Jeśli nie chcesz zostać z przysłowiowym palcem w nocniku, doskonale zdajesz sobie sprawę, że na emeryturę od Państwa nie masz co liczyć. Według szacunków, ZUS „hojnie” obdarzy nas emeryturą w wysokości ok. 40% ostatniej pensji. Nie inaczej jest z funduszami inwestycyjnymi, 94% z nich w dłuższym horyzoncie czasowym przynosi straty lub zyski mniejsze od wzrostu średnich indeksów giełdowych. Na męża też nie masz co liczyć, według danych GUSu statystycznie będzie on żył o 8 lat krócej od Ciebie.

Jedno jest pewne – o swoje finanse i emeryturę musisz zadbać sama! Nawet jeśli w tym momencie ten temat wydaje Ci się obcy i skomplikowany jak fizyka kwantowa, aby zapewnić sobie odrobinę spokoju i bezpieczeństwa w przyszłości, już teraz odrób pracę domową i zacznij oszczędzać oraz pomnażać środki na swoim koncie. Jak to zrobić? Poniżej podzielę się z Tobą moimi kluczowymi sposobami na inwestowanie pieniędzy. Mam nadzieję, że zainspirują Cię do dalszego zgłębiania tematu w obszarze finansów osobistych.

Inwestycja w siebie

Chciałabym zacząć od, moim zdaniem, najbardziej wartościowej inwestycji, inwestycji w siebie. Jeśli nie posiadasz milionów na koncie, możesz być pewna, że ten rodzaj inwestycji nie pochłonie Twoich długo zbieranych oszczędności, gdyż jest to przede wszystkim inwestycja czasu, a nie pieniędzy. Zamiast wieczorami scrollować Facebooka lub wciągać się w kolejny serial na Netflixie, przerzuć się na zdobywanie nowych umiejętności.

Postaw na rozwój kompetencji miękkich i twardych poprzez:

  • Kursy, warsztaty, szkolenia, certyfikaty branżowe, naukę języków obcych – to tylko niektóre propozycje, które pozwolą Ci zgłębić wiedzę na niemal każdy możliwy temat
  • Studia, studia podyplomowe, studia MBA, certyfikaty branżowe – to ważne elementy w Twoim CV, które z pewnością pomogą Ci w zdobyciu upragnionego awansu czy zmianie pracy
  • Podcasty, webinary, ebooki, blogi, artykuły branżowe – materiały dostępne online, idealna opcja jeśli cenisz sobie elastyczność i niezależność
  • Konferencje, spotkania branżowe, meet-upy – dostępne w każdym większym mieście, warto, abyś regularnie pojawiała się na tego typu wydarzeniach i brała w nich aktywny udział

Inwestycja we własną markę osobistą

Inwestuj nie tylko w swoje umiejętności, lecz również w wizerunek. Załóż konto na LinkedIn i GoldenLine, dowiedz się jak stworzyć profesjonalny profil, aby przyciągnąć potencjalnych pracodawców. Uważaj co publikujesz na Facebooku lub Instagramie , gdyż każdy dodany przez Ciebie post wpływa na Twój obraz w sieci!

Szacuje się, iż 39% szefów sprawdza potencjalnego kandydata na pracownika w mediach społecznościowych. 43% nie zatrudniło ze względu na treści, jakie są w nich umieszczane. 60% szefów regularnie obserwuje poczynania pracowników w mediach społecznościowych. Watch out Bejbe, Wielki Brat patrzy!

Inwestycje na lokatach i kontach oszczędnościowych

Lokaty i konta oszczędnościowe są najlepszym sposobem na uzyskanie atrakcyjnego zwrotu przy pełnym bezpieczeństwie inwestycji. Lokata jest rozwiązaniem dla Ciebie, jeżeli chcesz inwestować środki finansowe w dłuższej perspektywie i nie przeszkadza Ci brak możliwości ich wypłacenia w dłuższym horyzoncie czasowym. Natomiast konto oszczędnościowe to idealne rozwiązanie do regularnego oszczędzania, ponieważ możesz tam wpłacać zaoszczędzone pieniądze w dowolnym okresie czasu i od razu cieszyć się oprocentowaniem.

Lokaty i konta oszczędnościowe to najczęściej wybierane produkty oszczędnościowe. Nie ma się co dziwić, skoro są one objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co sprawia, że Twoje pieniądze są bezpieczne, a ryzyko utraty środków minimalne. Gorzej z oprocentowaniem, które z reguły nie przekracza 6%, czyli szału nie ma.

Inwestycje w nieruchomości

Niskie oprocentowanie lokat bankowych zachęca do poszukiwania alternatywnych sposobów na lokowanie kapitału. Inwestowanie w nieruchomości jest jednym z najbardziej zaufanych źródeł dochodów. Rynek nieruchomości jest rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli możesz pochwalić się większymi nakładami na inwestycję. Inwestując pieniądze w nieruchomości zarabiasz nie tylko na wzroście wartości mieszkania w czasie, ale również na comiesięcznym najmie. Wciąż możesz liczyć na rosnące stawki najmu, duży popyt na mieszkania na wynajem oraz rekordowo niskie stopy procentowe. Jeśli tylko dysponujesz nieco większą kwotą, warto poszukać idealnej nieruchomości pod wynajem.

Inwestycje w walutę obcą

Jednym z nadal popularnych sposobów pomnażania swojego kapitału jest inwestowanie w walutę obcą. Jeśli chcesz urozmaicić swój portfel inwestycyjny, pomyśl o inwestycji w $ lub €. Dolar uważany jest za jedną z najbardziej stabilnych walut na świecie. Jego kurs w długim horyzoncie czasowym nie ulega znaczącym odchyleniom. Obecnie, prognozy dla dolara są bardzo pozytywne. Przewiduje się bowiem, że waluta ta może stać się jeszcze silniejsza. Dolar może być zatem dobrą lokatą dla Twoich oszczędności.

Euro jest drugą najczęściej wybieraną walutą na świecie i największą konkurencją dla dolara amerykańskiego. W światowym handlu i globalnych rezerwach walutowych posiada kilkudziesięcioprocentowy udział, cieszy się zaufaniem obywateli oraz rządów różnych państw. Euro może pochwalić się bardzo dobrą koniunkturą, co sprawia, że nie musisz obawiać się ryzyka długofalowego, lokując swoje oszczędności w tej walucie.

Inwestycje w metale szlachetne

Inwestowanie w metale szlachetne takie jak złoto, srebro czy platyna, to dobry sposób na uchronienie zgromadzonego kapitału przed skutkami rosnącej inflacji. Historia pokazuje, że metale szlachetne nie tracą na wartości i chociaż zdarza się, że kurs srebra czy złota waha się w zależności od sytuacji politycznej czy gospodarczej, to jednak utrzymuje się on na bardzo przyzwoitym poziomie.

Jak widzisz, inwestowanie to nie rocket science! Wystarczy regularnie odkładać, a zaoszczędzone środki mądrze ulokować na jednym z wielu produktów dostępnych na rynku inwestycyjnym. Choć początki bywają trudne, z czasem osiągniesz niezbędną wiedzę oraz umiejętności, aby zabezpieczyć przyszłość swoją oraz najbliższej rodziny.

A jakie jest Twoje nastawienie do inwestowania? Jesteś biegła w temacie? A może dopiero zaczynasz?

Masz wątpliwości lub pytania? Zapraszam do kontaktu!

Chcesz przyspieszyć swoją karierę? Pobierz mój sprawdzony przepis na pracę marzeń!

Komentarze

komentarze