Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek popłynąć na fali złej emocji i zareagować zbyt gwałtownie, może nawet agresywnie? Jak czułyście się po wszystkim? Czy osiągnęłyście jakikolwiek efekt? Prawdopodobnie nie. A przecież chodziło o to żeby podobna sytuacja już więcej nie miała miejsca. Niestety musimy pamiętać, że agresja, rodzi agresję.

Jeśli chcemy komuś zwrócić uwagę, pamiętajmy, aby nasza krytyka była mądra i przemyślana oraz uwzględniała realizację podstawowego celu, jakim jest pozytywna zmiana na lepsze. Chciałam Wam zaproponować bardzo prostą technikę, składającą się z czterech kroków, która pozwala w łatwy i prosty sposób wyrazić konstruktywną krytykę. Jest nią technika FUKO.

FUKO to skrót od czterech wyrazów:

  • F jak fakty

Na wstępie przywołajcie fakty i konkretne zachowanie drugiej osoby. Unikajcie ogólników i podajcie argumenty oraz przykłady zaistniałej sytuacji, które się Wam nie podobały. Bardzo ważne jest to, aby oceniać zachowanie, a nie osobę. Np. Zauważyłam, że po raz kolejny odbierasz telefon podczas wspólnej kolacji.

  •  U jak uczucia

W kolejnym kroku powiedzcie o swoich uczuciach i emocjach. Nakreślcie jaki efekt wywarło na Was dane zachowanie. Np. Jest mi smutno, że rozmowa telefoniczna jest dla Ciebie ważniejsza niż rozmowa ze mną.

  • K jak konsekwencje

Następnie skupcie się na konsekwencjach i przedstawcie wizję tego, co może się wydarzyć, jeśli druga osoba nie zmieni swojego zachowania. Dzięki czemu druga strona będzie wiedziała z jaką reakcją może się spotkać w przyszłości jeśli podtrzyma swoje negatywne zachowanie. Np. Zachowując się w ten sposób sprawiasz, że oddalam się od Ciebie.

  • O jak oczekiwania

Wyraźcie jasno swoje oczekiwania odnośnie tego co mogłoby się wydarzyć inaczej. Bardzo ważne jest, aby tak poprowadzoną rozmowę zakończyć informacją o tym, czego tak naprawdę oczekujecie od drugiej osoby. Np. Oczekuję, że następnym razem wyciszysz telefon przed posiłkiem i oddzwonisz po zakończonej kolacji.

Reasumując technika FUKO jest bardzo skuteczna i łatwa do zastosowania, jeśli pamiętamy o jej czterech krokach. Świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy osoba dająca feedback jest emocjonalnie zaangażowana w daną sytuację tudzież osobę, np. czuje do rozmówcy silne emocje takie jak miłość, rozczarowanie, żal, złość, frustracja czy irytacja.

Następnym razem zanim na kogoś nakrzyczycie, pamiętajcie o technice FUKO. Dajcie znać czy podziałało.

Komentarze

komentarze