Mam nadzieję, że nie muszę Cię przekonywać do tego, że warto mieć profil na LinkedIn! Nie tylko dlatego, że jest to portal zawodowy zrzeszający utalentowanych ludzi z całego świata. Przede wszystkim dlatego, że daje on nieograniczone możliwości w zakresie rozwijania sieci kontaktów, budowania pozycji eksperckiej, ale przede wszystkim do poszukiwania nowej pracy.

Obecna sytuacja na rynku zmusiła wiele osób do poszukiwania alternatywnych metod znajdowania pracy. Jedną z nich może być właśnie LinkedIn. Aby ten portal zawodowy spełnił swoje zadanie, na początku musisz go lepiej poznać, aby wiedzieć jak wykorzystać jego bezpłatny potencjał. Ja Ci w tym pomogę!

Zacznę od tego, że warto poświęcić czas, aby uzupełnić swój profil w 100% uzyskując w ten sposób poziom mistrzowski.

Musisz wiedzieć, że na Twój profesjonalny wizerunek na LinkedIn składa się szereg poszczególnych elementów. Pokrótce omówię je, abyś wiedziała na co zwrócić uwagę podczas uzupełniania swojego profilu.

Zdjęcie profilowe

Zdjęcie profilowe to jeden z najważniejszych elementów Twojej marki online. Warto, aby idealnie współgrało z branżą, w której pracujesz oraz sprawiało profesjonalne wrażenie. Co więcej Twoje zdjęcie profilowe będzie się wyświetlało za każdym razem, gdy coś opublikujesz, skomentujesz lub udostępnisz dalej. Polecam Ci dodanie elementu charakterystycznego, dzięki któremu wyróżnisz się na tle innych specjalistów na tym portalu zawodowym. Może to być logo lub kolor, który przykuje i zatrzyma uwagę Twojego odbiorcy.

Temat zdjęcia profilowego szczegółowo omawiam również tutaj.

Zdjęcie w tle

Zdjęcie w tle to drugi bardzo ważny element Twojego wizerunku w sieci, który rzuca się w oczy osobie odwiedzającej Twój profil. Powinno być spójne ze zdjęciem profilowym oraz nawiązywać do charakteru wykonywanej przez Ciebie pracy. Zauważ, że mój profil na LinkedIn jest bardzo mocno biznesowy (korzystając z okazji zapraszam Cię do mojej sieci kontaktów) i niesie za sobą zupełnie inne skojarzenia niż posiadane przeze mnie profile w mediach społecznościowych typu Facebook lub Instagram.

Więcej na temat zdjęcia w tle znajdziesz tutaj.

Nagłówek

Trzeci najważniejszy element Twojego profilu na LinedIn, po którym (uwaga!) rekruterzy wyszukują potencjalnych kandydatów do pracy to nagłówek. Warto umieścić w nim słowa kluczowe, po których idealna praca znajdzie Cię sama. No dobra, aż tak łatwo nie będzie, ale zdecydowanie pomożesz sobie we właściwym wypozycjonowaniu się na tle innych specjalistów w branży! Do dyspozycji masz 220 znaków, wykorzystaj je maksymalnie i umieść wszystkie słowa kluczowe, po których istnieje spora szansa, że potencjalny pracodawca Cię odnajdzie.

Jeśli chcesz zgłębić temat nagłówka, zapraszam Cię również tutaj.

Informacje

Kolejna sekcja warta Twojej uwagi. Tutaj możesz zaszaleć, gdyż masz dyspozycji aż 2000 znaków. Dobrze Ci radzę, ogranicz się do 400-500, w dzisiejszych czasach nikt nie ma czasu czytać elaboratów, ani esejów. Zamiast tego postaw na konkrety! Unikaj sztampowych zwrotów i wytartych frazesów, nie zapomnij o dodaniu słów kluczowych, które tak bardzo lubi algorytm LinkedIn. Mój przykład poniżej:

Więcej na temat tego jak napisać swoje BIO znajdziesz tutaj.

Doświadczenie, Wolontariat

Bardzo ważna sekcja, do której prędzej czy później trafi Twój potencjalny odbiorca zainteresowany współpracą z Tobą. W tej sekcji skup się na swoich osiągnięciach oraz sukcesach. Nie bój się chwalić. Zadbaj o to, aby opisy były zgodne z Twoim CV. Nie ma nic gorszego niż rozjazd pomiędzy tymi dwoma nośnikami informacji o Tobie i Twoim doświadczeniu. Kilka przykładów poniżej:

Wykształcenie, Licencje i certyfikaty

Uzupełnij sekcje dotyczące zdobytej edukacji. Mówi się, że wykształcenie w dzisiejszych czasach nie ma aż takiego znaczenia co kiedyś. Nie zgodzę się z tym! Dla wielu managerów jest to sygnał Twojej pracowitości oraz determinacji. Pokaż, że warto zainwestować w Twoją osobę oraz że będzie to inwestycja, która przyniesie same profity.

Umiejętności i potwierdzenia oraz Rekomendacje

Słyszałaś o społecznym dowodzie słuszności? Mam nadzieję, że tak. Zbieraj potwierdzenia swoich umiejętności oraz rekomendacje od osób, które Cię znają i mogą poświadczyć Twoją eksperckość w danej dziedzinie. Najprościej zdobędziesz je wychodząc z inicjatywą, potwierdzając umiejętności współpracowników oraz dzieląc się informacją zwrotną na profilach swoich kolegów i koleżanek z pracy. Wykorzystaj zasadę wzajemności, aby trudniej im było Ci odmówić.

Inne

LinkedIn ma całą masę opcji, które warto wykorzystać, aby zbudować swoją markę Ekspertki w sieci. Śmiało wybierz te elementy, które najlepiej wzmocnią Twoje mocne strony oraz uwypuklą dotychczasowe osiągnięcia. Odrzuć skromność na bok. To nie czas, ani miejsce na umniejszanie sobie i swoim kompetencjom. Poniżej kilka opcji, z których możesz skorzystać:

  • członkostwo w organizacjach
  • kursy
  • wyróżnienia i nagrody
  • wyniki testów
  • patenty
  • projekty
  • publikacje
  • zainteresowania
  • ważne dla mnie akcje
  • etc.

Podsumowanie

Świat się zmienia! Dzisiaj zamiast rozdawać wizytówki, zapraszamy nowo poznane osoby do swojej sieci kontaktów na LinkedIn. Nie inaczej jest z poszukiwaniem pracy. Zamiast wysyłać CV, które nierzadko trafia w czarną dziurę procesu rekrutacyjnego, zbuduj swój profesjonalny wizerunek na profilu zawodowym, który oferuje dużo więcej możliwości niż tradycyjne rekrutacje.

LinkedIn coraz prężniej rozwija się na polskim rynku pracy, zatem warto wykorzystać jego potencjał do zaprezentowania się właściwym osobom z jak najlepszej strony. Pamiętaj, że Twój potencjalny pracodawca już tam z pewnością jest. Tymczasem trzymam mocno kciuki za Twój profesjonalny wizerunek na LinkedIn oraz wszystkie potencjalne możliwości, jakie stoją przed Tobą otworem dzięki temu portalowi zawodowemu!

Komentarze

komentarze