Pracujesz, studiujesz, a może rozwijasz własny biznes? Bez względu na to czym się zajmujesz, jestem przekonana, że prezentacje oraz wystąpienia publiczne nie są Ci obce. Przygotowując prezentacje dla kierownictwa wysokiego szczebla, szerszej publiczności, czy potencjalnych klientów, jednego możesz być pewna. Udana prezentacja to nie tylko kilka slajdów w PowerPoint. To coś o wiele, wiele więcej. Co takiego mam na myśli? Zacznijmy od początku!

Przygotowanie:

 1. Zacznij od szokującego faktu. Rozpocznij mowę, ujawniając szokujące treści, zaskakujący fakt lub coś czego nikt się nie spodziewa. W ten sposób przyciągniesz uwagę swoich odbiorców. Następnie płynnie przejdź do przesłania i celu, który chcesz przekazać.
 2. Zbuduj ciekawą historię. Prezentacje są nudne, gdy przedstawiają suche informacje bez żadnego kontekstu. Zamiast tego postaraj się opowiedzieć historię (storytelling). Możesz również zaangażować uczestników, aby wystąpili w roli głównych bohaterów.
 3. Używaj faktów, nie ogólników. Brak konkretów odzwierciedla brak wiedzy. Zawsze wspieraj swoją wypowiedź, argumentację czy przesłanie faktami, które nie tylko potwierdzą Twoje słowa, ale przede wszystkim pomogą zbudować wizerunek autorytetu.
 4. Dostosuj prezentację do grupy odbiorców. Każda publiczność jest inna, Twoja prezentacja też powinna być. Jeśli chcesz dotrzeć do swoich odbiorców, spersonalizuj swoją mowę, przykłady oraz prezentację.
 5. Nie przeciągaj struny. Kiedy ostatnio słyszałaś, żeby ktoś narzekał, że prezentacja była za krótka? No właśnie. Przygotuj prezentację krótką i na temat. Jeśli pojawią się dodatkowe pytania, zawsze możesz na nie odpowiedzieć w sesji Q&A (Questions and Answers).

Technikalia:

 1. Postaw na zdjęcia. Nie da się ukryć, że obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Zamiast rozbudowanego tekstu, użyj dobrej jakościowo grafiki, resztę dopowiesz podczas prezentacji.
 2. Uprość grafikę. Ludzie przestają myśleć w obliczu skomplikowanych rysunków i tabel. Zamiast tego użyj bardzo prostej grafiki i podkreśl dane, które chcesz, aby zostały zapamiętane.
 3. Nie przesadzaj z kolorami. Fantazyjne slajdy tylko utrudniają widzom skupienie się na tym, co chcesz im przekazać. Zamiast tego użyj prostego, jednokolorowego, neutralnego koloru tła.
 4. Zastosuj czytelne czcionki. Nie próbuj sprawiać, by widzowie cierpieli na ból głowy przy użyciu małych lub starodawnych czcionek. Używaj dużych, wyraźnych czcionek. Zdecydowanie unikaj pogrubienia, kursywy i CapsLocka.
 5. Pozbądź się pstrokatości. Chcesz, aby Twoi widzowie zapamiętali Twój przekaz, a nie ilość efektów specjalnych i gestów wizualnych, które pojawiły się podczas Twojej prezentacji. Zasada jest prosta, im prościej, tym lepiej.

Prezentacja:

 • Sprawdź swój sprzęt. Jeśli planujesz pokazywanie filmu, upewnij się czy zadziała. Następnie sprawdź ponownie. Potem jeszcze raz.
 • Mów do publiczności. Doświadczeni mówcy publiczni skupiają się na widzach, a nie na slajdach i notatkach. Skupianie się na widzach zachęca ich do skupienia się na tobie i twojej wiadomości.
 • Nie czytaj ze slajdów. Zgadnij co? Twoi odbiorcy potrafią czytać. Jeśli czytasz ze swoich slajdów, nie jesteś po prostu nudna, przede wszystkim obrażasz inteligencję swoich odbiorców.
 • Unikaj żargonu. Korpo język sprawia, że brzmisz mało profesjonalnie. Wytnij go – zarówno ze slajdów, jak i ze swojego słownika.
 • Pilnuj czasu. Nie ma nic gorszego niż przeciągająca się w nieskończoność prezentacja. Unikaj również prezentacji pod koniec dnia, tuż przed obiadem i na dzień przed ważnymi świętami.

Jak widzisz, przygotowanie dobrej prezentacji to nie tylko slajdy, to koncepcja, detale techniczne, dobre przygotowanie, przekaz i energia jaką podzielisz się podczas przemówienia. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów, aby osiągnąć sukces. Oczywiście praktyka czyni mistrza. Praktykujcie jak najczęściej, aby dojść do perfekcji. Powodzenia!

Masz wątpliwości lub pytania? Zapraszam do kontaktu!

Komentarze

komentarze