Jeśli lista kontrolna Osborna kojarzy Ci się z muzykiem Ozzy Osbourne, to wiedz, że jesteś daleka od prawdy. Tym razem chodzi o Alexa Osborna, który był twórcą burzy mózgów, a który jest również autorem różnorodnych metod kreatywnego myślenia. Lista Osborna to niezwykle kreatywne narzędzie, którego celem jest przekształcanie oczywistych cech danych przedmiotów. Co więcej jest to świetne narzędzie do udoskonalania pomysłów i funkcjonujących już rozwiązań. Lista kontrolna Osborna świetnie sprawdza się w biznesie, coachingu, czy myśleniu wizualnym. Z resztą przekonaj się sama!

 

Właściwie na czym polega wykorzystanie listy kontrolnej Osborna? Otóż przede wszystkim na przyglądaniu się rozwiązaniom, które posiadamy i zadawaniu kolejnych pytań z listy. Należy pamiętać, aby przejść przez całą listę kontrolną i na każde pytanie znaleźć chociaż jedną odpowiedź. Oczywiście im więcej odpowiedzi tym lepiej. Ponadto zapisujemy wszystkie pomysły, które przychodzą nam do głowy, nawet te najbardziej szalone. Podobnie jak w burzy mózgów, wewnętrznemu krytykowi mówimy sajonara, nie krytykujemy pomysłów swoich oraz pozostałych uczestników ćwiczenia. Każde rozwiązanie może dać początek ciekawemu przedsięwzięciu.

Lista kontrolna Osborna:

  1. Jak to wykorzystać inaczej?
  2. Do czego ta rzecz jest podobna?
  3. Jak możesz zmienić tę rzecz (kolor, zapach, wygląd, etc.)?
  4. W jak sposób możesz to powiększyć?
  5. Jak możesz to zmniejszyć?
  6. Co możesz w tej rzeczy zastąpić czymś innym?
  7. Co możesz w tej rzeczy poprzestawiać?
  8. Co się stanie, gdy coś w niej odwrócisz?
  9. W jaki sposób możesz tę rzecz połączyć z innymi?
  10. W jaki sposób możesz ją przekształcić?

Lista kontrolna Osborna to świetne narzędzie, proste do zastosowania, które znakomicie sprawdza się w sytuacjach, w których trzeba spojrzeć na jakiś problem z innej perspektywy, zerwać z rutyną, lub najzwyczajniej w świecie udoskonalić jakiś pomysł lub znaleźć inne rozwiązanie. Idealnie sprawdza się w wielu sytuacjach biznesowych, które z pozoru mogą wydawać się trudne do rozwiązania. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i gotowe!

Życzę Wam wielu kreatywnych pomysłów i jak zwykle zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze