Gamifikacja podbija ostatnio świat w nieustraszonym tempie. Czym właściwie jest? I o co ten cały szum? Gamifikacja to wykorzystanie mechaniki znanej z gier do modyfikowania zachowań ludzkich w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia ich zaangażowania. Gamifikacja sprawdza się w wielu różnych obszarach takich jak biznes, edukacja, czy marketing. Ale nie tylko… W jaki sposób zwiększyć wytrzymałość i szczęście rodzinne za pomocą gamifikacji? Kilka przykładów poniżej.

  • Zabawa 2 vs. 1 – w gronie rodzinnym np. przy posiłku każdy opowiada 2 pozytywne historie i jedną niepozytywną, które nam się w ciągu dnia przytrafiły. W tej zabawie ważne jest zwrócenie uwagi w jaki sposób każdy członek rodziny poradził sobie w danej sytuacji oraz jakie wnioski płyną z opowiadanych historii.
  • Co nowego się nauczyłaś – zabawa świetnie sprawdzająca się podczas rodzinnych wieczorów i weekendów we wspólnym gronie. Każdy z członków rodziny po koleji opowiada czego nowego się nauczył lub dowiedział bądź jaką umiejętność posiadł w ostatnim czasie. Zabawa, która ma na celu szerzenie wiedzy członków rodziny oraz spajanie więzi rodzinnych.
  • Kim chciałabym być – zastanawiamy się nad wartościami jakimi kierujemy się w życiu oraz w naszej rodzinie. Zabawa polega na systematycznym zakotwiczaniu pozytywnego wizerunku nas samych oraz wartości rodzinnych. Tego typu aktywność pozwoli nam zbudować silny arsenał wzorców do naśladowania w przyszłości. Szczególnie dobre ćwiczenie dla dzieci, które dopiero kształtują swoje podejście do świata oraz ideały.
  • Mocne strony – ta zabawa ma na celu zastanowienie się nad mocnymi stronami poszczególnych członków zespołu. To co ważne skupiamy się na pozytywach. Zabawa ma na celu przekazanie dobrej energii oraz budowanie silnych relacji rodzinnych za pomocą silnych stron pozostałych członków rodziny.

Gry rodzinne to nie tylko świetna zabawa dla wszystkich członków rodziny, ale też rozwój. Gry uczą nas współpracy w grupie, pozytywnych zachowań społecznych, logicznego myślenia, drogi dedukcji, poza tym wzbogacają wyobraźnię, a co najważniejsze to wszystko dzieje się poprzez zabawę, co pozwala scalać więzi rodzinne!

A jak Wy wykorzystujecie gamifikację na codzień? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze