Minfulness jest ostatnio w modzie. O co właściwie chodzi i z czym to się je? Mindfulness jest określany jako szczególny rodzaj uwagi skierowany na bieżącą chwilę. Ponadto jest to umiejętność bycia w pełni świadomym oraz obecnym. Co więcej jest to bezpośrednie doświadczanie tego, co dzieje się wokół nas w danej chwili. W mindfulness przede wszystkim chodzi o jakość bycia w każdej sytuacji.

Co dzieje się podczas treningu mindfulness? Głównie skupiamy się na pracy z ciałem, myślami oraz emocjami. Mindfulness jest podejściem, które ma za zadanie rozwijanie umiejętności świadomości naszego ciała oraz myśli pojawiających się w naszej głowie. Podejście mindfulness znajduje swoje korzenie w tradycji buddyjskiej. Jednym z wielu założeń jest zaakceptowanie pojawiających się myśli i uczuć, które nam towarzyszą bez oceniania ich i przyciągania do siebie.

Co ciekawe celem treningu nie jest wbrew pozorom osiągnięcie relaksacji albo poczucia szczęścia. W mindfulness chodzi o poczucie wolności od tendencji do bycia wciąganym w automatyczne reakcje na myśli, uczucia i zdarzenia. Co więcej mindfulness pomaga nam oduczyć się starych nawyków funkcjonowania naszego własnego umysłu. W mindfulness nie chodzi o umiejętność skoncentrowania się na danym obiekcie, uczuciu, czy osobie, lecz o o jakość bycia w każdej sytuacji. Formalna praktyka mindfulness nie może być oderwana od naszego codziennego życia.

Za co lubimy mindfulness:

  • za wewnętrzny spokój
  • pielęgnowanie relacji z najbliższymi
  • reagowanie na sytuacje stresujące ze spokojem i z dystansem
  • dostrzeganie nowych możliwości jakie pojawiają się w naszym życiu
  • dobre zdrowie i kondycję psychiczną
  • życie z pasją

Mindfulness jest wysokiej jakości uwagą poświęconą temu co dzieje się w bieżącej chwili dookoła Ciebie. Można powiedzieć, że jest to utracona sztuka robienia jednej rzeczy na raz. Odrzucenie koncepcji multitaskingu oraz skupienie się na tu i teraz. W dzisiejszych zwariowanych czasach coraz więcej osób szuka możliwości złapania dystansu oraz wewnętrznego spokoju. W tym właśnie pomaga mindfulness.

A jak u Was z uważnością? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze