Gamifikacja polega na wykorzystaniu mechaniki znanej z gier do modyfikowania zachowań ludzkich w sytuacjach niebędących grami, np. w edukacji, biznesie czy sporcie. Celem gamifikacji jest zwiększenie zaangażowania w sytuacjach, które powszechnie są uważane za nudne lub rutynowe. Brzmi ciekawie? No pewnie!

Jakie mechanizmy stosowane są najczęściej, aby wciągnąć potencjalnych uczestników w świat gamifikacji? Kilka przykładów poniżej:

  • Kolekcjonowanie – chyba każdy z nas ma na koncie jakąś kolekcję. Kolekcjonujemy punkty, mile, stemple, etc. Wszystko po to aby finalnie zdobyć nagrodę, która czeka na nas, jak wisienka na torcie, po zebraniu odpowiedniej ilości. Firmy prześcigają się w pomysłach zachęcających nas do zebrania całej kolekcji, budując w ten sposób wierność marce.
  • Rankingi – mają na celu porównanie naszych umiejętności z umiejętnościami naszych przyjaciół, znajomych, czy obcych ludzi. Kto z nas nie ma na koncie długich godzin spędzonych przed komputerem w celu pobicia rekordu przeciwników? Rankingi to potężne źródło motywacyjne, służące ulepszaniu naszych własnych umiejętności.
  • Cele –  są sposobem na wyznaczenie drogi w grze, która zapewnia nam strukturę. Cele mogą być zarówno indywidualne, jak i grupowe.
  • Poziomy – służą często zdobywaniu nowych umiejętności, możliwości, dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji, etc.
  • Postęp – to mechanizm, który sygnalizuje nam, jak dużo wysiłku musimy jeszcze wykonać, aby osiągnąć upragniony cel. Co więcej niepełny pasek postępu ma za zadanie zmotywować nas oraz zaangażować do ukończenia danego zadania.
  • Wyzwania – kto z nas ich nie lubi? Pamiętacie Bucket Challenge? Wyzwanie to losowe zadania, które mamy do wykonania, w celu zdobycia upragnionej nagrody.
  • Nagrody – czyli specjalne traktowanie, dodatkowe możliwości lub umiejętności.
  • Punkty – są używane do zdobycia miejsca w rankingu.

Gamifikacja coraz mocniej rozwija się w wielu dziedzinach biznesowych. Prym wiedzie w marketingu, sprzedaży, szkoleniach, rozwoju, edukacji, czy sporcie. Coraz więcej firm stosuje gamifikację z celu zwiększenia zaagażowania oraz motywacji pracowników, klientów czy użytkowników. Więcej o gamifikacji już niebawem.

Czy Wy widzicie zastosowanie gamifikacji w codziennym życiu? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze