Początek roku w wielu firmach oznacza, że nadszedł czas na rozmowę oceniającą pracę za poprzedni rok. Wykorzystaj ten czas na to, by się dobrze sprzedać jako pracownik. Pamiętaj, to, że zostałaś już przyjęta do pracy nie znaczy, że możesz przestać się reklamować i uświadamiać swoje zalety szefowi oraz współpracownikom.

Twoim celem podczas rozmowy oceniającej jest udowodnienie swojej wartości dla firmy. Niestety nie wystarczy powiedzieć, że dobrze wykonujesz swoją pracę. Wykorzystaj ten czas by przypomnieć się ze swoimi konkretnymi umiejętnościami i kompetencjami. Przygotowując się do rozmowy przydatny może okazać się kalendarz z zeszłego roku, w którym znajdziesz pomocne informacje na temat wykonanych przez siebie zadań.

Zadaj też sobie pytanie co zrobiłaś w ubiegłym roku dla swojej kariery, czego się nauczyłaś, o jakie umiejętności poszerzył się Twój wachlarz kompetencji oraz jakie nowe zadania przyjęłaś na siebie. I pamiętaj, to nie jest pora na fałszywą skromność. Zrób listę, która sprawi, że zabłyśniesz przed szefem.

Kolejną przydatną rzeczą może być wypunktowanie swoich mocnych stron. Zawsze warto mieć świadomość swojego potencjału, tym bardziej przed rozmową oceniającą. Dodatkowo możesz zadać szefowi pytania, które pomogą obrać właściwy tor Twojej karierze zawodowej:

 1. W jaki sposób mogę zapewnić sobie większe szanse na awans?
 2. Czy wykazuję maksymalną inicjatywę w pracy?
 3. Jak mogę stać się bardziej wartościowa dla organizacji?
 4. Nad czym powinnam popracować, aby umocnić swoją pozycję w firmie?

Warto pomyśleć również o celach na kolejny rok pracy. Co chciałabyś osiągnąć w ciągu nadchodzącego roku. Jakie decyzje i przedsięwzięcia zapewnią Ci rozwój zawodowy i podniesienie kwalifikacji. Dobrze jest się zastanowić, na ile taki cel jest realny do osiągnięcia i na ile jest mierzalny (Be SMART). Jeśli oczekujesz czegoś od firmy, np. dofinansowania studiów, szkoleń, certyfikatów, to jest to dobry czas, aby o tym wspomnieć. Jeśli dobrze uzasadnisz swoje pomysły, z pewnością będziesz mogła liczyć na poparcie szefa.

Reasumując, skuteczna rozmowa oceniająca powinna:

  • Umożliwić Ci określenie mocnych stron, punktów wymagających poprawy i możliwości lepszego wykorzystania swojego potencjału.
  • Pomóc w zdefiniowaniu planów rozwojowych na następny rok.
  • Zmotywować do podjęcia nowych wyzwań, poprawienia jakości i wydajności pracy.
  • Zapewnić informacje niezbędne do podjęcia decyzji o ewentualnym awansie i zwiększenia poziomu wynagrodzenia.

A Wy jakie macie doświadczenia z rozmów oceniających? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze