Już przed pandemią telefoniczna rozmowa o pracę była dość popularnym sposobem na weryfikację czy dana osoba pasuje do sylwetki poszukiwanego pracownika, czy też nie. Jest to znakomita oszczędność czasu nie tylko dla rekrutera, ale przede wszystkim dla osoby ubiegającej się o pracę. Mimo kameralnych warunków, w jakich odbywa się rozmowa, nie daj się zwieść pozorom! Aby dostać przepustkę do kolejnego etapu, musisz zrobić pozytywne wrażenie na Rekruterze. Jak? Przygotowałam dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, które znajdziesz poniżej.

Przygotuj ściągę

Jeszcze w podstawówce pamiętam nauczycieli, którzy pozwalali mieć na sprawdzianie własnoręcznie zrobione ściągi (10 x 10 cm), gdyż uważali, że uczniowie uczą się i zapamiętują podczas ich pisania. Choć już nie pamiętam kiedy ostatnio robiłam ściągę na klasówkę, jednak podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej masz doskonałą możliwość z jej skorzystania. Nie zaprzepaść tej szansy!

Zbierz w jednym miejscu najważniejsze informacje dotyczące wymagań na aplikowane stanowisko wraz ze swoimi przykładami z życia zawodowego, wartości firmy, wciągające historie z „pola bitwy”, czy trudności, które udało Ci się pokonać. Miej w pogotowiu swoje CV, kartkę i długopis oraz coś do picia. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie Cię nie widzi, wiec jedyne co masz do dyspozycji to tembr swego głosu, uśmiech (uwierz mi, że to słychać czy się uśmiechasz czy nie) oraz przekazywane z pasją emocje.

Zadbaj o komfortowe warunki wokół siebie

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się rozmawiać z rekruterem z biura, w przerwie między jednym, a drugim spotkaniem; z samochodu; z domu, kiedy w pokoju obok szalały dzieci, doskonale wiesz z jakim dodatkowym stresem się to wiąże. Dlatego tak ważne jest zadbanie o warunki, które nie tylko pozwolą Ci się skupić, ale również zapewnią nieprzerwany spokój.

Sprawdź ewentualne problemy techniczne

Nie ma nic gorszego niż problemy z dźwiękiem, z kamerą lub przerwane połączenie z powodu rozładowanej baterii w telefonie lub w komputerze. Aby uniknąć podobnych historii, sprawdź audio, video oraz naładuj telefon lub komputer. Po co sobie dokładać? Przezorny człowiek zawsze ubezpieczony.

Przygotuj odpowiedzi na najczęściej padające pytania

Z mojego doświadczenia wynika, że większość pytań pojawiająca się na telefonicznej rozmowie o pracę powtarza się. Co za tym idzie, możesz przygotować konkretne odpowiedzi, jakich udzielisz rekruterowi, kiedy któreś z nich padnie. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które niemal zawsze padają podczas telefonicznej rozmowy o pracę:

  • Które z Twoich dotychczasowych doświadczeń najlepiej sprawdzi się w nowej pracy?
  • Jaki jest Twój największy sukces zawodowy?
  • Jaką sytuację trudną udało Ci się ostatnio rozwiązać?
  • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
  • Dlaczego chcesz pracować właśnie tutaj?
  • Czy jesteś skłonna do podróży służbowych?
  • Ile chcesz zarabiać?
  • Ile wynosi Twój okres wypowiedzenia?

Przygotuj pytania do pracodawcy

W trakcie rozmowy wyłapuj kwestie wymagające uszczegółowienia. Wszystkie ewentualne pytania zapisuj na wcześniej przygotowanej kartce lub w pliku tekstowym. Nie chodzi o to, aby na koniec zasypać rekrutera lawiną pytań, na to jeszcze będzie czas. 1-2 pytania na koniec pokażą Twoje zainteresowanie potencjalną posadą oraz pracodawcą.

Podziękuj za rozmowę

Na koniec nie zapomnij podziękować Rekruterowi za poświęcony czas oraz zapytaj o kolejne etapy procesu rekrutacyjnego. Koniecznie sprawdź kiedy możesz się spodziewać ewentualnej informacji zwrotnej. Nie ma nic gorszego niż czekanie na upragniony feedback, który nigdy nie następuje.

Bądź sobą

W sieci znajdziesz masę wskazówek o tym jak powinnaś się zachowywać podczas telefonicznej rozmowy o pracę typu: dopasuj swój ton głosu do wypowiedzi Rekrutera, nie żartuj, nie śmiej się zbyt głośno, nie spoufalaj się, nie mów „mhm”, etc. Ja nie będę Ci tego pisać, a zamiast tego napiszę Ci tylko: bądź sobą!

Nie ma sensu udawać kogoś, kim nie jesteś. Prawda jest taka, że to prędzej czy później i tak wyjdzie. Jeśli nie pasujesz do zespołu, lepiej dowiedzieć się o tym na początkowym etapie procesu rekrutacyjnego, niż marnować swój czas na kolejnych spotkaniach. Jeśli się spodobasz, istnieje duża szansa, że na kolejnej rozmowie o pracę spotkasz ludzi podobnych do siebie o zbliżonych wartościach, dzięki czemu na pewno znajdziecie wspólny język. Tego Ci właśnie życzę!

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci się przygotować do kolejnej telefonicznej rozmowy o pracę i nie dasz się zaskoczyć kiedy usłyszysz w słuchawce głos Rekrutera. Trzymam kciuki za Twoje zaproszenie na kolejny etap rozmowy kwalifikacyjnej!

Komentarze

komentarze