Wybierasz się na rozmowę pracę? Musisz wiedzieć, że większość pytań, jakie usłyszysz to nie jakaś tajemna magia znana tylko wybrańcom. Przeważnie Rekruterzy korzystają ze scenariusza, który jest dopasowany do konkretnego stanowiska pracy, dzięki czemu są w stanie wychwycić czy osoba, z którą rozmawiają nadaje się do danej roli czy też nie. Aż żal byłoby nie skorzystać z tego faktu i nie przygotować się do najczęściej pojawiających się na rozmowie pytań. Koniecznie sprawdź pytania, jakie mogą pojawić się na rozmowie o pracę i ich odpowiedzi.

Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie to standard. Nie daj się zaskoczyć. Koniecznie odwiedź stronę firmową, portale zawodowe oraz media społecznościowe firmy, do której kandydujesz. Zapoznaj się z misją, wizją, wartościami firmy, realizowanymi projektami, etc. Zastanów się w jaki sposób najlepiej przysłużysz się firmie oraz jakie korzyści będzie miała organizacja z zatrudnienia właśnie Ciebie, o czym nie zapomnij nadmienić.

Opowiedz coś o sobie

Nie wiem dlaczego, ale dużo osób nie lubi tego pytania. Daje Ci ono możliwość przedstawienia najważniejszych informacji o sobie w ustrukturyzowany sposób. Wystarczy, że przygotujesz wcześniej kilkanaście zdań, które zaprezentują w profesjonalny sposób Twoje mocne strony. Możesz skorzystać z wcześniej przygotowanego BIO, które rozwiniesz w swojej wypowiedzi.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Zastanów się jakie możliwości rozwoju stoją przed Tobą, jeśli zdobędziesz upragnioną pracę, o którą właśnie się starasz. Możesz napomknąć o umiejętnościach, szkoleniach, czy certyfikatach, jakie planujesz zdobyć, aby ten cel osiągnąć. Tego typu posunięcie pokaże Cię jako osobę świadomą swoich zalet, ale i braków, która ma konkretny plan swojego rozwoju zawodowego. Pracodawcy lubią zmotywowanych, pełnych pasji pracowników, którzy zamiast o tym mówić, pokazują im konkretne przykłady na poparcie tej tezy.

Jakie są Twoje mocne strony?

Zacznij od przygotowania listy swoich mocnych stron, odpowiadających ogłoszeniu o pracę. Nie zapomnij o przykładach. Wymienianie swoich mocnych stron bez konkretnych przykładów, jest jak dawanie obietnic bez pokrycia. Jeśli chcesz zyskać na wiarygodności, przygotuj listę historii, które opowiesz, jak tylko padnie to pytanie.

Jakie są Twoje słabe strony?

To pytanie pułapka, gdyż większość kandydatów próbuje wybrnąć z niego podając wadę, która rzekomo nią nie jest (np. pracoholizm, pedantyzm, etc.). Kiepska taktyka! Dużo lepiej wypadniesz pokazując jak sobie poradziłaś z konkretną wadą pracując nad sobą. Możesz na przykład opowiedzieć o wystąpieniach publicznych, które budziły w Tobie sporo lęku, dlatego zdecydowałaś się na zapisanie do klubu Toastmasters, aby regularnie ćwiczyć przemawianie przed innymi, dzięki czemu udało Ci się przełamać stres. Może nawet polubiłaś występowanie przed szerszą widownią i od czasu do czasu prowadzisz szkolenia wewnętrzne w obecnej firmie?

Dlaczego chcesz zmienić pracę po tak krótkim czasie?

To pytanie budzi sporo lęku w kandydatach do pracy, gdyż ciężko się z niego wytłumaczyć. Nie wdawaj się w szczegóły. Możesz powiedzieć, że zdajesz sobie sprawę z tego, jak niefortunnie to wygląda, natomiast skończył się projekt przy którym pracowałaś lub zakończyła się współpraca z klientem, z którym pracowałaś. Zapewnij, że jesteś zaangażowanym pracownikiem oraz że zależy Ci na podjęciu długotrwałej współpracy z pracodawcą. Daruj sobie nieprzyjemne szczegóły, które mogą pozostawić niesmak lub wątpliwość, kto rzeczywiście zawinił. Jeżeli Twoja wypowiedź będzie pewna siebie i nie zaczniesz mieszać się w zeznaniach albo nerwowo tłumaczyć, temat zostanie zamknięty i przejdziecie do następnego pytania.

Jak opowiadać o przerwie w życiorysie zawodowym?

Pokaż pracodawcy, że mimo przerwy wykorzystałaś wolny czas na rozwój swoich umiejętności, które przydadzą Ci się na stanowisku, na które kandydujesz. Przykładowo jako ekspertka w swojej dziedzinie założyłaś bloga eksperckiego, na łamach którego dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi koleżankami i kolegami po fachu. Dzięki temu zabiegowi zyskałaś renomę w branży, a firma pracownika godnego reprezentować organizację na zewnątrz.

Co Ci nie odpowiadało u poprzedniego pracodawcy?

To kolejne pytanie haczyk. Daruj sobie opowieści dziwnej treści stawiające Twojego pracodawcę w czarnym świetle. Zamiast tego pokaż problem, którego rozwiązanie udało Ci się wypracować z poprzednim szefem. Możesz na przykład wspomnieć o lokalizacji w samym centrum miasta i trudnościach z komunikacją do pracy. Po niedługich negocjacjach udało Ci się przekonać szefa do częściowej pracy zdalnej, dzięki czemu zaoszczędziłaś czas i pieniądze. Zaś dodatkowe godziny w tygodniu i oszczędzone na paliwie pieniądze byłaś w stanie przeznaczyć na rozwój osobisty. Mamy więc sytuację win-win.

Czy miałaś w pracy sytuacje trudne oraz jak sobie z nimi poradziłaś?

Zacznijmy od tego, ze każdy z nas miał sytuacje trudne w pracy. Najważniejsze to udowodnić w jaki sposób sobie z nimi poradziłaś. Pokaż pracodawcy w jaki sposób rozwiązałaś długoletni konflikt w zespole lub wynegocjowałaś warunki z podwykonawcą, które pozwoliły zaoszczędzić czas lub pieniądze w firmie. Podaj konkretne liczby, % lub daty, które zawsze działają na Twoją korzyść, aby zrobić pozytywne wrażenie na Rekruterze.

Jak odpowiedzieć na pytanie, na które nie znam odpowiedzi?

Nie ukrywam, że zdarzają się pytania bardzo kreatywne, na które ciężko się wcześniej przygotować. Jeśli nie znasz odpowiedzi, pokaż proces dochodzenia do niej. Możesz rozbić pytanie na czynniki pierwsze, aby pokazać sposób myślenia. Jestem przekonana, że takie podejście zadziała na Twoją korzyść.

W jaki sposób negocjować wynagrodzenie?

Rozmowy o pieniądzach nadal należą do tematów tabu, które niektórych przyprawiają o gęsią skórkę. Dobrze się zastanów ile rzeczywiście chcesz zarabiać. Sprawdź ile zarabiają osoby, zatrudnione na podobnym stanowisku z Twoim doświadczeniem oraz kwalifikacjami. Pomogą Ci w tym porównywarki wynagrodzeń dostępne w sieci. Możesz podać widełki dodając do kwoty, jaką chcesz uzyskać ok. 10-20% więcej, aby mieć pole do negocjacji. Tego typu zabieg pomoże Ci uzyskać satysfakcjonującą pensję za wykonywaną pracę.

Na koniec

Jak widzisz rozmowa o pracę nie musi być koszmarem. Dobre przygotowanie to połowa sukcesu! Tym bardziej, że pytania, jakich możesz spodziewać się na rozmowie o pracę, to pytania, na które odpowiedzi możesz przygotować w zaciszu domowym. Postaw na konkretne osiągnięcia, używając liczb, %, dat, a następnie naucz się o nich w interesujący sposób opowiadać. Możesz skorzystać z technik storytellingu, który od jakiegoś czasu wiedzie prym na rynku.

Jestem pewna, że z takim przygotowaniem, wymarzoną pracę masz jak w banku! Nie pozostaje mi nic innego jak czekać na informacje o Twoich przyszłych sukcesach. Koniecznie podziel się ze mną dobrą informacją zwrotną!

Komentarze

komentarze