Tych kilka zdań, może zdziałać cuda! Wiedzą o tym nasi zagraniczni sąsiedzi, którzy od lat dodają je do swojego CV. Niestety większość naszych rodaków zapomina o tym ważnym elemencie, który może zaważyć na decyzji Rekrutera lub potencjalnego pracodawcy podczas decyzji o tym, kogo zaprosić na rozmowę rekrutacyjną. Mowa oczywiście o podsumowaniu zawodowym.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to krótki opis, który powinien znaleźć się na samej górze Twojego CV. Jego zadaniem jest w kilku zdaniach przedstawić konkretne informacje o Tobie z punktu widzenia oferty, o którą się ubiegasz. Zbierz w jednym miejscu swoje umiejętności, osiągnięcia oraz cele zawodowe, a zaproszenie na rozmowę o pracę masz w kieszeni!

Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób zmieścić kluczowe informacje na swój temat w kilku krótkich zdaniach? Już spieszę z pomocą!

  1. Zacznij od informacji w czym się specjalizujesz, podkreślając ilość lat doświadczenia w swojej branży.
  2. Wybierz najważniejsze osiągnięcia oraz kluczowe umiejętności, podkreślając za pomocą danych liczbowych lub % odniesione sukcesy.
  3. Nawiąż do stanowiska, o które się ubiegasz, zostawiając po sobie pozytywne wrażenie na dłużej niż statystyczne 7 sekund.

Przykład

Jestem Marketing Managerem z ponad 12 letnim doświadczeniem w biznesie. Moją mocną stroną jest reklama w mediach społecznościowych, a ostatnie kampanie reklamowe przyniosły firmie wzrost sprzedaży o 25%. Jestem zapaloną entuzjastką big data oraz data science, a automatyzacja to moje drugie imię!

PROTIP

Cele zawodowe powinny zajmować w CV ok. 3 zdań. Nie rozpisuj się, podaj tylko informacje kluczowe z punktu widzenia pracodawcy, które mają przyciągnąć uwagę i pomóc Ci zdobyć przepustkę do kolejnego etapu, jakim jest rozmowa rekrutacyjna.

Czego warto unikać w podsumowaniu zawodowym

  1. Unikaj rozwlekania, lania wody, ogólników i sztampowych zwrotów.
  2. Sięgając po liczby i %, stosuj tylko te dane, które nie są tajemnicą firmową Twoich poprzednich pracodawców.
  3. Nie cytuj znanych osób, nie używaj oklepanych zwrotów.
  4. Zrezygnuj z długich, kwiecistych zdań.
  5. Nie przesadzaj z ilością zdań.
  6. Uważaj na błędy ortograficzne, stylistyczne czy literówki.
  7. Nie przechwalaj się i nie wywyższaj.

Skuteczne podsumowanie zawodowe może być niczym przynęta w morzu CV masowo zalewających skrzynkę odbiorczą potencjalnego pracodawcy. Tylko od Ciebie zależy czy Rekruter złapie haczyk, aby wgłębić się w pozostałe informacje zawarte w Twoich dokumentach aplikacyjnych. Na prawdę warto przyłożyć się do tych kilku zdań, które mogą przechylić szalę na Twoją korzyść.

Teraz wszystko w Twoich rękach. Do dzieła!

Komentarze

komentarze