Metoda 5 Why pozwala na wykrycie przyczyn naszych problemów. Jest to metoda, którą stosujemy w celu ustalenia dogłębnej przyczyny problemu. Twórcą metody 5 Why jest Sakichi Toyoda. Zadawanie kilku pytań Dlaczego? pozwala dojść do źródła problemu i gruntownie zbadać jego przyczynę oraz znaleźć sposób na skuteczne jego rozwiązywanie. Dzięki zadawaniu pytań Dlaczego? problem staje się bardziej zrozumiały, przez co podstawowa przyczyna jego powstania jest łatwiejsza do zidentyfikowania i wyeliminowania.

Zaletą metody 5 Why jest jej prostota i łatwość do zastosowania w każdej firmie. Nie wymaga znajomości skomplikowanej matematyki, ani statystyki. Można bardzo szybko taką metodę wprowadzić za pomocą krótkiego szkolenia. Po zakończeniu 5 Why możemy skutecznie zweryfikować czy uzyskana finalna odpowiedź jest logicznie powiązana z problemem na zasadzie przyczyna – skutek.

Zalety metody 5 Why:

  • Metoda 5 Why jest bardzo prostym narzędziem w rozwiązywaniu problemów, łatwym do zastosowania w każdej organizacji.
  • Skuteczność tego narzędzia nie wymaga od pracowników żadnego specjalistycznego przygotowania.
  • Metoda ta skłania pracowników do analitycznego myślenia i samodzielnej identyfikacji problemu.
  • Można łatwo i szybko tą metodę wprowadzić po krótkim przeszkoleniu.

Wady metody 5 Why:

  • Metoda 5 Why nie jest działaniem. Polega na dochodzeniu do problemu drogą dedukcji, która niestety może prowadzić do błędnych wniosków.

Jak należy prawidłowo stosować metodę 5 why?

  1. Należy zebrać jak największą ilość informacji o powstałym problemie.
  2. Zbudować zespół roboczy, który mógłby pomóc w ustaleniu przyczyny problemu.
  3. Należy jasno zdefiniować problem.
  4. Zadawać pytania Dlaczego? i szukać odpowiedzi.
  5. Zlikwidować przyczynę problemu oraz jej potencjalny problem.

Wprawdzie metoda 5 Why oznacza zadanie 5 pytań Dlaczego?, to jednak moim zdaniem nie należy sztywno się tego trzymać. Stosując to narzędzie same będziecie w stanie stwierdzić, czy wystarczą 3 lub 4 pytania. Oczywiście może się zdarzyć że zadamy 6 lub 7 pytań aby dojść do sedna sprawy. Wszystko zależy od Was i Waszego problemu. Powodzenia.

Jak Wam się podoba ta metoda? Zapraszam do pozostawiania komentarzy.

Komentarze

komentarze