Żyjesz w ciągłym niedoczasie? Zdanie „nie mam czasu” niemal odciska swe piętno na Twojej twarzy każdego dnia? Myśl o  narastającej liczbie obowiązków przyprawia Cię o zawrót głowy? Nie zwlekaj i już dziś zastosuj 9 porad, które poprawią twój time management skill oraz sprawią, że w końcu odetchniesz z ulgą znajdując czas na ukochany relaks.

  1. Wstań godzinę wcześniej. Zrób coś dla siebie. Zanim wszyscy inni wstaną. Poczytaj. Pobiegaj. Zjedz zdrowe śniadanie. Niech to będzie czas tylko dla Ciebie.
  2. Prioretyzuj zadania. Zacznij swój dzień od zrobienia krótkiej listy TO DO oraz nadania priorytetów swoim zadaniom. Nie zapomnij o zaplanowaniu czasu na zadania „ad hoc”.
  3. Użyj narzędzi do zarządzania czasem. Polecam Trello. Zrób 3 zakładki: to do, doing, done. Dzięki transparentności łatwiej zaplanować czas w zestawieniu tygodniowym oraz miesięcznym. Przekonaj się sama.
  4. Znajdź 2 godziny w ciągu dnia bez rozpraszaczy. Żadnego odpowiadania na e-maile, odbierania telefonów, rozmów, FB, etc. Twoje 2 godziny spokoju w ciągu dnia. Sprawdź jak wzrośnie Twoja efektywność kiedy pozbędziesz się wszystkich przeszkadzaczy wokół siebie.
  5. Stop złej wielozadaniowości. Badania wskazują, że to właśnie zła wielozadaniowość powoduje nasze chroniczne zmęczenie oraz bezproduktywność. Brak koncentracji, zapominanie o ważnych zadaniach, rozkojarzenie – to tylko niektóre objawy spowodowane złą wielozadaniawością.
  6. Przestań być perfekcjonistką. 90 % też jest ok. Nie marnuj czasu na dopieszczanie szczegółów, których nikt poza Tobą nie zauważy. Przeznacz ten czas na rzeczy ważniejsze oraz pilniejsze. „Don’t demand perfection, but insist on continual improvement.”
  7. Wyłącz social media. Bycie aktywnym na FB pochłania bardzo dużo czasu, który możesz przeznaczyć na rzeczy dużo bardziej produktywne. Wygospodaruj czas na bycie social active 2-3 razy w ciągu dnia, zamiast 24h/dobę.
  8. Zrelaksuj się. Znajdź czas na odpoczynek. Rób krótkie przerwy. Życie to nie tylko praca. Nawet 30 min. spaceru dziennie zwiększy Twoją kreatywność oraz motywację do działania.
  9. Trackuj swoje dzienne aktywności. Aby dowiedzieć się gdzie czas ucieka Ci przez palce. Dowiedz się gdzie tracisz go najwięcej. Wyeliminuj zbędne aktywności lub postaraj się je ograniczyć.

A jak Wy radzicie sobie z zarządzaniem sobą w czasie? Ścigacie się z czasem każdego dnia czy spokojnie starcza Wam go na wszystko? Zapraszam do pozostawiania komentarzy.

Komentarze

komentarze