytania, wykrzyknik, myślnik, nawiasy czy apostrof.
  • Nie łatwo też przychodzi wpisywanie cyfr za pomocą normalnej klawiatury dla mnie było to największe wyzwanie).
  • I jeszcze jedno – trening czyni mistrza.

Od momentu, gdy postanowiłam nauczyć się pisać bezwzrokowo na klawiaturze udało mi się uzyskać prędkość około 200 znaków na minutę, co pozwala mi swobodnie i szybko pisać emaile oraz notatki ze spotkań.

A jakie są Wasze rezultaty? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze