DISC to 4 style zachowań oraz akronim od ich angielskich określeń: Dominant – Dominujący, Influencing – Wpływowy, Steady – Stały i Compliance – Sumienny. Podczas analizy ludzkich zachowań w konkretnym środowisku i sytuacjach okazało się, że ludzie o podobnych stylach przeważnie bardzo podobnie się zachowują. Co więcej, mamy w sobie każdy z 4 stylów zachowań, z tą jednak różnicą, że w różnym stopniu intensywności. Jak wykorzystać powyższy model behawioralny w realu? Otóż wystarczy podzielić pracowników na cztery grupy i dla każdej z nich dobrać właściwe czynniki motywacyjne. Zobacz sama!

Styl Dominujący

Osoby określane mianem Dominujących mieszczą się w zakresie między otwartością i nastawieniem na zadania. Pracownicy stylu Dominującego są pewni siebie, niecierpliwi, pracują szybko i równie szybko chcą widzieć efekty swoich działań. Lubią być doceniani poprzez namacalne nagrody. Ponadto są mocno skoncentrowanie na efektach, lubią wyzwania, nie boją się podejmować decyzji, natomiast mogą działać impulsywnie. Osoby ze stylem Dominującym to bardzo dobrzy liderzy zespołu, wymagający kontroli, ponieważ dla nich liczy się osiągnięcie założonego celu. Warto pamiętać, że są to osoby, które nie są w stanie pracować wydajnie, gdy nie mają wolności działania, są to osobowości konretne, mające swoje własne zdanie.

Styl Wpływowy

Osoby Wpływowe są optymistyczne, otwarte i mocno skoncentrowane na ludziach, są urodzonymi liderami. Znakomicie nadają się do kierowania działaniami zespołu, są wspierający, kreatywni i pomysłowi. Najlepiej odnajdują się w zadaniach grupowych, dlatego warto wykorzystać ich potencjał i zlecać im działania nastawione na pracę zespołową. Pracownicy określani mianem Wpływowym są mało efektywni w rutynowej pracy i szybko się nudzą, warto więc zapewnić im stałą dozę wyzwań. Co więcej są bardzo emocjonalni, z kolei motywuje ich poczucie odpowiedzialności za innych ludzi. Jeśli chcemy połechtać ich ego, powinniśmy publicznie chwalić ich i nagradzać.

Styl Stały

Osobowości należące do grupy Stałej są wspierające, nastawione na ludzi i powściągliwe w działaniu. To lojalni członkowie zespołu, którzy nie wyróżniają się niczym szczególnym, natomiast stanowią jego mocny korzeń. Są solidni, bystrzy i skuteczni. Najważniejsze wartości to dla nich poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, dlatego też wysoko cenią sobie work life balance.  Czynnikami motywującymi mogą być dla nich pakiet medyczny, socjalny, sportowy, etc. Nie należą do osób, którym zależy na rozgłosie, ale jak każdy inny pracownik, potrzebują nagradzania i motywowania. Słyną z bardzo dobrej organizacji czasu pracy.

Styl Sumienny

Pracownicy określani mianem Sumiennych to typowi perfekcjoniści nastawieni na zadania. To typ osób bardzo dobrze zorganizowanych, które potrzebują spokoju i samodzielności. Osoby ze stylem Sumiennym działają efektywniej same niż w grupie. Są nastawione na jakość i nie spoczną dopóki nie osiągną zamierzonego celu. Komunikują się poprzez fakty. Motywuje ich samodzielność, elastyczne godziny pracy oraz praca zdalna. Co więcej są to pracownicy, dla których bardzo ważnym aspektem jest rozwój osobisty, dlatego doskonałym narzędziem motywacyjnym będą warsztaty, certyfikaty czy udział w konferencjach.

Dzięki narzędziu kompetencji DISC, jako manager otrzymasz informację zwrotną o stylu komunikacji swoich pracowników, ich wrodzonych predyspozycjach oraz indywidualnym podejściu do klienta. Mając wiedzę na temat ich stylu zachowania z łatwością dobierzesz czynniki motywujące, określisz poziom decyzyjności, czy odporności na stres. Dodatkowo posiądziesz wiedzę na temat postawy wobec zmian, umiejętności analitycznych, czy preferowanych ról zespołowych.

Co więcej dowiesz się również jakie są Twoje mocne strony i co Ciebie motywuje do osiągania jeszcze lepszych wyników. Ponadto zdobędziesz wiedzę na temat tego, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach, jak szybko dostosowujesz się do zmian, czy jaką postawę przyjmujesz wobec obowiązujących standardów i procedur. Ale to nie wszystko, posiądziesz także informacje o tym jak wpływasz na zachowania innych, aby przekonać ich do swoich racji, a także według jakiego klucza dobierasz argumenty w rozmowie.

A ty jakim stylem jesteś? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze