Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek być w sytuacji bez wyjścia? Część z Was pewnie powie, że zawsze jest jakieś wyjście. Ale co jeśli nie zawsze mamy wpływ na sytuację w jakiej się znajdujemy? Co jeśli pełnię szczęścia burzy jeden mały szkopuł, który psuje humor i powoduje frustrację? Być może tak się złożyło, że pracujesz w firmie w młodym i kreatywnym zespole, masz elastyczny czas pracy, lubisz swoją pracę, ale nie satysfakcjonuje Cię wynagrodzenie lub zbyt wolno się rozwijasz?

Gdy różne dostępne opcje zawodzą, postaraj się, aby sytuacja, w której decydujesz się pozostać, była możliwie jak najmniej inwazyjna. Musimy bowiem pamiętać, że niedokonywanie wyboru to też wybór. Co więcej, jest on zupełnie dobry, jeśli stoją za nim właściwe przesłanki. Niemniej jednak jeśli zdecydujesz się utrzymywać dotychczasową sytuację, która nie jest do końca idealna, zamiast się frustrować i zamartwiać, spróbuj się z tym pogodzić.

Jak to zrobić: „

  1. Na początek sprawdź możliwe alternatywy. Zanim uznasz, że nie masz innego wyjścia, jak tylko przygotować kielich goryczy dobrze przeanalizuj zaistniałą sytuacją. Możesz posiłkować się analizą SWOT. Następnie wyeliminuj niepraktyczne rozwiązania, które są według Ciebie gorsze niż istniejący stan rzeczy. „
  2. Pogódź się z tym, że musisz wypić kielich goryczy. Gdy już zdecydujesz się na pozostawienie rzeczy takimi, jakie są, zaakceptuj fakt, że sytuacja nie jest idealna i spróbuj znaleźć jej pozytywne aspekty oraz ciesz się nimi, starając się zapomnieć o mankamentach.„
  3. Wypij przysłowiowy kielich goryczy. Klamka zapadła, postaraj się więc jak najlepiej wykorzystać niedoskonałą relację. Znajdź sposób na wzięcie udziału w dodatkowych projektach, które dodadzą Ci skrzydeł lub poszukaj alternatywnego źródła dochodu.

Życie diametralnie się zmienia, dlatego co jakiś czas oceń sytuację na nowo i ponownie rozważ swoje możliwości, by sprawdzić, co się zmieniło. Jeśli na przykład Twoja praca przestanie być dla Ciebie na tyle satysfakcjonująca, że poczujesz chęć na zmianę, to może plan B w postaci zmiany firmy i stanowiska wyda się znacznie bardziej atrakcyjny. Ale jeśli po jakimś czasie Twój wybór nie zmienia się, naucz się kochać to, co masz i ciesz się z obecnej sytuacji.

Komentarze

komentarze