Tym razem chciałabym Wam polecić Technikę Pomodoro, która świetnie sprawdza się podczas zarządzania sobą w czasie. Została wymyślona przez Włocha Francesco Cirillo, zaś jej nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora. Głównym celem Techniki Pomodoro jest całkowite skoncentrowanie się na wykonywanym zadaniu w określonym czasie bez przerywania pracy. W tym właśnie ma nam pomóc urządzenie mierzące czas. Zaczynamy?

Technika Pomodoro w 5 prostych krokach:

 1. Zacznij od przygotowania czasomierza (ja używam timera w moim telefonie). Następnie stwórz listę zadań do wykonania TO DO. Na tym etapie warto poświęcić chwilę na priorytetyzację zadań. Możesz do tego użyć macierzy zarządzania czasem, którą omawiałam w poprzednim wpisie.
 2. Ustaw czasomierz na dokładnie 25 minut, włącz go i skup się na pierwszym zadaniu z listy. Ważne jest, aby za żadne skarby świata, nie odrywać się od zadania w określonym czasie.
 3. Po upływie 25 minut, oznacz na liście zadanie jako wykonane. Jeśli nie udało Ci się w pełni zrealizować pierwszego zadania, głowa do góry! Dokończysz je w kolejnej iteracji.
 4. Po pierwszym Pomodoro (25 minut) zrób krótką 5-minutową przerwę. Możesz nalać sobie szklankę wody z cytryną lub zjeść zdrową przekąskę.
 5. Po przerwie rozpocznij kolejne 25-minutowe Pomodoro. Schemat powtórz 4 razy, aby zasłużyć na dłuższą 20-minutową przerwę. W tym czasie odpocznij i przygotuj organizm na kolejną rundę czterech Pomodoro.

Dlaczego Technika Pomodoro jest efektywna i skuteczna?

 1. Po pierwsze, podział czasu na krótkie odcinki pozwala nam na pracę w całkowitym skupieniu oraz zwiększa naszą wydajność, a co za tym idzie efektywność.
 2. Po drugie, wspiera motywację do pracy, jej rozpoczęcie i zakończenie. Dużo łatwiej pracować w 25-minutowych odcinkach czasowych, zamiast z perspektywą, że mamy nad nim ślęczeć cały dzień.
 3. Po trzecie, przerwy pozwalają na reset umysłu, oderwanie myśli od tematu i szybki powrót do pracy w skupieniu. Dzięki czemu mniej się męczymy i jesteśmy w stanie pracować skuteczniej przez dłuższy okres czasu.

Jak zwiększyć efektywność pracy jeszcze bardziej?

 • Możesz odinstalować rozpraszające Cię aplikacje w telefonie (Facebook, Instagram, etc.) i pozbyć się bombardujących Cię powiadomień.
 • Wyciszyć komunikatory (Messenger, Skype, etc.), żeby nie odwracały Twojej uwagi od wykonywanej pracy.
 • Zamknąć program pocztowy (Outlook, Gmail, etc.), żeby nie rozpraszać się spływajacymi do skrzynki e-mailowej wiadomościami.
 • Wyciszyć telefon, aby uniknąć przychodzących połączeń i smsów.
 • Ustalić w pracy czas bez rozpraszaczy, podczas którego nikt nie będzie Ci przeszkadzał (np. 10:00-12:00).

Z mojego doświadczenia wynika, że Technika Pomodoro to jedna z najskuteczniejszych metod, dających szybkie i skuteczne rezultaty. Osobiście stosuję ją w wersji 45 minut pracy i 15 minut przerwy. Wystarczy tylko timer w telefonie, który pozwala na kontrolowanie pracy w krótkich odcinkach czasowych. Technika Pomodoro jest wręcz idealna dla osób, których praca składa się z wielu krótkich zadań. Nie tylko pomaga usystematyzować  pracę, ale również zminimalizować czas poświęcany na prokrastynację (zwlekanie).

Korzystacie z Techniki Pomodoro podczas codziennej pracy? Jakie są Wasze efekty? Ile czasu poświęcacie na pracę, a ile na przerwy? Koniecznie dajcie znać!
Masz wątpliwości lub pytania? Zapraszam do kontaktu!

Komentarze

komentarze