Przebrnęłaś przez wszystkie etapy rozmowy o pracę. Właśnie pożegnałaś się z Rekruterami i czekasz na informację zwrotną po spotkaniu. Ale, ale… To jeszcze nie koniec Twojej roli w procesie rekrutacyjnym. Wykorzystaj czas oczekiwania na wysłanie krótkiego emaila, w którym zawrzesz swoje podziękowanie po rozmowie o pracę. Ten drobny gest sprawi, że zapunktujesz u przyszłego pracodawcy, a może nawet przechylisz szalę na swoją stronę.

Podziękowanie po rozmowie

Po powrocie do domu znajdź chwilę, aby podsumować najważniejsze informacje jakie pojawiły się na rozmowie o pracę. Zachęcam Cię do napisania tych kilku zdań swoimi słowami, gdyż szablony znalezione w Internecie brzmią bardzo sztywno i z pewnością są już znane Rekruterom. W ten sposób nie tylko okażesz swoją proaktywność, ale przede wszystkim nie pozwolisz zbyt szybko zapomnieć o sobie pracodawcy.

Potwierdź otrzymanie informacji zwrotnej

Dobrym nawykiem jest wspomnienie ustaleń dotyczących otrzymania informacji zwrotnej. Podkreśl kto i do kiedy zobowiązał się do poinformowania Cię o wyniku rekrutacji. Także tej negatywnej. Nie ma nic gorszego niż czekanie w napięciu na wiadomość, która nigdy nie przychodzi.

Pokaż ludzką twarz

Jeżeli nie bierzesz udziału w rekrutacji do banku lub kancelarii prawnej pozwól sobie na odrobinę naturalności. Zdaję sobie sprawę, że procesy rekrutacyjne rządzą się swoimi prawami i są kojarzone ze sztywną komunikacją pomiędzy ich uczestnikami. Wcale nie musi tak być. Pamiętaj, że Rekruter to też człowiek i dużo lepiej brzmi wiadomość napisana normalnym językiem, zamiast wyświechtanych frazesów w stylu „Szanowna/y Pani/e”, „w nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy o pracę”, „jestem idealną kandydatką na to stanowisko”.

Przykład podziękowania po rozmowie o pracę

Poniżej znajdziesz przykład wiadomości, którą możesz wysłać po rozmowie o pracę. Jak widzisz nie ma w niej sztampowych zwrotów, ani udowadniania na siłę, że jesteś najlepszym, co firmę mogło spotkać. Takie rzeczy przynoszą z reguły efekt odwrotny do oczekiwanego.

„Dzień dobry Pani Moniko,

jeszcze raz bardzo dziękuję za owocne spotkanie. Cieszę się, że miałyśmy możliwość poznać się osobiście oraz szczegółowo omówić obowiązki na stanowisku Kierownika HR w Państwa firmie. Mam nadzieję, że moja wiedza i doświadczenie wpisują się w wymagania osoby, której Pani szuka.

Gdyby miała Pani dodatkowe pytania, zachęcam do kontaktu telefonicznego pod numerem 123 456 789 lub emailowego. Tymczasem czekam na informację zwrotną od Pani.

Serdeczności,

Edyta Samborska”

Jak widzisz podziękowanie po rozmowie o pracę wcale nie musi być drętwe i nudne. Wystarczy odrobina naturalności i szczerości. Jestem przekonana, że wysyłając wiadomość do potencjalnego pracodawcy po rozmowie nie tylko pozostawisz po sobie dobre wrażenie, ale może uda Ci się pozostać w kontakcie z Rekruterem. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie przyjdzie nam się spotkać następnym razem. Świat jest mały 🙂

Komentarze

komentarze