Czy zdarzyło się Wam brać udział w szkoleniu o ciekawym temacie, które było prowadzone w sposób nudny, mało ciekawy, wręcz usypiający? Czy miałyście nieodparte wrażenie, że przecież można było je przygotować o niebo lepiej? Czego zabrakło? Werwy, charyzmy? Ale czy tylko?

Jeśli prowadzicie szkolenia, warsztaty, czy symulacje biznesowe, to z pewnością oprócz zastanawiania się nad sposobami przekazania wiedzy merytorycznej, szukacie najróżniejszych metod, które pomogą nie tylko urozmaicić Wasze spotkanie, ale przede wszystkim wzbogacą Wasz przekaz. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele ciekawych rozwiązań, które z powodzeniem możemy wykorzystać podczas szkoleń czy warsztatów, a które nie tylko pobudzają kreatywność naszych uczestników, ale przede wszystkim urozmaicają proces nauki i przyswajania wiedzy.

Chciałabym się z Wami podzielić sprawdzonymi pomysłami na gry, które pomagają mi podczas prowadzenia szkoleń z myślenia wizualnego. Mam nadzieję, że będą dla Was nie tylko inspiracją, ale również pomogą rozszerzyć Wasze warsztaty o niezapomniane przeżycia oraz pobudzić uczestników do kreatywnego działania. Zaczynamy!

Story Cubes:

 • Story Cubes to gra stworzona przez trenera kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów – Rory O’Connor, która szybko okazała się nieocenioną pomocą dla trenerów. Podczas szkoleń dostarczy Waszym uczestnikom masę radości, stanowiąc przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni. Story Cubes to dziewięć sześciennych kostek, z których każda zawiera odmienny zestaw ilustracji.
 • Jak ją wykorzystać? Wystarczy poprosić uczestników szkolenia o rzucenie kostkami, aby następnie rozpoczęli swoje opowiadanie od słów „Dawno, dawno temu…” lub „Pewnego razu…”. Następnie czekamy na szaloną historię, która powstanie w oparciu o dziewięć obrazów, które wypadły na kostkach.
 • Story Cubes doskonale sprawdzą się podczas warsztatów w grupie o różnej liczebności i w różnym wieku. Pozwala obudzić drzemiącą w każdym z nas  pomysłowość, wyobraźnię oraz umiejętność snucia pasjonujących opowieści.

Buziaki Śmieszaki:

 • Buziaki Śmieszaki to gra, która doskonale odwzorowuje nasze emocje. Śmiech, płacz, złość, zdziwienie, grymasy… Wszystko to znajdziesz na 18 buźkach podzielonych na 3 części (czoło, nos, usta). Do wyboru masz aż 5832 możliwości ułożenia różnych, najdziwniejszych minek, grymasów czy śmieszków.
 • Jak wykorzystać Buziaki Śmieszaki podczas szkoleń z myślenia wizualnego? Otóż możesz poprosić uczestników o ułożenie ciekawych kombinacji, a następnie ich zadaniem będzie przerysowanie buziek z jak najdokładniejszym odwzorowaniem postaci. Dzięki niekończącym się możliwościom kombinacji, możesz być pewna, że ta zabawa szybko się nie skończy.

Ikony Bikablo:

 • Ikony Bikablo to kwadratowe karty zawierające najróżniejsze rysunki, które pomogą wesprzeć proces myślenia wizualnego podczas spotkań i warsztatów. Każda karta ma zapisane słowo-klucz na odwrocie, dzięki czemu uczestnicy Twojego warsztatu łatwo dopasują kartę do czekającego na nich zadania. Różnorodność ikon przedstawiających emocje, symbole, czy akcje sprawi, że uczestnicy uporają się nawet z najtrudniejszym zadaniem.
 • Ikony Bikablo znakomicie sprawdzają się na początku szkoleń podczas tworzenia kontraktu, w środku jako inspiracja do tworzenia własnych canvas oraz na końcu podczas dawania informacji zwrotnej.

Icon Challenge:

 • Icon Challenge to gra, podczas której zadaniem uczestników jest stworzenie własnych rysunkowych ikon do pojawiających się haseł. W tym celu wykorzystujemy flipchart oraz karteczki post-it. Pionowo rysujemy kolumny, w których znajdą się nasze hasła, zaś poziomo w rzędach napiszemy imiona poszczególnych uczestników zabawy. Na końcu zabawy powstanie matrix składający się z pomysłowych symboli stworzonych przez naszych kursantów.
 • Icon Challenge doskonale sprawdzi się podczas warsztatów w myślenia wizualnego. Jest doskonałą okazją do zbudowania własnego banku ikon, który na stałe zagości w naszym życiu biznesowym.

Dixit:

 • Dixit to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń, którą możesz wykorzystać podczas sesji feedbackowej. Każdy uczestnik wybiera spośród dostępnych kart jedną oddającą jego nastrój na koniec warsztatów, a następnie dzieli się informacją zwrotną z pozostałymi uczestnikami warsztatów.
 • Dzięki nietuzinkowym kartom Dixit gra pobudza wyobraźnię oraz pozwala puścić wodze kreatywnej fantazji. Ponadto po raz kolejny zabiera uczestników Twojego szkolenia w świat pełen kreatywności i pomysłowości.

Podobny obraz

Z takim zapleczem możecie być pewne, że żadne Wasze szkolenie nie zostanie zapomniane. Story Cubes, Buziaki Śmieszaki, Ikony Bikablo, Icon Challenge, czy Dixit to tylko niektóre z pomysłów wartych wykorzystania. Próbujcie, eksperymentujcie, doświadczajcie… Koniecznie dajcie znać jak Wam poszło. Życzę owocnych szkoleń!

A jakich gier Wy używacie podczas szkoleń i warsztatów? Zapraszam do komentowania!

Komentarze

komentarze