Bez względu na to czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własny biznes, wiedza dotycząca osoby, do której kierujesz swój przekaz, jest jak paliwo, bez którego Twoja Marka Ekspercka zbyt daleko nie ujedzie. Nie od dziś wiadomo, że kierując swój komunikat do wszystkich, trafiasz do nikogo. Im lepiej zawęzisz grupę swoich potencjalnych odbiorców, tym większa szansa na przysłowiowy sukces.

Zupełnie inaczej będziesz się komunikować, jeśli Twoim docelowym odbiorcą jest potencjalny manager szukający specjalisty w konkretnej dziedzinie; dziennikarz, poszukujący ciekawej historii do kolejnego artykułu; czy klient szukający rozwiązania nurtującego go od dawna problemu. To właśnie wiedza o Twoim odbiorcy pozwoli Ci na tworzenie interesujących treści, za którymi pójdzie zaangażowanie, zasięgi, a nawet sprzedaż.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie pt. „Komu w czym pomagasz?” zapraszam Cię do ćwiczenia, które pozwoli Ci na zbudowanie wizerunku Persony – Twojego modelowego odbiorcy. Określenie profilu Twojego docelowego odbiorcy oszczędzi Ci dużo czasu oraz ułatwi dotarcie do niego z interesującym przekazem podczas Tworzenia kontentu w mediach społecznościowych lub na portalach zawodowych.

Na potrzeby powyższego ćwiczenia zapraszam Cię do Canvy, darmowego programu graficznego, gdzie przygotowałam dla Ciebie szablon Persony, który pozwoli Ci zrozumieć potrzeby Twojego idealnego odbiorcy oraz odpowiedzieć na pytanie gdzie, kiedy i z jakim komunikatem powinnaś się pojawić, aby do niego bez przeszkód dotrzeć.

Zaczynamy?

Jak utworzyć konto w Canvie

Wejdź na stronę canva.com

Masz do dyspozycji 3 możliwości:

  • możesz skorzystać z rejestracji przez Google
  • możesz skorzystać z rejestracji przez Facebooka
  • lub możesz się zarejestrować za pomocą adresu e-mail

Ustaw hasło i gotowe!

Poznaj serwis Canva

Jeżeli masz już konto w Canvie, zaloguj się do aplikacji i przechodzimy dalej!

Jak stworzyć Personę w Canvie?

Aby stworzyć najbardziej szczegółowy i realistyczny obraz Twojego potencjalnego odbiorcy, skorzystaj z przygotowanego przeze mnie szablonu, który znajdziesz tutaj.

Kliknij przycisk „Użyj szablonu” na dole strony, aby dodać stworzony przeze mnie szablon Persony do swoich projektów.

Po załadowaniu się projektu odpowiedz sobie na kluczowe pytania, które znajdziesz w przygotowanym przez mnie szablonie:

  • Kim jest Twój potencjalny odbiorca?
  • Czym się zajmuje zawodowo?
  • Jak wygląda jego typowy dzień?
  • Czym się kieruje w życiu?
  • Co robi w wolnym czasie?
  • etc.

Jak dodać zdjęcie do szablonu Persony

Aby dopełnić wizerunek swojej Persony, polecam Ci wybór zdjęcia z banku zdjęć Canvy. Skorzystaj z menu po lewej stronie, gdzie znajdziesz „Zdjęcia”. Aby ułatwić sobie pracę, możesz skorzystać z wyszukiwarki wpisując w niej poszukiwaną frazę, np. woman, man, etc.

Po znalezieniu idealnego zdjęcia, pasującego do obrazu Twojego idealnego odbiorcy, wystarczy, że przeciągniesz je na właściwe miejsce w szablonie i gotowe.

Pobierz Personę na swój komputer

Kiedy skończysz edytować szablon i będziesz zadowolona z efektów końcowych, pobierz swoją Personę w formacie PDF na swój komputer. Opcję „Pobierz” znajdziesz w prawym górnym rogu ekranu.

Następnie zapisz plik jako PDF na swoim komputerze, aby w dowolnym momencie móc do niego wrócić.

Jak stworzyć Personę w wersji pisemnej

Możesz stworzyć Personę również w wersji tradycyjnej, a więc pisemnej. Poniżej znajdziesz przykład, który obrazuje jedną z person, do których ja się zwracam w moich komunikatach marketingowych. Acha, oczywiście może się tak zdarzyć, że jedna persona nie będzie w Twoim konkretnym przypadku wystarczająca. W związku z czym stworzysz dwie lub trzy… To zupełnie normalne!

Przykład Persony:

Emilia ma 30 lat i na co dzień pracuje w korporacji. Jest singielką, nie ma dzieci, a cały swój czas dzieli między pracą, a przyjaciółmi, z którymi spędza swój wolny czas po pracy oraz weekendy. Emilia jest ekspertką w swojej dziedzinie, a jej koledzy i koleżanki z pracy często przychodzą do niej po wskazówki dotyczące Employer Brandingu, w którym się specjalizuje. Mimo rozległej wiedzy na temat PR, Marketingu oraz Social Mediów Emilia ma wrażenie, że nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Chciałaby rozwijać swoją Markę Ekspercką online, ale polityka jej firmy jest bardzo ograniczona w tym zakresie, a ona nie chciałaby stawać w sprzeczności ze swoim pracodawcą. Emilia w przyszłości myśli o założeniu własnej firmy, dlatego szuka rozwiązań, które pozwolą jej połączyć pracę na etacie z budowaniem profesjonalnej Marki Eksperckiej w mediach społecznościowych oraz na portalach zawodowych.

Tworzenie persony nie należy do najłatwiejszych. Wymaga od Ciebie bardzo dużej znajomości potencjalnego odbiorcy oraz jest czasochłonne. Aby Twoja praca przyniosła najlepsze z możliwych rezultatów, zachęcam Cię nie tylko do opierania się na swoich doświadczeniach, ale przede wszystkim na przeprowadzeniu badania rynku, które pozwoli Ci poznać tą osobę lepiej. Zrób wszystko co w Twojej mocy, aby wejść w buty tej osoby i dogłębnie zrozumieć jej potrzeby.

Tego typu zabieg pozwoli Ci w przyszłości tworzyć szyty na miarę komunikat, który sprawi, że dotarcie do właściwych osób w mediach społecznościowych lub portalach zawodowych oraz osiągnięcie zamierzonego rezultatu to będzie pestka!

Powodzenia 🙂

Komentarze

komentarze