Jeśli panuje w Tobie przekonanie, że Twój profil w mediach społecznościowych to Twoja prywatna sprawa, chcę Cię wyprowadzić z błędu! Prywatność to Ty sobie możesz mieć w domu. Na pewno nie w sieci. Jeśli chcesz budować markę ekspercką oraz profesjonalny wizerunek wokół swojej osoby, musisz pogodzić się z pewnego rodzaju ekshibicjonizmem. Oczywiście tylko i wyłącznie od Ciebie zależy ile siebie pokażesz w mediach społecznościowych i portalach zawodowych. Wierz mi lub nie, im szybciej zaczniesz dbać o to jak inni widzą Cię w internetach, tym lepiej dla Ciebie i Twojej kariery.

Chciałabym zacząć od Twojego zdjęcia profilowego. Zdjęcie profilowe w sieci jest trochę jak logo firmowe. Twoje logo. I mówi o Tobie więcej, niż Ci się wydaje. Twoje zdjęcie profilowe to pierwsze, co widzą Twoi koledzy, koleżanki, rekruterzy, pracodawcy, współpracownicy, potencjalni klienci, wszyscy Ci, z którymi masz kontakt w realnym świecie. Jeśli nie zadbałaś o swoje zdjęcie profilowe, wierz mi, pierwsza informacja udzielana przez Twoją podobiznę w sieci nie będzie najlepsza.

40 milisekund – tyle czasu potrzebuje ludzki mózg, aby ocenić cechy drugiej osoby na podstawie zdjęcia profilowego.

Do rzeczy! Jakich błędów nie popełniać przy wyborze zdjęcia profilowego? Zapraszam do lektury.

Szeroki kadr

Pewnie zdążyłaś zauważyć, że zdjęcie profile w social media jest raczej niewielkie. Wybór całej sylwetki spowoduje, że ledwo będzie Cię widać, czego zdecydowanie nie chcemy. Dużo lepszym pomysłem jest wybór zdjęcia, na którym będzie widoczne zbliżenie Twojej twarzy. Ewentualnie zdjęcie od pasa w górę.

Goście na zdjęciu

Zapomnij o wrzucaniu zdjęcia profilowego ze swoim psem, kotem, dzieckiem, mężem, tudzież chłopakiem, mamą, tatą, przyjaciółką, etc. Nie wygląda to profesjonalnie i nigdy nie będzie. No chyba, że chcesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Brak kontaktu wzrokowego

Według badań, brak kontaktu wzrokowego z odbiorcą, ma bezpośredni wpływ na pozyskiwanie mniejszej liczby kontaktów biznesowych. Moja droga, utrzymuj kontakt wzrokowy, na zdjęciu profilowym oczywiście.

Brak uśmiechu

Chcesz wzbudzać sympatię? Wybierz zdjęcie, na którym widać Twój delikatny uśmiech. Co ciekawe, uśmiech z zamkniętymi ustami wpływa również na posiadaną przez Ciebie kompetencję postrzeganą przez innych. Niesamowite, prawda?

Rozpraszające tło

Mocne kolory, pstrokate wzory, mistrz drugiego planu, to elementy, które nie najlepiej wpływają na Twój profesjonalny wizerunek w sieci. Przy wyborze zdjęcia profilowego, sprawdź co takiego znajduje się za Twoimi plecami.

Słaba rozdzielczość zdjęcia

Chyba nie ma nic gorszego od kiepskiej rozdzielczości zdjęcia i pikseli widocznych gołym okiem. Zadbaj o dobrą jakość zdjęcia lub oddaj się w ręce profesjonalistów – fotografów, którzy potrafią wyczarować cuda. Od czasu do czasu warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową, której koszt wcale nie jest aż tak wysoki, jak to się niektórym wydaje.

Fatalne oświetlenie

Nie od dziś wiadomo, że naturalne, dzienne światło pozwala wydobyć ze zdjęcia znacznie więcej, niż zdjęcie zrobione w ciemnym pomieszczeniu, np. na tle ściany w przedpokoju. Jeśli nie masz dobrych warunków do robienia zdjęć w domu, możesz zainwestować w lampę pierścieniową na smartfona, którą za grosze zamówisz w sieci.

Nieodpowiedni strój

Głęboki dekolt, mini, wysokie obcasy, jak najbardziej, jeśli jesteś hostessą lub modelką. W pozostałych przypadkach zdecydowanie odradzam! Według badań zdjęcie w stylu casual sprawia wrażenie dużo większej atrakcyjności, chęci zaprzyjaźnienia się oraz posiadanych kompetencji. Zdziwiona? A jednak!

Nieaktualne zdjęcie

Co jakiś czas natrafiam na profile osób, które na zdjęciu profilowym mają zdjęcia siebie z dzieciństwa, zdjęcia z czasów studiów, zdjęcia ze ślubu, etc. Po pierwsze, skoro już tak nie wyglądasz, to po co przywołujesz wizerunek siebie z przeszłości? Po drugie, nikt z nas nie chodzi na co dzień w sukni ślubnej, nawet do kościoła.

Brak elementu charakterystycznego

Na koniec jeszcze jeden drobny element, o którym często zapominamy – Twój wyróżnik w biznesie. Bez względu na to czy budujesz markę firmową, osobistą czy ekspercką, warto podkreślić swój wizerunek czymś charakterystycznym. Może to być coś Twojego, logo lub choćby kolor. Inwencję twórczą pozostawiam Tobie.

Dla przykładu wrzucam kilka wersji moich zdjęć profilowych:

  • z czerwonymi szpilkami (mój wyróżnik w biznesie)
FB zdjęcie profilowe zdjęcie w tle
  • z czerwonymi ustami (mój element charakterystyczny):

Jak sama widzisz wyboru zdjęcia profilowego nie warto pozostawiać przypadkowi. Profesjonalne zdjęcie profilowe może mieć wpływ na wynik Twojego procesu rekrutacyjnego, awansu, podwyżki, podpisania umowy z ważnym klientem czy też podjęcia potencjalnej współpracy z klientami. Wystarczy pamiętać o kilku drobnych elementach, aby budować profesjonalny wizerunek w sieci i cieszyć się renomą ekspertki w swojej dziedzinie. W końcu nie bez kozery mówimy, jak Cię widzą, tak Cię piszą.

To jak, nabrałaś ochoty na zmianę zdjęcia profilowego w swoich mediach społecznościowych i portalach zawodowych? Koniecznie daj mi znać! Będzie mi bardzo miło.

Komentarze

komentarze