Internet, telefon, Facebook, LinkedIn, wiadomości emailowe, powiadomienia… Lista rozpraszaczy nie ma końca. Czy pozwalasz, aby rozpraszacze weszły Ci na głowę i dyktowały warunki? Masz czasami wrażenie, że dzień ucieka Ci przez palce, a Ty po raz kolejny zmarnowałaś czas siedząc na fejsbuniu? Masz problemy z koncentracją z powodu napływających emaili oraz powiadomień? Nie daj się zwariować i okiełznaj rozpraszacze. Wystarczy kilka prostych trików, aby z powrotem odzyskać kontrolę nad czasem. Przekonaj się sama!

Kilka rad w pigułce jak walczyć z wszechogarniającymi rozpraszaczami:

  1. Telefon – obecnie nieodłączny atrybut każdej bizneswoman. Zdecydowanie powinnaś wyciszyć podczas pracy. W trakcie przerwy możesz nadrobić kontakt z rodziną czy przyjaciółmi. Przerywanie każdorazowo pracy z powodu dzwoniącego telefonu zdecydowanie nie sprzyja efektywności Twojej pracy.
  2. Internet – nasze okno na świat. Jednakże na korzystanie z internetu pozwalaj sobie tylko w razie konieczności. Internet jest pełen najróżniejszych rozpraszaczy, które tylko czekają na chwilę Twojej nieuwagi. Jak wiadomo, każda nieplanowana rozrywka w trakcie pracy zmniejsza Twoją wydajność. Jeżeli naprawdę musisz pracować online ogranicz się tylko i wyłącznie do odwiedzania stron związanych z wykonywanym w danej chwili zajęciem. Żadnego fejsbuczka, emaili czy innych powiadomień.
  3. Muzyka – choć niektórzy twierdzą, że pozwala im się lepiej skoncentrować, badania dowodzą, że w rzeczywistości mocno rozprasza. Jeśli jednak nie jesteś w stanie pracować bez muzyki zadbaj o ułożenie playlisty dopasowanej do Twoich potrzeb. Unikaj ciężkiej muzyki uniemożliwiającej koncentrację.
  4. Bałagan na biurku – im więcej rzeczy na Twoim biurku, tym gorzej dla Twojej koncentracji. Posprzątaj, posegreguj, poukładaj rzeczy, dokumenty, papiery na swoim biurku przed przystąpieniem do pracy. Zostaw tylko to, co będzie Ci potrzebne do realizacji konkretnego zadania. Unikaj zagracania biurka.
  5. Wielozadaniowość – wróg efektywności numer jeden. Wystrzegaj się sytuacji, w której realizujesz zbyt dużą ilość zadań w jednym czasie. Prowadzi to do wydłużenia czasu i, co gorsza, obniżenia jakości wykonywanego zadania. Wyznacz konkretny czas na realizację danego zadania. Po jego zakończeniu rozpocznij kolejne.
  6. Natłok myśli – z pewnością podczas wykonywania różnorakich zadań przychodzą Ci do głowy myśli związane w kolejnymi obowiązkami. Miej w pogotowiu notatnik, w którym zanotujesz dręczące Cię myśli. Dzięki przelaniu dręczących myśli na przysłowiowy papier, Twoja praca zostanie wykonana szybciej i jakościowo lepiej.
  7. Głód – nie rezygnuj z posiłków oraz pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Twój komputer potrzebuje energii do pracy, zaś Ty substancji odżywczych. Nieodpowiednie odżywianie, pragnienie, brak energii powoduje kiepskie samopoczucie oraz obniżenie jakości pracy. Miej w pogotowiu mieszankę bakaliową oraz wodę w celu uzupełnienia brakujących rezerw energetycznych.

Jak Ty radzisz sobie z rozpraszaczami? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze