Plank, czyli deska, to ćwiczenie izometryczne, które jest najczęściej wykonywane w pozycji pompki, podczas którego napinamy mocno mięśnie całego ciała. Z pozoru jest to bardzo proste ćwiczenie, które w krótkim czasie daje niesamowite rezultaty. Ćwicząc w tej pozycji, docieramy do najgłębiej położonych mięśni brzucha, jak również wzmacniamy mięśnie skośne, mięśnie ramion, pleców i pośladków. Jest to ćwiczenie kompleksowe wspaniale rzeźbiące mięśnie brzucha, ale także wzmacniające wszystkie mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej sylwetki.

Jak poprawnie wykonać plank:

  1. Przyjmij pozycję jak do pompki.
  2. Ułóż dłonie bezpośrednio pod barkami.
  3. Tułów utrzymuj w prostej linii.
  4. Stopy ustaw na szerokość bioder.
  5. Napnij mocno całe ciało.

Jakich błędów unikać podczas wykonywania ćwiczenia:

  1. Wstrzymywanie oddechu.
  2. Opuszczanie zbyt nisko bioder.
  3. Unoszenie zbyt wysoko bioder.
  4. Zaciskanie pięści. 
  5. Pochylanie zbyt mocno głowy.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z deską, postaraj się utrzymać w pozycji plank, na dłoniach lub przedramionach, najdłużej jak potrafisz. Ćwicz przed lustrem, aby stale korygować swoją postawę. Jeżeli utrzymanie podstawowej pozycji nie będzie Ci sprawiało większego problemu, zacznij wykonywać serie, które spotęgują skuteczność ćwiczenia, zaangażują do pracy jeszcze więcej mięśni oraz przyniosą oczekiwane rezultaty. Dla najlepszych efektów ćwiczenie należy wykonywać minimum 3 razy w tygodniu po 1 minucie.

Jak dla mnie plank jest jednym z najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni całego ciała. Na samym początku oczywiście nie jest łatwo, ale początki są zawsze trudne. Z czasem jednak nasze ciało robi się coraz silniejsze, a deska zaczyna przynosić rezultaty. Jeśli chcesz mieć piękne, jędrne i umięśnione ciało zacznij ćwiczyć plank już dziś 🙂

Zapraszam do dzielenia się komentarzami.

Komentarze

komentarze