Prowadzisz szkolenia lub warsztaty i chcesz przełamać pierwsze lody oraz pomóc uczestnikom poznać siebie nawzajem? Nic bardziej prostego! Tym razem mam dla Ciebie kilka gier integracyjnych, które doskonale sprawdzą się na samym początku warsztatu lub szkolenia. Pozwolą uczestnikom nie tylko rozluźnić się, ale również zapamiętać swoje imiona, a wszystko w przyjaznej i radosnej atmosferze. Przekonaj się sama!

Gry integracyjne, która sama stosuję:

ZŁAP MOJE IMIĘ

Jest to gra, która wprowadzi uczestników w dobry humor oraz ułatwi zapamiętanie imion poszczególnych osób. Uczestnicy stają w kręgu i po kolei przedstawiają się swoimi imionami. Jedna z osób dostaje piłkę i rzuca ją do kogoś z kręgu. Osoba, która złapie piłkę, ma za zadanie powiedzieć imię osoby, która rzucała. Następnie rzuca piłkę do następnej osoby, ta łapie i mówi imię tej, która do niej rzuciła, etc. Zabawa trwa w najlepsze, dopóki wszyscy nie nauczą się imion pozostałych uczestników.

IMIĘ & CECHA & GEST

Jest to zabawa, która w łatwy i przyjemny sposób pozwoli zapamiętać imiona grupy. Zapraszamy wszystkich żeby stanęli w kręgu. Prowadzący może rozpocząć zabawę poprzez przedstawienie się. Mówiąc swoje imię dodaje do niego cechę charakterystyczną, która rozpoczyna się na tę samą literę co imię. Może to być na przykład Energetyczna Edyta lub Radosny Remik, etc. W bardziej rozbudowanej wersji możemy dodać również gest. Następnie przechodzimy do następnej osoby, która również podaje swoje imię, cechę charakterystyczną i gest. Zabawa trwa dopóki wszyscy uczestnicy nie przedstawią się.

SZYBKIE IMIONA

Zabawa uczy nie tylko imion, ale również refleksu. Bądź czujna! Uczestnicy stają w kręgu, jedna osoba jest w środku, wszyscy po kolei przedstawiają się swoimi imionami. Podczas przedstawiania każdy uczestnik stara się zapamiętać imiona nowych koleżanek i kolegów. Osoba stojąca w środku rozpoczyna grę typując dowolną osobę z kręgu poprzez powiedzenie jej imienia. Zadaniem wytypowanej osoby jest jak najszybciej wskazać kolejną osobę poprzez wywołanie jej imienia. Zadaniem osoby w środku jest złapanie wywołanej imieniem osoby, zanim ta wskaże następną. Jeśli zdąży osoba w środku zamienia się z osobą złapaną, jeśli nie, nadal zostaje w środku kręgu, a zabawa trwa w najlepsze. Gra toczy się do momentu, aż wszyscy zapamiętają swoje imiona.

IMIĘ SĄSIADA

Kolejna zabawa ułatwiająca zapamiętanie imion. Uczestnicy stają w kręgu, jedna osoba jest w środku. Wszyscy uczestnicy przedstawiają się swoimi imionami i starają się zapamiętać, jakie imię ma ich sąsiad z prawej i lewej strony. Osoba stojąca w środku wskazuje na dowolną osobę z kręgu mówiąc jej imię oraz w prawo lub w lewo. Osoba wskazana musi powiedzieć imię sąsiada ze wskazanej strony w ciągu 3 sekund. Jeśli jej się to nie uda, wchodzi do środka, jeśli zdąży, zabawę kontynuuje pierwsza osoba. Zabawa przebiega w szybkim tempie.

GRA W IMIONA

Na koniec jeszcze jedna zabawa wspaniale sprawdzająca się na początku szkolenia lub warsztatu. Uczestnicy stają w kręgu, pierwsza osoba mówi swoje imię. Następna osoba również mówi swoje imię, ale dodaje do niego imię swoje poprzednika. Kolejna osoba także mówi swoje imię, ale dodaje do niego imiona swoich poprzedników, etc. Przedstawianie trwa, dopóki nie obejdzie całego kręgu. Ostatnia osoba w kręgu musi więc powiedzieć imiona każdej osoby znajdującej się w kręgu. Najlepiej więc, żeby był to prowadzący zajęcia.

Początek szkolenia czy warsztatu to jeden z najważniejszych momentów. Chcesz sprawić, aby uczestnicy poczuli się komfortowo oraz rozluźnić atmosferę już na starcie? Spróbuj jednego z moich wypróbowanych ćwiczeń i koniecznie daj mi znać jak poszło. Udanej zabawy!

Jak Ci się podobają moje gry integracyjne? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

komentarze