Jeśli tak jak ja masz wrażenie, że ciągle gdzieś gonisz, jesteś zapracowana, przemęczona i brak Ci czasu dla samej siebie, to wiedz, że najprawdopodobniej kuleje Twój work life balance. Może całą swoją uwagę poświęcasz na budowanie kariery zawodowej oraz rozwój osobisty, lub wręcz przeciwnie całkowicie poświęciłaś się dla męża, dzieci oraz rodziny, odkładając w kąt swoje marzenia i ambicje? A może żyjesz tak intensywnie, że nie masz nawet czasu na zastanowienie co takiego pochłania Twój czas oraz energię?

Bez względu na to co zaprząta Twoją głowę, chciałabym zaproponować Ci bardzo proste i szybkie (max. 10 min.) ćwiczenie, które pomoże Ci zorientować się i przyjrzeć Twojej obecnej sytuacji życiowej, ukazując wszystko to, o co mniej lub bardziej świadomie zabiegasz. Może Cię zaskoczę, ale aby nasze koło życia mogło się toczyć bez zbędnych problemów potrzebuje balansu, którego tak często nam brak w dzisiejszych czasach. Nie jest to jednak niemożliwe. Przekonaj się sama!

Od czego zacząć? Na początku zdefiniuj najważniejsze elementy Twojego życia. Mogą to być następujące obszary:

 • Kariera – czy pracuję na stanowisku, które daje mi satysfakcję? Czy posiadam stałe wyzwania i możliwości rozwoju? Czy idę do pracy z poczuciem ekscytacji i zadowolenia?
 • Rozwój osobisty – czy mam czas na czytanie książek? Czy biorę udział w konferencjach, szkoleniach i warsztatach? Czy znajduję czas na oglądanie webinarów i podcastów?
 • Finanse – czy jestem zadowolona ze swojego wynagrodzenia? Czy posiadam satysfakcjonujący mnie poziom oszczędności? Czy mam możliwość inwestowania środków, które zapewnią mi w przyszłości dochód pasywny?
 • Rodzina – czy mam czas tylko dla męża? Czy spędzam wartościowy czas z dziećmi? Czy regularnie odwiedzam rodziców i dziadków?
 • Przyjaciele i znajomi  czy mam czas na spotkania z przyjaciółmi i znajomymi? Czy odpowiada mi ilość czasu, którą razem spędzamy? Czy podoba mi się forma i miejsce tych spotkań?
 • Zdrowie i odpoczynek – czy jem wartościowe produkty? Czy się wysypiam? Czy zdarza mi się pracować nawet gdy mój organizm daje mi sygnały, że potrzebuje przerwy?
 • Sport – czy regularnie ćwiczę na siłowni lub na świeżym powietrzu? Czy spędzam aktywnie czas z rodziną i bliskimi mi osobami? Czy jestem zadowolona z mojej kondycji oraz wyglądu zewnętrznego?
 • Rozrywka – czy pozwalam sobie na drobne przyjemności takie jak wyjście do kina, restauracji, czy teatru?

Jeśli już sprecyzujesz dokładnie jakie obszary są w Twoim życiu najważniejsze, czas przejść do kolejnego etapu – wykonania Twojego koła życia. Jak się za to zabrać? Nic bardziej prostego:

 1. Narysuj koło życia, dzieląc je na 8 części (wybrane przez Ciebie obszary życia).
 2. Następnie w każdej ósemce (kariera, rodzina, sport, etc.) określ swój poziom zadowolenia z danej sfery, gdzie 1 oznacza, że jest słabiutko, zaś 10 – na wypasie.
 3. Po przeanalizowaniu wszystkich obszarów, spójrz na całościowy kształt Twojego koła życia.
 4. Przeanalizuj obszary, w których Twój poziom zadowolenia jest wysoki i zastanów się, co takiego robisz w tych dziedzinach, że dałaś im tak wysoką ocenę?
 5. Następnie przeanalizuj obszary, w których Twój poziom zadowolenia jest niski i zastanów się, czego brakuje w tych sferach oraz ile wysiłku wkładasz w to, aby poprawić jakość tych dziedzin?
 6. Odpowiedz na poniższe pytania:
  • Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
  • Jak to, co jest dla Ciebie najważniejsze, wygląda w zestawieniu z Twoim kołem?
  • Co czujesz, gdy analizujesz swoje koło życia?
  • Które obszary koła życia wzajemnie się przenikają?
  • Który obszar ma największy wpływ na pozostałe?
  • W których obszarach chciałabyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia?
  • Którym obszarem chciałabyś się zająć w pierwszej kolejności?
  • Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy zajmiesz się tym obszarem?

Koło życia jest narzędziem dla każdego, kto chce przyjrzeć się jakości swojego życia i zobaczyć z jakich powodów w jednej sferze układa mu się lepiej, a w innych gorzej. Można z niego wyczytać, co jest dla nas najważniejsze oraz co nas motywuje w życiu. Co więcej pomaga zdefiniować obszary, które powodują, że nie odczuwamy w życiu radości i satysfakcji. Powtarzając ćwiczenie regularnie będziemy w stanie zaobserwować zmiany zachodzące w naszym życiu oraz poprawić naszą obecną sytuację na lepsze.

Masz wątpliwości lub pytania? Zapraszam do kontaktu!

Komentarze

komentarze