Metoda wartości wypracowanej (Earned Value Method) to metoda, która pozwala nam na kontrolę postępu realizacji projektu w wymiarze:
- zakresu,
- kosztu
- i czasu.
Głównym założeniem metody jest porównanie planowanego postępu prac projektu w kontekście czasu i kosztu do rzeczywistego wykonania. Metoda posługuje się poniższymi wskaźnikami:
- PV – planned value (informuje jaka powinna być wartość zakresu dostarczonego od początku do końca projektu)
- EV – earned value (informuje jaka jest wartość zakresu dostarczonego od początku do końca projektu, liczona w stawkach przyjętych w budżecie projektu)
- AC – actual cost (informuje o zużytym faktycznie koszcie projektu od początku do końca projektu)
- SPI – Schedule Performance Index (EV / PV)
- CPI – Cost Performance Index (EV / AC)
- SV – Schedule Variance (EV – PV)
- CV – Cost Variance = EV – AC
Metoda Earned Value pozwala project managerowi ocenić kondycję projektu w kontekście zgodności tempa prac i konsumpcji budżetu z założonym planem. Ponadto pozwala prognozować datę końca projektu i wielkość kosztów całego przedsięwzięcia na podstawie analizy dynamiki zmian wskaźników EV i AC w porównaniu do PV.
Generalnie zakłada się, że jeśli na dany dzień wykonano zaplanowane prace projektowe, to projekt jest w terminie. Z kolei jeśli na dany dzień zapłacono za wykonane prace tyle, ile zaplanowano w planie kosztów, to projekt jest w budżecie. W obu powyższych sytuacja projektu jest w dobrej kondycji, ponieważ jest on realizowany zgodnie z planem.
Natomiast jeśli na dany dzień wykonano więcej prac niż zakładano, to mamy do czynienia z wyprzedzeniem, zaś jeżeli zapłacono mniej niż zakładano, to mamy oszczędności. Analogicznie, jeśli wykonano mniej prac w projekcie, to mamy opóźnienie, a jeżeli zapłacono za nie więcej niż w budżecie, to mamy przekroczenie kosztów.
Regularne dokonywanie pomiarów przez project management pozwala na orientację w stopniu zaawansowania przedsięwzięcia. Analiza powyższych danych może również wykazać konieczność zaangażowania dodatkowych zasobów w celu przyspieszenia realizacji wybranych etapów, co pozwoli zakończyć projekt z sukcesem.
Co myślicie o tej metodzie? Zapraszam do komentowania.