Umiejętny storytelling to w obecnych czasach ogromna wartość w świecie biznesu. Storytelling to sztuka budowania relacji, poprzez oddziaływanie na wyobraźnię odbiorcy za pomocą opowieści. Dzięki dobrej historii jesteśmy w stanie trafić w najczulszy punkt naszych słuchaczy. Co więcej będziemy inspirowały, w interesujący sposób przedstawiały nasze myśli, zaszczepiały nasz punkt widzenia oraz pobudzały wyobraźnię naszych odbiorców. Jak zatem opowiedzieć dobrą historię? Nic bardziej trudnego… Przekonaj się sama!

Od czego zacząć, czyli jak zbudować dobrą historię:

  1. Wybierz temat – na początku zastanów się o czym będzie Twoja opowieść. Zacznij od nakreślenia obszaru oraz zbudowania ram swojej historii. Nie skupiaj się na szczegółach, na to jeszcze przyjdzie czas. Odpowiedz na pytanie: Czym właściwie chcę się podzielić z moimi odbiorcami?
  2. Stwórz bohatera – wykreuj osobę, którą Twoi odbiorcy pokochają lub… znienawidzą. Unikaj bohaterów szarych lub nijakich. Nie ma nic gorszego niż postać, która nie odznacza się niczym szczególnym. Nich to będzie ktoś, z kim łatwo będzie się utożsamić.
  3. Odrzuć nudę – skup się na meritum. Nie zanudzaj innych najdrobniejszymi szczegółami. Każda opowieść posiada nudniejsze fragmenty, w których niewiele się dzieje. Jednak w kontekście dobrze opowiedzianej historii ważne jest to, aby omijać takie elementy wszędzie tam, gdzie tylko jest to tylko możliwe
  4. Bądź autentyczna – prawdę mówiąc nie wystarczy, że historia, którą opowiesz innym, jest ciekawa. Przede wszystkim musi być autentyczna. Nie wymyślaj historii z kosmosu, w którą nikt nie uwierzy. Skup się na wiarygodności. Spraw, aby publika uwierzyła w Twoją opowieść i poczuła ją na własnej skórze.
  5. Zaskocz swoich odbiorców – bez zaskoczenia nie możemy mówić o dobrej historii. Faktycznie, powinnyśmy zacząć od pewnego rodzaju wstrząsu emocjonalnego, który pobudzi naszych odbiorców. Potrzebujemy czegoś co przykuje ich uwagę, a następnie możemy skrupulatnie wykorzystywać to, że ją zdobyłyśmy i z powodzeniem kontynuować.
  6. Dodaj emocje – dobra historia musi być pełna emocji. Nie ukrywam, że jest to jeden z najbardziej trudnych elementów storytellingu, ale równocześnie jeden z najważniejszych. Co więcej emocjonalne zaangażowanie odbiorcy jest kluczowe. Jeżeli uda Ci się sprawić, aby czytelnik zaczął odnosić Twoją historię do swojego życia, bądź utożsamiać się z bohaterem opowieści, przeżywać emocjonalnie to, co się w historii wydarzyło, to będzie to oznaczało Twój wielki sukces.
  7. Nie kończ morałem – Najlepsze historie pozostawiają nas w swego rodzaju niepewności. Śledzimy z zaciekawieniem rozgrywającą się historię, a na końcu czujemy się emocjonalnie rozbite. Wtedy właśnie zaczyna się proces myślenia i analizowania całej historii. Zastanawiamy się o co właściwie chodziło i dlaczego. Innymi słowy dobra opowieść powinna żyć w odbiorcach jeszcze długo po jej zakończeniu.

A Ty jak opowiadasz historię? Zapraszam do pozostawiania komentarzy.

Komentarze

komentarze