W końcu podjęłaś decyzję. Zmieniasz pracę! Skrupulatnie przygotowujesz CV, po dość wnikliwym research’u znajdujesz oferty, godne zainteresowania, aplikujesz i czekasz. Czekasz. Czekasz. Czekasz i nic. Czyżby Twoja CVka wpadła w czarną dziurę? A może gdzieś popełniłaś błąd? No właśnie!

Przez lata pracy projektowej wielokrotnie miałam okazję rekrutować pracowników do zespołu, przeglądając po drodze setki życiorysów. Nie uwierzysz, ale większość odrzuconych przeze mnie ofert już na etapie rozpatrywania CV posiadało te same błędy. Jakie? Już pędzę z odpowiedzią.

Błędy merytoryczne, czyli te dotyczące treści Twojego CV:

Takie samo CV do wszystkich

Pokusa wysłania jednego CV do wszystkich potencjalnych pracodawców może być ogromna. Niestety nie jest to najlepszy pomysł! Zamiast tego wczytaj się w ogłoszenie o pracę i tak spersonalizuj swoje CV, aby rekruter nie miał najmniejszych wątpliwości kto jest idealnym kandydatem na dane stanowisko pracy.

Przerwy w życiorysie

Zdarza się, że z najróżniejszych powodów, możemy mieć lukę w życiorysie (podróż dookoła świata, zmiana branży, nieudany startup, etc.). Możesz być pewna, że taka przerwa wzbudzi ciekawość niejednego rekrutera, dlatego nie ma sensu jej ukrywać. Warto natomiast zaznaczyć te kompetencje i umiejętności, które udało Ci się zdobyć w czasie wolnym od pracy, a które mają ścisły związek z potencjalnym stanowiskiem pracy. Nie zapomnij przygotować merytorycznej odpowiedzi na pytanie, które zapewne padnie podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Niestety, ale kandydatom zdarza się rozmijać z prawdą, co zawsze wychodzi na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie warto koloryzować w CV, zdecydowanie lepiej trzymać się faktów. W ten sposób budujemy wizerunek osoby rzetelnej i spójnej.

Nieprecyzyjne informacje

Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety. Daruj sobie ogólniki i wszelkiej maści bla, bla, bla… Znasz język obcy? Napisz dokładnie na jakim poziomie. Obsługujesz biegle komputer? Wypisz jakich programów używasz? Udało Ci się wprowadzić w firmie usprawnienia dotyczące już istniejącego procesu? Precyzyjnie określ ile pieniędzy zyskała firma na przeprowadzonej przez Ciebie zmianie. W ten sposób przygotowane przez Ciebie CV z pewnością przyciągnie potencjalnych pracodawców.

Nieistotne informacje

Ukończyłaś szkołę podstawową, śpiewałaś w chórze kościelnym, a może posiadasz gromadkę dzieci? Świetnie! Nie musisz dzielić się tymi informacjami na łamach CV. Skup się na informacjach które mają bezpośrednie przełożenie na stanowisko, na które kandydujesz. Informacje, które są zupełnie nieistotne z punktu widzenia rekrutacji na dane stanowisko, pomiń.

Niepoważne zdjęcie lub adres email

Niby każda z nas dobrze wie, że nasza aplikacja powinna sprawiać wrażenie profesjonalnej. Nadal jednak zdarza się, że zamiast schludnego zdjęcia w białej koszuli, dodajemy do CV zdjęcie w koszulce na ramiączkach lub ze zbyt dużym dekoltem (tak, tak, moja droga, nie tędy droga). To samo się tyczy adresu email, który powinien brzmieć profesjonalnie (np. imięnazwisko@gmail.com). Zdecydowanie unikaj używania emaili w domenie buziaczek czy hotmail, które mogą już na starcie zdyskwalifikować Twoją aplikację.

Błędy techniczne, czyli te dotyczące techniki zapisu Twojego CV:

Problematyczny format pliku

Nawet najlepsze CV może trafić w czarną otchłań, jeśli rekruter nie będzie miał możliwości zapoznania się z Twoim CV. Tak się może stać jeśli zapiszesz je w niestandardowy sposób, uniemożliwiający jego otwarcie. Najbezpieczniej będzie jeśli zapiszesz swoje CV w formacie pdf.

Za długie albo za krótkie

Rozwleczone na kilkanaście stron CV lub minimalistyczne CV na jednej stronie nie jest najlepszym pomysłem. Prawda jest taka, że najlepiej jeśli zmieścisz się na dwóch stronach. Zwięźle opisz swoje doświadczenie zawodowe, edukację czy zdobyte umiejętności. Liczą się konkrety! Resztę dopowiesz podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Wszechobecny chaos

Nie ma nic gorszego niż różne czcionki, kolory, wielkości liter, brak ładu i składu. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na rekruterze postaraj się, aby Twoje CV było uporządkowane i estetyczne. W ten sposób zbudujesz wizerunek osoby poukładanej i zorganizowanej.

Brak odwróconej chronologii

Przygotowując informacje dotyczące kariery zawodowej lub edukacji pamiętaj, aby używać odwrotnej chronologii. Zacznij od tych najbardziej aktualnych, aby następnie przejść do tych bardziej odległych w czasie. W ten sposób Twoja aplikacja będzie dużo bardziej czytelna.

Błędy, błędy, błędy

Błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne nie wróżą najlepiej. Jeśli nie jesteś pewna pisowni, najlepiej sprawdź pojedyncze słowa w słowniku lub poproś o pomoc przyjaciółkę. Zrób wszystko, aby uniknąć potencjalnych błędów w CV, których popełnienie nie świadczy o Tobie najlepiej.

Dane kontaktowe

Zdarza się, że najważniejsza informacja dotycząca tego, jak się z Tobą skontaktować zostaje pominięta lub zapisana z błędem (np. 0 zamiast 9 w numerze telefonu), co uniemożliwia dalszy kontakt. Przed wciśnięciem przycisku ENTER sprawdź dwa razy czy zamieszczone przez Ciebie dane kontaktowe są poprawne. Zgodnie z zasadą, że lepiej sprawdzić coś o jeden raz za dużo, niż o jeden raz za mało.

Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest nieodłącznym elementem każdego dobrze przygotowanego CV. Nawet najlepsze CV nie będzie miało odzewu, jeśli zapomnisz o dodaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nie przekreślaj swojej szansy na sukces przez brak tego szczegółu.

Teraz już wiesz jakich błędów unikać zanim wyślesz swoje CV na upragnione stanowisko pracy. Trzymam mocno kciukasy za Twoje przyszłe rekrutacje i życzę Ci pokazania się z jak najlepszej strony na nadchodzących rozmowach o pracę.

Masz wątpliwości lub pytania? Zapraszam do kontaktu!

Komentarze

komentarze