Improwizacja jest głownie kojarzona z kompletną przypadkowością, elementem zaskoczenia, rozpaczliwym szukaniem rozwiązania z sytuacji, której zupełnie się nie spodziewaliśmy. Improwizacja jest umiejętnością kreowania rzeczywistości, wykorzystuje otaczające nas zasoby, jest pewnego rodzaju odwagą na nieznane, ale przede wszystkim potencjałem do tworzenia czegoś nowego wykorzystując własne umiejętności. Właściwie każdego dnia podejmujemy wyzwania oraz decyzje, do których nie jesteśmy przygotowani, aby skutecznie działać, musimy szybko odnaleźć się w sytuacji, korzystając z otaczających nas zasobów oraz tego, co oferuje nam otoczenie.

Techniki improwizacyjne na dobre zagościły w życiu codziennym i są wykorzystywane jako skuteczne narzędzie wspierania rozwoju osobistego. Coraz częściej napotykamy oferty warsztatów oraz szkoleń, które mają na celu nauczenie ich uczestników technik improwizacji. Na warsztacie uczymy się występować przed grupą osób, wcielać się w najróżniejsze role i współpracować z innymi przy współtworzeniu wspólnej historii. Techniki improwizacyjne pomagają polegać na sobie w sytuacjach, które są dla nas nowe oraz do których nie jesteśmy przygotowani. Opanowanie podstawowych zasad improwizacji wzmacnia i rozwija uczestników w wielu dziedzinach. Są to między innymi:

  •  Praca i w biznes – improwizacja pomaga swobodniej prowadzić rozmowy, zdobywać kontakty oraz rzesze klientów, podtrzymywać relacje biznesowe, a nawet negocjować,
  •  Wystąpienia publiczne – pomaga w walce ze stresem oraz uczuciem paraliżu, a także uczy radzenia sobie z destrukcyjnymi myślami,
  •  Relacje partnerskie oraz związki – pomaga być śmielszą osobą podczas poznawaniu nowych ludzi oraz uwalnia spontaniczność i umiejętność znajdowania rozwiązań w każdej sytuacji,
  •  Rodzina i kontakty ze znajomymi – wpiera tworzenie luźnej atmosfery oraz dostarcza pomysłów na twórcze i kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Warsztaty improwizacyjne polecam przede wszystkim osobom, które:

  • Obawiają się wystąpień publicznych – jeśli boisz się występować publicznie oraz martwisz się, co pomyślą inni, stresujesz się przed wyjściem na scenę lub gdy masz coś powiedzieć do większej grupy osób warsztaty z improwizacji nauczą cię jak wyłączać destrukcyjne myśli oraz jak włączyć spontaniczność.
  • Chcą wyrazić siebie – czyli wszędzie tam gdzie chcesz zwrócić na siebie uwagę, chcesz być zabawniejszą osobą oraz lepiej odbieraną.
  • Nie mają pewności siebie – jeśli chcesz być śmielszą osobą w kontaktach towarzyskich oraz przejmować większą inicjatywę podczas rozmów, nauczysz się jak wzbudzać zainteresowanie, mówić w ciekawy sposób oraz czuć się pewnie w każdej sytuacji.
  • Chcą zrezygnować z małomówności – w przypadku, gdy nie wiesz, co powiedzieć, nauczysz się technik, dzięki którym będziesz wiedzieć jak prowadzić rozmowy i czego nie robić, aby nie powstawała krępująca cisza.
  • Chcą poprawić relacje z ludźmi – jeżeli chcesz poprawić relacje z innymi, zauważać ich potrzeby i nauczyć się jak z nimi rozmawiać, aby twoi rozmówcy czerpali przyjemność z czasu spędzanego w Twoim towarzystwie.

Jeśli nadal nie czujesz się przekonana, dodam, że warsztaty z improwizacji mają na celu nauczenie Cię:

  • Podejmowanie szybciej decyzji.
  • Swobodnych wystąpień publicznych.
  • Wyrażania siebie i swoich emocji.
  • Pewności siebie w trudnych sytuacjach.
  • Radzenia sobie ze stresem.

Gorąco polecam! Masz doświadczenie w improwizacji? Podziel się opinią z nami.

Komentarze

komentarze