Przygotowałaś profesjonalne CV, napisałaś skuteczny list motywacyjny, przykułaś uwagę Rekrutera, który zadzwonił do Ciebie, aby przeprowadzić krótki screening. Po ogólnym dobrym wrażeniu, jakie udało Ci się zrobić, otrzymałaś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, którą również przeszłaś pomyślnie. Kiedy odebrałaś telefon, słysząc w słuchawce głos osoby z HR, byłaś pewna, że wymarzoną posadę masz już w kieszeni. Jednak zamiast propozycji pracy, otrzymałaś zaproszenie na drugi etap rozmowy o pracę. Zdziwiona? A jednak!

Musisz wiedzieć, że skoro zaszłaś tak daleko, oznacza to tylko jedno. Twoja kandydatura jest teraz bardzo poważnie brana pod uwagę. Po lekkiej konsternacji zaczynasz się zastanawiać czego właściwie powinnaś się spodziewać. Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wieści, druga rozmowa rekrutacyjna jest często dużo trudniejsza, niż pierwsza, dlatego warto się do niej jeszcze lepiej przygotować. Zatem od czego zacząć?

Oczekuj wyzwań

Forma drugiej rozmowy o pracę zależy od firmy, do której aplikujesz. Możesz jednak spodziewać się jednej z poniższych możliwości:

 • spotkasz się z jedną osobą, najprawdopodobniej Twoim przyszłym przełożonym
 • spotkasz się z kilkoma osobami, najprawdopodobniej członkami Twojego zespołu
 • otrzymasz zadanie praktyczne, case study lub prezentację do zaprezentowania
 • zostaniesz poddana Assessment Center
 • zostaniesz poproszona o wypełnienie testu kompetencyjnego i/lub osobowościowego

Bez względu na to co Cię czeka, jedno jest pewne, druga rozmowa rekrutacyjna ma na celu sprawdzenie, co takiego wyróżnia Cię spośród innych kandydatów, którzy tak jak Ty dotarli do tego etapu rekrutacji. Tutaj konkurencja jest bardzo wysoka i tylko od Ciebie zależy w jaki sposób zaprezentujesz swoje umiejętności i doświadczenie, aby pokonać swoich rywali.

Jak się przygotować

 1. Po pierwsze dowiedz się kto będzie brał udział w spotkaniu, czego możesz się spodziewać oraz co powinnaś przygotować.
 2. Po drugie sprawdź dokładnie potencjalnych rozmówców na portalu zawodowym LinkedIn. Możesz ich również zaprosić do swojej sieci kontaktów.
 3. Po trzecie porozmawiaj z kimś znajomym, kto pracuje w firmie, do której aplikujesz, aby wypytać o jak najwięcej szczegółów związanych z organizacją, jej wartościami, metodami pracy, narzędziami, zwyczajami, etc.

Twoim zadaniem jest zrozumienie kultury organizacyjnej firmy, panujących w niej zasad oraz udowodnienie, że doskonale się w niej odnajdziesz. Jeśli uda Ci się przekonać rozmówców, że to właśnie Ty jesteś idealną kandydatką na dane stanowisko pracy, upragnioną posadę masz w kieszeni.

Przygotuj odpowiedzi na najczęściej padające pytania

Tak jak poprzednie etapy, na drugiej rozmowie o pracę możesz spodziewać się pogłębionego wywiadu, do którego warto się bardzo dobrze przygotować. Tutaj postaw na konkretne przykłady, dzięki którym pokażesz jak poradziłaś sobie w konkretnej sytuacji. Możesz zrobić listę historii, po które sięgniesz, kiedy padną konkretne pytania dotyczące Twojego doświadczenia zawodowego, aby w stresie o niczym nie zapomnieć.

 • Jak rozwiązałaś konflikt w swoim zespole.
 • Podaj przykład rozwiązania sytuacji trudnej.
 • Opisz jak poradziłaś sobie w sytuacji stresującej.
 • W jaki sposób zarządziłaś kryzysem w swoim dziale.
 • Jaki jest Twój największy dotychczasowy sukces.
 • Opisz swój największy błąd.
 • Jak zarządziłaś reklamacją od klienta.
 • Opowiedz o tym jak zwolniłaś pracownika.

Musisz wiedzieć, że pytania na drugiej rozmowie o pracę nie należą do najłatwiejszych. Możesz zostać wrzucona w wir trudnych pytań oraz zostać poddana próbie, której celem będzie sprawdzenie w jaki sposób radzisz sobie w sytuacjach stresujących. Rekruterzy chcą w ten sposób otrzymać namiastkę tego, czego mogą się po Tobie spodziewać, jeśli zdecydują się na zatrudnienie właśnie Ciebie. Bez względu na wszystko, zachowaj spokój! Uwierz mi, że jeśli dobrze się przygotujesz, mimo trudnej sytuacji, będziesz w stanie zapanować nad swoimi emocjami.

Na koniec

Pamiętaj, że koniec rozmowy nie oznacza zakończenia procesu rekrutacyjnego. Upewnij się, kiedy możesz się spodziewać informacji zwrotnej po spotkaniu. Zapytaj również czy otrzymasz wiadomość zarówno z pozytywną, jak i negatywną informacją zwrotną.

Wyjdź z inicjatywą i wyślij emaila z podziękowaniem za rozmowę do wszystkich jej uczestników. Nie kopiuj szablonów z Internetu, gdyż brzmią sztampowo i sztucznie. Zamiast tego napisz wiadomość swoimi słowami, możesz dodać kilka słów dotyczących Twojego wrażenia po rozmowie, aby pozostawić po sobie przyjazne wrażenie.

Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać na wiadomość od potencjalnego pracodawcy. Trzymam kciuki, aby była to wiadomość pozytywna. W przeciwnym wypadku, nie zapomnij zapytać co zaważyło na decyzji, aby móc wyciągnąć lekcje na przyszłość.

Powodzenia!

Komentarze

komentarze