Kanban to opracowana w latach pięćdziesiątych w Japonii metoda sterowania produkcją. Metoda ta oznacza także system informacyjny, system planowania, kontroli czynności i zadań. Sprawdza się nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych, z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie również w małych zespołach, w których chcemy mieć kontrolę nad realizowanymi projektami. W łatwy i prosty sposób pomaga usystematyzować pracę teamu oraz wspiera pracę każdej z nas. Jak zatem wykorzystać metodę Kanban do swoich potrzeb?

Na początek potrzebujecie tablicy, karteczek post-it i magnesów… Sama idea jest bardzo prosta, polega na tym, aby stworzyć tablicę z trzema kolumnami, w której każda kolumna to oddzielny proces. Od lewej mamy kolumnę w której zbieramy wszystkie potrzebne do wykonania zadania (TO DO). Następnie kolumna w której umieszczamy zadania, które są wykonywane (DOING). Od prawej znajduje się kolumna w której umiejscawiamy zadania ukończone (DONE). Wygląda to w następujący sposób:

Zadania na tablicy zaczynamy wykonywać w kolejności od lewej do prawej (TO DO -> DOING -> DONE). Jednak priorytety zadań ustalone są od prawej do lewej (DONE -> DOING -> TO DO). Taki system daje wszystkim członkom zespołu możliwość monitorowania zachodzących projektów oraz kontrolę wykonywanych zadań. Doskonale wiemy które projekty są w fazie realizacji, a które czekają w kolejce do wykonania.

Jak widzicie metoda Kanban sprawdza się nie tylko w firmach produkcyjnych. Może mieć zastosowanie w pracy każdej z nas. Zdecydowanie pomaga podczas realizacji najróżniejszych projektów, motywuje zespół do działania oraz porządkuje pracę w teamie. Jeśli nie miałyście możliwości stosowania tej metody, zdecydowanie polecam.

I zapraszam do dzielenia się doświadczeniami.

Komentarze

komentarze