Wszyscy wiemy, że od zaangażowania zespołu projektowego zależy wszystko. W rękach Kierownika Projektu leży dobór Super Bohaterów do teamu, lecz nawet posiadając zespół marzeń, z którym kończenie kolejnych zadań idzie niczym burza, nie możemy zapomnieć o utrzymaniu zaangażowania członków zespołu. Niestety o to coraz trudniej. Motywacja naszych pracowników może być zagrożona w wielu typowych sytuacjach, np.:
- Projekt przeciąga się w nieskończoność, a członkowie zespołu czują się jak w filmie Neverending Story.
- Projekt jest opóźniony, następuje chroniczne rozluźnienie, a członkowie zespołu przestają przejmować się kolejnymi deadlinami.
- Projekt, nie przynosi spodziewanych rezultatów, sprawia że członkowie zespołu widzą wszystko w czarnych barwach, a Kierownikowi Projektu ciężko wrócić na z góry ustalone tory.
- Projekt, w którym otoczenie jest wyjątkowo mało przyjazne, a my czujemy się jak uchodźcy w obcym kraju.
- Projekt osierocony, w którym sponsor projektu nie pojawia się na spotkaniach, a my niczym dzieci we mgle błądzimy w jego czeluściach.
Powyższe sytuacje nie są łatwe lecz zdarzają się dosyć często, rolą Kierownika Projektu jest znalezienie złotego środka na bolączki zespołu projektowego. W jaki sposób okiełznać maruderów, poprawić morale zespołu oraz przywrócić zapał do pracy? Oto kilka przykładów:
- Projekty z długim czasem realizacji można podzielić na mniejsze, łatwe do ogarnięcia odcinki, zaś osobom, które szybko się nudza możemy zapewnić różnorodność pracy poprzez rotację obowiązków wśród poszczególnych członków zespołu projektowego.
- Dobrym pomysłem może być również zorganizowanie eventu integracyjnego lub wyjazdu szkoleniowego, dzięki czemu możemy liczyć na lepszą atmosferę oraz wyższe morale zespołu.
- Spotkanie Kierownika Projektu ze Sponsorem pozwoli ustalić konkretną strategię oraz pomoże zbudować na nowo zaufanie wśród członków zespołu.
- Szczera rozmowa Kierownika Projektu z pracownikami ułatwi ustalenie realistycznych oczekiwań oraz zbuduje otwartą i szczerą relację z pracownikami.
- Nieprzyjazne otoczenie możemy spróbować poprawić skupiając się na polepszeniu komunikacji w zespole oraz szczerej rozmowie na temat palących nas problemów z członkami zespołu.
- Zaniedbanie ze strony sponsora możemy poprawić prosząc o wyznaczenie zastępcy na jego miejsce.
Kierownik Projektu nie ma łatwego życia, natomiast dobry Project Manager znajdzie wyjście z każdej, nawet z pozoru trudnej sytuacji. Ponadto charyzmatyczny PM budujący z ludźmi długotrwałe realcje, potrafi zarazić innych entuzjazmem i wykrzesać z zespołu energię niezbędną do działania oraz ukończenia projektu w terminie.
A jak u Was z energią w zespole? Zapraszam do komentowania.