User Experience to już nie tylko trend, czy chwilowa moda, to dynamicznie rozwijająca się branża, od której zależy powodzenie Twoich projektów. Co więcej user experience to dyscyplina, która zdecydowanie dąży do wytwarzania takich produktów czy usług, które będą wywoływać pozytywne doświadczenia u użytkowników końcowych. Chcesz zwiększyć oglądalność Twojego serwisu? Chcesz podnieść sprzedaż? Chcesz zwiększyć zadowolenie klientów? Już dziś dowiedz się czym jest user experience i wyprzedź konkurencję!

Warto wspomnieć o wymiarach w kontekście user experience, do których należą między innymi:

  • Wzbudzanie pożądania (ang. desirability) – czyli efektowne prezentowanie się Twojego serwisu, produktu czy usługi, innymi słowy profesjonalny wizerunek, który budujesz wokół swojej marki.
  • Znajdowalność (ang. findability) – a więc przykładowo łatwość odnalezienia Twojego serwisu, aplikacji, produktu lub usługi przez konsumenta w sieci.
  • Dostępność (ang. accessibility) – czy produkt jest dostosowany do potencjalnych konsumentów, np. osób niepełnosprawnych; działa na różnych systemach, np. Windows, Mac; czy przeglądarkach, np. Firefox, Chrom, etc.
  • Wiarygodność (ang. credibility) – czyli wzbudzanie u konsumentów zaufania, przekonywanie ich, że to właśnie Twój produkt spełni ich najwyższe oczekiwania.
  • Funkcjonalność (ang. usefulness) – a więc to jak dobrze produkt lub usługa spełnienia potrzeby swoich użytkowników końcowych.
  • Użyteczność (ang. usability) – czy produkt jest wygodny, intuicyjny i łatwy w użyciu.

Jakie korzyści uzyskasz droga czytelniczko z z dobrze zaprojektowanego UX? Otóż jest ich całkiem sporo:

  • efektywność oferowanego produktu czy serwisu oraz unikanie niepotrzebnych rozwiązań
  • optymalizacja doświadczenia i większe zadowolenie użytkownika
  • unikanie zbędnych problemów i nieprzyjemnych wrażeń

Podsumowując user experience to doświadczenie konsumenta podczas korzystania z Twojego produktu lub usługi. Jak sama widzisz na user experience składa się bardzo wiele elementów. O czym warto pamiętać? Otóż user exprience jest dodatkiem, który pojawia się zawsze. Bądź czujna, gdyż tylko od Ciebie zależy czy jest to wrażenie pozytywne, czy negatywne. Jeśli zależy Ci na rozwoju Twoich produktów lub usług, już dziś zainwestuj w user experience! Trzymam kciukasy.

Jakie jest Wasze doświadczenie z UX? Zapraszam do pozostawiania komentarzy.

Komentarze

komentarze