Masz już profil na LinkedIn. Skrupulatnie uzupełniłaś wszystkie informacje dotyczące swojego doświadczenia zawodowego, zdobytego wykształcenia, czy posiadanych umiejętności. Zadbałaś o profesjonalne zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle. Twój nagłówek oraz podsumowanie zawodowe zawierają niezbędne słowa kluczowe, aby przyciągać jak magnez właściwe osoby do Twojego profilu na tym portalu zawodowym. Pewnie zastanawiasz się co dalej!

LinkedIn oferuje całą masę opcji, które pomogą Ci nie tylko zbudować markę ekspercką w sieci, ale przede wszystkim otworzą przed Tobą nowe możliwości rozwoju zawodowego. Jak pewnie wiesz, aż 95% rekruterów korzysta z portalu LinkedIn podczas szukania nowych talentów do pracy. Jeśli marzysz, aby ciekawe propozycje zawodowe same pukały do Twoich drzwi, musisz wiedzieć jakiego typu działania pomogą wybić się Twojemu profilowi pośród pozostałych.

Pokaż rekruterom, że szukasz pracy

Zaczniemy od prozaicznej kwestii. Mianowicie, pod Twoim nagłówek na profilu znajduje się suwak, którym określasz, czy jesteś otwarta na nowe propozycje pracy czy też nie koniecznie. Do dyspozycji masz 2 opcje:

  • Udostępnij tylko rekruterom – jeśli chcesz, aby osoby używające produktu LinkedIn Recruiter mogły Cię łatwiej znaleźć lub
  • Udostępnij wszystkim użytkownikom LinkedIn – ten zabieg spowoduje dodanie do Twojego zdjęcia profilowego ramki #OpenToWork

Możesz również sprecyzować jakimi dokładnie ofertami pracy jesteś zainteresowana. Wybierz stanowiska pracy oraz lokalizacje, które odpowiadają Ci najbardziej.

Akceptuj zaproszenia do sieci kontaktów od rekruterów

O ile akceptowanie wszystkich zaproszeń od losowych osób może niezbyt korzystnie wpłynąć na zaangażowanie na Twoim profilu na LinkedInie. O tyle akceptowanie zaproszeń od Rekruterów z Twojej branży może przynieść Ci wiele profitów. Przede wszystkim będąc już w sieci kontaktów Rekrutera, algorytm LinkedIn wyświetli Twój profil wyżej w wynikach jego wyszukiwania, dzięki czemu zyskasz już na starcie. Stąd już tylko krok dzieli Cię od otrzymania konkretnej propozycji pracy.

Dodawaj do swojej sieci kontaktów osoby z branży

Dodając do swojej sieci kontaktów osoby z branży nie tylko zyskasz grono potencjalnych odbiorców Twoich merytorycznych treści. Otrzymasz również bezpłatny dostęp do publikowanych przez nich materiałów.

Wg badań aż 91% specjalistów wymienia LinkedIn jako miejsce do znalezienia wysokiej jakości nowinek branżowych.

Co więcej, tego typu strategia pozwoli Ci również na pojawianie się w bocznej sekcji jako „People also viewed” w wyszukiwarce Rekrutera. Znowu dużo łatwiej będzie Cię znaleźć w gąszczu specjalistów na tym portalu.

Dołącz do grup branżowych 

Grupy na LinkedIn to nie tylko miejsce dla specjalistów z danej branży, lecz przede wszystkim doskonałe miejsce do budowania marki eksperckiej. Wykorzystaj grupy do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, zadawaj pytania, angażuj pozostałych użytkowników, nawiązuj nowe kontakty biznesowe, etc. Możesz także stworzyć własną grupę na LinkedInie poświęconą konkretnej tematyce, w której się specjalizujesz. Wystarczy tylko dobry pomysł i odrobina czasu na jej prowadzenie.

Obserwuj interesujące Cię ###

Koniecznie wybierz interesujące Cie hashtagi do obserwowania. To właśnie one pozwolą Ci dotrzeć do ciekawych merytorycznie treści branżowych, pod którymi będziesz mogła zaznaczyć swoją obecność. Dodawaj komentarze, aby budować swoją pozycję Ekspertki online!

Publikuj na swojej tablicy wartościowe materiały

Możesz zacząć od polecania, udostępniania czy komentowania statusów kolegów i koleżanek po fachu. Zaplanuj sobie w kalendarzu godzinę w tygodniu, którą poświęcisz na budowanie swojej pozycji na LinkedInie. Wyszukuj ciekawe nowinki branżowe, wrzucaj interesujące artykuły, przytaczaj zaskakujące badania naukowe. Dawaj wartość i pokazuj swoje zaangażowanie na tym portalu zawodowym. Po jakimś czasie zaczniesz być kojarzona z konkretnym tematem, z którym zwrócą się do Ciebie inni użytkownicy potrzebujący Specjalistki w tej dziedzinie. 

Napisz artykuł branżowy

Lubisz pisać? Świetnie się składa! Na LinkedInie z powodzeniem możesz publikować dłuższe artykuły branżowe, które będą widoczne w Twoim profilu. Co więcej algorytm LinkedIn lubi kiedy Twoje publikacje mają na celu pozostawienie użytkowników na jego platformie, dzięki czemu dużo wyżej wypozycjonuje artykuły napisane przez Ciebie na tym portalu zawodowym, niż te z zewnętrznymi odnośnikami.

Skorzystaj z wyszukiwarki ofert

Na koniec kilka słów o wyszukiwarce ofert na LinkedInie, którą znajdziesz w zakładce „Oferty pracy” w górnym pasku menu. LinkedIn daje Ci możliwość wyszukiwania ofert pracy zarówno po nazwie konkretnego stanowiska, nazwie firmy, czy lokalizacji.

Możesz również skorzystać z propozycji jakie przygotował dla Ciebie LinkedIn na podstawie Twojego uzupełnionego profilu.

Po wybraniu wymarzonego stanowiska pracy dzieli Cię już tylko kilka kliknięć od aplikowania na daną ofertę pracy. Poszukiwanie pracy nigdy nie było tak proste!

Podsumowanie

LinkedIn coraz prężniej rozwija się na naszym lokalnym rynku. Chcąc budować swoją ekspercką pozycję oraz chcąc wznosić na wyżyny swoją karierę zawodową portaktuj obecność na LinkedIn jako konieczność! Wykorzystaj bezpłatny potencjał tego portalu zawodowego do poszukiwania nowej pracy, nowych możliwości rozwoju oraz budowania profesjonalnej sieci kontaktów.

Jestem przekonana, że Twoje regularne działania na LinkedInie przyniosą Ci wymarzone efekty szybciej niż się tego spodziewasz. Sama tego doświadczam na co dzień, więc wiem o czym mówię. Nie zaprzepaść swojej szansy na sukces, w końcu LinkedIn stoi przed Tobą otworem!

Trzymam za Ciebie mocno kciuki!

Komentarze

komentarze