Zasada 2 minut to prosta i skuteczna technika, która zadziwia swą prostotą w codziennym zastosowaniu. Jeśli masz problemy z prokrastynacją, a Twoja lista TO DO nie ma końca, z pewnością polubisz zasadę 2 minut! Dlaczego? Gdyż najbardziej efektywne są najprostsze rozwiązania! Zaczynamy 🙂

Główna zasada brzmi: Jeśli czynność, jaką należy wykonać, nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty, powinnaś ją wykonać natychmiast.

Proste prawda? Wystarczy przeanalizować wszystkie swoje zadania i zastanowić się które z nich zajmą Ci nie więcej niż 2 minuty i co najważniejsze wykonać je od razu. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, mam rację? Weźmy chociażby:

 • Odpisanie na e-maila
 • Umówienie spotkania
 • Wykonanie ważnego telefonu
 • Rezerwacja sali szkoleniowej
 • Zorganizowanie telekonferencji

Jeśli przewidujesz, że zadanie zajmie Ci więcej niż 2 minuty, koniecznie zarezerwuj czas w kalendarzu na jego wykonanie i dodaj je do swojej tablicy Trello, aby o nim nie zapomnieć.

Dlaczego warto zadania zajmujące mniej niż 2 minuty wykonać od razu? Powodów jest co najmniej kilka. Oto niektóre z nich:

 1. Zarządzanie krótkimi zadaniami jest dużo bardziej czasochłonne niż ich natychmiastowa realizacja.
 2. Krótkie zadania, wykonane od razu, nie obciążają Twojego umysłu. Nie musisz zaprzątać sobie nimi głowy w nieskończoność.
 3. Mniejsza ilość zadań na Twojej liście TO DO do wykonania, to mniejszy poziom frustracji.
 4. Szybkie ukończenie kilku krótkich zadań sprawia, że czujesz się dużo bardziej efektywna.
 5. Możesz ze spokojem zacząć pracę nad dłuższymi zadaniami, bez zbędnych rozpraszaczy.

Czy zasadę 2 minut można wykorzystać do budowania dobrego nawyku? 2 minuty dziennie, 14 minut tygodniowo, 56 minut miesięcznie i 11 godzin rocznie. Czy to dużo, aby osiągnąć długoterminowy cel? Otóż jak najbardziej! Jeśli tak jak mi, ciężko Ci wygospodarować czas na wprowadzenie nowej zmiany, koniecznie skorzystać z techniki 2 minut, aby osiągnąć upragniony cel. Możesz go wykorzystać na:

 • Codzienne przyswajanie wiedzy – obiecaj sobie, że codziennie obejrzysz kolejny odcinek z platformy szkoleniowej wybranego przez siebie kursu.
 • Codzienne czytanie – postanów sobie, że codziennie będziesz czytać co najmiej 1 rozdział interesującej Cię książki przed zaśnięciem.
 • Nauka języka obcego – spróbuj uczyć się minimum jednego nowego słówka dziennie.
 • Zdrowe odżywianie – zdecyduj, że codziennie zjesz minimum jeden zdrowy posiłek lub przekąskę, np. jakiś owoc, koktajl lub sałatkę.
 • Ruch to zdrowie – zacznij od krótkich ćwiczeń każdego dnia, np. deski, pompek, lub przysiadów, etc.

2 minuty to tak niewiele i tak wiele. W perspektywie czasu jesteś w stanie osiągnąć oszałamiające efekty! Ja w ten sposób napisałam moją 2 pracę magisterską na studiach MBA. Pisząc codziennie kilka zdań, zamiast czekać do ostatniej chwili i zarywać noce. Obecnie, będąc na urlopie macierzyńskim, w ten sposób robię kursy na platformach szkoleniowych online. 1 video każdego dnia. Najważniejsze to determinacja i konsekwencja w działaniu. Efekty są widoczne już po kilku dniach.

Od teraz zawsze zastanów się czy nowe zadanie, które wpada do Twojej listy TO DO, zajmuje mniej niż 2 minuty. Jeśli tak, niezwłocznie je wykonaj bez odkładania na później! Przeanalizuj również długoterminowe cele, na które nigdy nie miałaś czasu i zacznij działać już dziś. Codziennie 2 minuty. Zdziwisz się, jakie efekty uzyskasz wprowadzając tą prostą i skuteczną technikę do swojego życia. Koniec odkładania krótkich zadań w nieskończoność! Powodzenia 🙂

Jak Wam się podoba zasada 2 minut? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Masz wątpliwości lub pytania? Zapraszam do kontaktu!

Komentarze

komentarze