Jako Kierownik Projektu oraz mama bliźniaków, nie byłabym sobą, gdybym nie próbowała przenieść sprawdzonych praktyk projektowych do życia rodzinnego. Po co? Ano po to, aby uporządkować otaczający mnie chaos i zacząć znowu życie pełną piersią 🙂 Tylko jak to zrobić? Pomogło mi w tym kilka aplikacji, które z powodzeniem stosuję, a które miejmy nadzieję pomogą również Tobie!

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zarządzać bieżącymi wydarzeniami w życiu Twojej rodziny, chcesz oszczędzić czas podczas planowania poszczególnych dni tygodnia, miesiąca czy roku; zachodzisz w głowę jak usprawnić proces dotyczący odbierania dzieci z przedszkola, zawożenia ich na dodatkowe zajęcia lub zapewnienia im opieki podczas Twojej nieobecności, z pewnością docenisz pierwszą aplikację, którą chcę polecić Twojej uwadze. Rozwiązanie, które zaproponuję może wydać się wręcz prozaiczne. Natomiast nie wyobrażam sobie życia bez kalendarza. Nie mam na myśli wersji papierowej, tylko mobilnej, a konkretnie aplikacji na telefon Kalendarza Google. Wpisz tytuł, miejsce i czas oraz krótki opis wydarzenia. Uwaga! Koniecznie dodaj do zaproszenia w kalendarzu męża, aby mógł w czasie rzeczywistym śledzić Twoje plany i przedsięwzięcia. Poczekaj na potwierdzenie zaakceptowanego przez niego zaproszenia, aby w ten sposób zaoszczędzić czas na zbędnych telefonach lub planowaniu twarzą w twarz. Pamiętaj, aby informować męża o ważnych wydarzeniach z wyprzedzeniem, abyście wspólnie mogli zarządzać czasem Waszej rodziny. Zaplanuj codzienne czynności, takie jak uroczystości rodzinne, czas wolny czy dodatkowe zajęcia i ciesz się uporządkowanym życiem.

Marzysz o narzędziu, które pomoże Ci zapanować nad projektem „rodzina”? Chcesz zwiększyć swoją kontrolę nad zadaniami dotyczącymi Twoich domowników? Potrzebujesz asystenta, który pomoże Ci doprowadzić sprawy do samego końca? Polecam Ci darmową aplikację Trello, która pozwoli Ci na tworzenie tablic oraz zadań dostosowanych do Twoich domowych potrzeb. Możesz je współdzielić z mężem oraz dziećmi, a także przypisywać zadania nie tylko sobie, ale i pozostałym członkom rodziny. Pisz komentarze, załączaj pliki oraz przesyłaj zdjęcia i wideo. Możesz stworzyć tradycyjną tablicę opartą na paradygmacie Kanban (TO DO – DOING – DONE) lub przypisać zadania do list tematycznych (DZIECI – MĄŻ – MOJE), aby zapanować nad wpadającymi na listę TO DO nowymi zadaniami. Dodawaj umówienie wizyty u lekarza, wymianę opon, planuj imprezy rodzinne i wakacje, zapisuj ważne informacje i pamiętaj o wszystkim!

Szukasz narzędzia, które pomoże Ci szybko zapisywać własne myśli? Potrzebujesz miejsca na pomysły, które nagle wpadają Ci do głowy? Marzysz o rozwiązaniu, które pozwoli Ci na robienie notatek i udostępnianie ich pozostałym członkom rodziny. Polecam Ci narzędzie Google Keep, z którym robienie notatek nigdy nie było tak proste. Dodawaj ważne informacje, listy, zdjęcia i udostępniaj je rodzinie oraz pracuj na nich w czasie rzeczywistym. Potrzebujesz zapisać informację o polecanym przez Twoją przyjaciółkę pediatrze? Nic bardziej prostego! Chcesz mieć PESEL dzieci zawsze pod ręką? Proszę bardzo! Adresy sklepów ze zdrową żywnością w Twojej okolicy? Voila!

Masz dużo na głowie, a zapamiętanie wszystkiego co dzieje się wokół Twojego maluszka graniczy z cudem? Czy zdarzyło Ci się, iż w ferworze walki nie byłaś pewna ile czasu przespało Twoje maleństwo? A może miałaś problem z podaniem lekarzowi dokładnej informacji dotyczącej dziennego zapotrzebowania na mleko przez Twoje maleństwo? W tej i wielu innych sytuacjach na ratunek przybędzie prosta i intuicyjna aplikacja Baby Manager. Wystarczy ściągnąć ją na telefon, aby zaprowadzić odrobinę ładu i porządku w Twoim życiu oraz lepiej zrozumieć potrzeby Twojego dzidziusia. Doskonale sprawdza się przy bliźniakach (możesz założyć oddzielny profil dla każdego dziecka), kiedy wraz z partnerem na zmianę pełnicie wartę przy niemowlętach, a dodawane przez Was wpisy pojawiają się w czasie rzeczywistym na obu telefonach. Pozwala to na bycie na bieżąco i sprawne zarządzanie opieką nad nimi. Zapisuj karmienia (piersią i butelką, wprowadzanie pokarmów stałych), sen, zmianę pieluszek, kąpiele, nastroje, spacery, leki oraz dodawaj spersonalizowane notatki, aby na koniec każdego dnia zobaczyć poręczne zestawienia i wykresy dotyczące rozwoju swojego maluszka.

Chcesz szybko i wygodnie tworzyć listy zakupowe, które będą dostępne o każdej porze dnia i nocy w dowolnym miejscu na ziemi, do których ma również dostęp Twój mąż? Nic bardziej prostego. Poznaj aplikację Google Shopping List. Jest to najlepsza lista zakupowa dostępna na Twoim telefonie. Twórz tematyczne listy zakupowe (apteka, artykuły spożywcze, zdrowa żywność, etc.) i dodawaj do nich produkty w dowolnym momencie, aby trzymać je na bieżąco. Korzystaj z historii, aby o niczym nie zapomnieć i ciesz się z efektywnych zakupów.

Jak widzicie, życie może prostsze. Wystarczy tylko kilka aplikacji, które w łatwy i przyjemny sposób usprawnią nasze życie. Zapomnij o tradycyjnym kalendarzu z Kalendarzem Google, twórz efektywne listy TO DO z aplikacją Trello, dodawaj poręczne notatki z Google Keep, zapisuj ważne wydarzenia z życia maluszka z Baby Managerem i miej swoją listę zakupową zawsze pod ręką z Google Shopping List! Powodzenia 🙂

Jakie metody Wy stosujecie, aby usprawnić życie rodzinne na co dzień? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.

Masz wątpliwości lub pytania? Zapraszam do kontaktu!

Komentarze

komentarze