O rozmowach kwalifikacyjnych krążą już legendy! Wykładają się na nich najlepsze specjalistki w swojej dziedzinie, mające za sobą lata doświadczenia. Nie chcesz być jedną z nich? Świetnie się składa! Przygotowałam dla Ciebie kilka prostych kroków, które pozwolą Ci zrobić wrażenie na Rekruterach oraz zdobyć wymarzoną posadę.

Zebrałam dla Ciebie moje dotychczasowe doświadczenie nie tylko jako Managerki, rekrutującej kandydatów do swojego zespołu, ale również jako uczestniczki wielu rozmów o pracę, a musisz wiedzieć, że w ramach mojej profesji lubię regularnie sprawdzać się na tym polu!

Zaczynamy?

Zrób dokładny research

Nie mam tylko na myśli strony www potencjalnego pracodawcy, dotychczasowych realizacji, potencjalnych klientów czy konkurencji na rynku. Przejrzyj również opinie o firmie w sieci, zapytaj o zdanie aktualnych pracowników firmy. Przejrzyj jeszcze raz wymagania dotyczące stanowiska, na które aplikujesz, koniecznie dowiedz się kto pojawi się na rozmowie, aby wiedzieć kto będzie po drugiej stronie. Możesz też nawiązać z rekruterami kontakt przed wyznaczonym terminem rozmowy na portalu zawodowym LinkedIn. Nie daj się zaskoczyć! Im więcej wiesz, tym bardziej zdobyta wiedza działa na Twoją korzyść.

Przygotuj odpowiedzi na standardowe pytania

Zdarza się, że kreatywny Rekruter zaskoczy Cię 1-2 pytaniami. Możesz być pewna, że na większość z nich możesz spokojnie przygotować odpowiedzi w domowym zaciszu. Dobrze przygotowana wypowiedź pozwoli Ci płynnie „zareklamować” się podczas rozmowy o pracę oraz zrobić dobre wrażenie na Twoich rozmówcach. Poniżej znajdziesz kilka przykładów „pewniaków”, których możesz się spodziewać podczas rozmowy o pracę:

 • Co wiesz o naszej firmie?
 • Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
 • Dlaczego chcesz zmienić firmę?
 • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
 • Opowiedz coś o sobie.
 • Które z Twoich dotychczasowych doświadczeń sprawdzi się na naszym stanowisku?
 • Jakie są Twoje silne strony?
 • Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?
 • Jakie są Twoje słabe strony?
 • Co Cię najbardziej motywuje do pracy?
 • Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
 • W ilu procesach rekrutacyjnych bierzesz udział?

Postaw na konkrety

Musisz wiedzieć jedno, Rekruterzy uwielbiają cyferki. Wszelkiej maści liczby, %, czy daty są Twoimi przyjaciółmi. Przygotuj sobie po 3 przykłady, zawierające konkrety, do każdego z najczęściej pojawiających się podczas rozmowy pytań. Możesz być pewna, że dzięki takiemu zabiegowi, Twoje szanse na sukces drastycznie wzrosną.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Jednego możesz być pewna – stresu podczas spotkania rekrutacyjnego. Warto nad nim popracować, dodając sobie pewności siebie dobrym przygotowaniem do rozmowy. Możesz ćwiczyć przed lustrem, na głos odpowiadając na pytania lub poprosić o pomoc męża lub przyjaciółkę. Twoje wysiłki nie pójdą na marne, o czym przekonasz się już niebawem.

Zastanów się, ile chcesz zarabiać na danym stanowisku

Koniecznie sprawdź jakie stawki królują na rynku. Przestrzelenie się lub niedoszacowanie wynagrodzenia może przekreślić Twoje szanse na zdobycie nowej pracy. Najlepiej podaj widełki płacowe, które zachęcą drugą stronę do ewentualnych negocjacji, jeśli zaproponowana przez Ciebie kwota będzie zbyt wysoka. Nie zapomnij zaznaczyć czy chodzi Ci o umowę o pracę czy może kontrakt B2B.

Przygotuj pytania, które zadasz podczas rozmowy

Nie ma nic gorszego nic kandydat, który nie ma żadnych pytań. Oznacza to brak zainteresowania ofertą pracy, firmą lub wręcz lekceważenie. Zadawaj pytania w trakcie rozmowy, aby uszczegółowić pojawiające się podczas spotkania kwestie. Przygotuj sobie kilka pytań na sam koniec rozmowy, kiedy padnie słynne pytanie: „Czy masz jakieś pytania?” Możesz zapytać o sytuacje trudne na stanowisku, na które kandydujesz, możliwości rozwoju w firmie lub kolejne etapy rekrutacji. Na pewno nie zostawiaj tego pytania bez odpowiedzi.

Przygotuj odpowiedni strój

Ubierz się adekwatnie do branży. Jeśli idziesz na rozmowę do banku, załóż garsonkę, sukienkę lub białą koszulę oraz spódnicę. Jeśli aplikujesz do Software House’u, ubierz się wygodnie, ale skromnie (tzw. styl business casual). Jeśli idziesz na rozmowę do Startupu, Marynarka, T-shirt i jeansy będą ok. Nie ma nic gorszego, co rujnuje poczucie pewności siebie, niż nieumiejętnie dobrany strój i poczucie, że się nie pasuje do danej sytuacji. Dobrze się zastanów, jakiego rodzaju strój będzie najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź gdzie się odbędzie spotkanie

Bez względu na to czy spotkanie odbywa się w siedzibie firmy, online, czy przez telefon, upewnij się, że wiesz gdzie i o której godzinie masz się stawić oraz zaplanuj bufor czasowy, który pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych nerwów. Naładuj telefon, laptop, sprawdź czy masz pieniądze na bilet parkingowy, aby nie dokładać sobie stresu w dniu rozmowy.

Nastaw się pozytywnie

Ulubiona muzyka, oddech, wizualizacja spotkania… Co kto lubi! Osobiście polecam Ci również obejrzenie filmiku Amy Cuddle, która zdradza, co takiego najlepiej sprawdza się kilka minut przed rozmową rekrutacyjną, co pozwoli ci opanować nerwy oraz zwiększyć swoją pewność siebie:

Bez względu na wszystko, bądź sobą i nikogo nie udawaj. Kłamstwo ma krótkie nogi, a doświadczeni Rekruterzy doskonale wiedzą, jak zweryfikować podane przez Ciebie informacje. Jeśli udana rozmowa kwalifikacyjna to niestety nie ta, z której właśnie wychodzisz, potraktuj to spotkanie, jak swego rodzaju naukę, która tylko i wyłącznie przybliża Cię do zdobycia wymarzonej posady.

Tymczasem życzę Ci powodzenia, trzymam za Ciebie mocno kciuki! Koniecznie daj mi znać jak Ci poszło.

Komentarze

komentarze