Wiele razy pytałyście jak znaleźć czas na rozwój osobisty podczas urlopu macierzyńskiego. Co zrobić, aby śledzić aktualne trendy i nie wypaść z obiegu? Przecież matczynych obowiązków nie brakuje, a czas nie jest z gumy. Trzeba w końcu karmić (co 3 godziny lub na żądanie), zmieniać pieluchy, sprzątać, prać, gotować, a to wszystko zajmuje multum czasu.

Jako mama bliźniaków wcześniaków, w tym synka z bezdechami, którego monitorujemy za pomocą pulsoksymetru (sprawdzamy poziom saturacji i tętno) 24 h/dobę, przyznaję się bez bicia – nie ma lekko. Aczkowiek nie oznacza to, że swój rozwój osobisty musisz odłożyć na boczne tory. Wręcz przeciwnie! Wykorzystuj czas podczas codziennych obowiązków domowych, aby wzbogacić swoją wiedzę i wciąż trzymać rękę na biznesowym pulsie. Jak to zrobić?

Poniżej znajdziesz moje sprawdzone sposoby na rozwój osobisty, które wykorzystuję podczas codziennych czynności:

  1. Jeśli karmisz piersią, zapewne kilka, a może nawet kilkanaście razy dziennie, możesz skorzystać z opcji jaką dają Ci webinary. Są to szkolenia lub seminaria online, z których masz możliwość czerpania wiedzy, nie odrywając się przy tym od karmienia swojego maleństwa. Dzięki webinarom możesz skupić się na zdobywaniu interesującej Cię dawki wiedzy, bez przerywania karmienia.
  2. Zdarza Ci się odciągać pokarm laktatorem? Świetnie się składa! Wykorzystaj ten czas na czytanie książek. Celowo używam pojedynczego laktatora (ok. 30 min.), aby drugą ręką mieć możliwość czytania interesującej mnie lektury. W ten sposób staram się łączyć przyjemne z pożytecznym.
  3. Dzieci drzemią? Fantastycznie! Zamiast scrollować Facebooka zabierz się za szkolenia dostępne online. Zawsze marzyłaś o skończeniu kursu z Coachingu lub Design Thinking? Obecnie jest to możliwe za pośrednictwem platform szkoleniowych udostępniających otwarte kursy online prowadzone przez ekspertów z całego świata. Osobiście polecam platformę e-learningową Coursera.
  4. Pogoda za oknem dopisuje? Zabierz dzieci na spacer! Podczas przechadzki z powodzeniem możesz słuchać podcastów, czyli audycji radiowych dostępnych na żądanie. Tematyka obejmuje wszystkie dziedziny życia – od biznesu, przez zarządzanie projektami, po rozwój osobisty. Ty spacerujesz, dzieci korzystają ze świeżego powietrza, a przy okazji zdobywasz nową wiedzę.
  5. Jak utrzymać kontakt z językiem obcym? Nic bardziej trudnego! Wystarczy, że do rozmowy z maluszkiem dorzucisz obcojęzyczne zwroty. Opowiadaj mu co robisz, jakie macie plany na wspólne spędzanie czasu oraz co go czeka w przyszłości. W ten sposób wspierasz rozwój swojego dziecka oraz zapewniasz sobie stały kontakt z językiem obcym.

Jak same widzicie, nie trzeba szukać specjalnie czasu, aby poświęcić go na rozwój osobisty. Wystarczy wykorzystać codzienne czynności, aby z powodzeniem zdobywać wiedzę i nie wypaść z przysłowiowego obiegu. Zamiast oglądać telewizję lub scrollować Facebooka, wystarczy włączyć do swoich nawyków zdobywanie wiedzy i gotowe!

A jak u Was wygląda rozwój osobisty podczas urlopu macierzyńskiego? Jestem bardzo ciekawa jak sobie radzicie! Koniecznie dajcie znać w komentarzu.

Komentarze

komentarze