Czy wiesz, że Facebook to w Polsce najpopularniejszy serwis społecznościowy? Facebook to również druga najpopularniejsza strona internetowa w Polsce, zaraz po Google! Nie ma się co dziwić, że coraz więcej Rekruterów, poza LinkedInem, sprawdza potencjalnego pracownika właśnie na tej platformie społecznościowej.

Nie od dziś wiadomo, że kontent, który udostępniasz w sieci, wpływa bezpośrednio nie tylko na Twój wizerunek, ale również na wysokość Twojego wynagrodzenia! Statystyki są bezlitosne: aż 39% szefów sprawdza potencjalnego kandydata na pracownika w mediach społecznościowych. 43% nie zatrudniło ze względu na treści, jakie są w nich umieszczane. Zaś 60% szefów regularnie obserwuje poczynania pracowników w mediach społecznościowych. Nie ma się co dziwić, w końcu statystyczny Polak spędza na Facebooku 4 godziny tygodniowo!!!

Jak zatem wykorzystać potencjał Facebooka do budowania profesjonalnej Marki Eksperckiej? Co zrobić, aby stworzyć wartościowy profil osobisty na Facebooku? W jaki sposób wykorzystać swój profil osobisty na Facebooku do budowania długotrwałych relacji ze znajomymi, przyjaciółmi, kolegami i koleżankami z pracy oraz potencjalnymi klientami?

Zacznijmy od początku! Sprawdźmy na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas uzupełniania profilu osobistego na Facebooku w kontekście budowania profesjonalnej Marki Eksperckiej.

Zdjęcie profilowe

Zdjęcie profilowe to jeden z najważniejszych elementów Twojego profilu na Facebooku. To właśnie ono pojawia się przy pierwszym styku z Twoją marką online. Jest również widoczne za każdym razem kiedy coś publikujesz, komentujesz lub udostępniasz.

Jak już wiesz, Facebook coraz częściej przestaje być portalem tylko i wyłącznie społecznościowym, coraz częściej pełni funkcję medium pozwalającego na budowanie profesjonalnej Marki Eksperckiej. Mając świadomość researchu obejmującego również ten kanał społecznościowy, dobrze się zastanów z jakim wizerunkiem chcesz być kojarzona. Być może zdjęcie z dzieckiem, z imprezy lub z plaży do tego obrazu nie koniecznie pasuje.

Jeśli chcesz sprawdzić jakich błędów nie popełnić przy wyborze zdjęcia profilowego zapraszam Cię tutaj.

BIO

Do dyspozycji masz 101 znaków, które dają Ci szansę na umieszczenie kluczowych informacji o sobie. Na początek odpowiedz sobie na pytanie: „Komu w czym pomagasz?” oraz z czym chcesz być kojarzona. Polecam Ci również wykorzystanie BIO do promocji swojego miejsca w sieci, dzięki czemu szybko przeniesiesz osoby odwiedzające Twój profil np. na stronę www.

Jeśli chcesz zgłębić temat BIO, zapraszam Cię również tutaj.

Zdjęcie w tle

Kolejnym elementem, na który będę chciała zwrócić Twoją uwagę jest zdjęcie w tle. Musisz wiedzieć, że każda osoba odwiedzająca Twój profil na Facebooku, prędzej czy później się na nie natknie. Warto wykorzystać jego potencjał! Co mam na myśli?

Możesz chociażby wykorzystać tą darmową przestrzeń reklamową do zaproszenia odwiedzających do Twojego miejsca w sieci, zachęcić do pobrania prezentu w zamian za zapis na Newsletter (korzystając z okazji zapraszam Cię do pobrania mojego sprawdzonego „Przepisu na pracę marzeń”), lub zbierać zapisy na wydarzenie online, np. webinar. Możliwości są nieograniczone i zależą tylko i wyłącznie od Twojej kreatywności.

Nie masz pomysłu na zdjęcie w tle? Koniecznie zajrzyj tutaj.

Zdjęcie w tle

Prezentacja

Najważniejsze dane o Tobie zaciągnięte z zakładki Informacje pojawią się w sekcji Prezentacja. Odpowiedz sobie na pytanie co chcesz, aby osoby odwiedzające Twój profil, zapamiętały na Twój temat. Właśnie te informacje powinny się znaleźć w Prezentacji o Tobie!

Wyróżnione zdjęcia

Tutaj możesz skorzystać z opcji jednego wyróżnionego zdjęcia lub dziewięciu wyróżnionych zdjęć, które pokażą Twoje życie w pigułce. Osobiście wolę jedno zdjęcie, które co jakiś czas zmieniam. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrała dziewięć zdjęć pokazując najważniejsze obszary swojego życia osobistego oraz zawodowego.

Witryny i linki społecznościowe

Facebook daje nam niesamowitą możliwość do zaproszenia odwiedzających nasz profil osób, do ważnych dla nas miejsc w sieci. Tutaj możesz dodać swoją stronę www, grupę na FB czy link do Instagrama.

Informacje o Tobie

To sekcja, która pozwoli Ci rozwinąć informacje zawarte w BIO. Wszelkiej maści emoji dopełniające Twój przekaz mile widziane. Jeśli czujesz niedosyt, tutaj możesz rozładować swoją frustrację i wyrzucić z siebie wszystkie informacje, które nie zmieściły Ci się w BIO. Proszę Cię jednak o rozwagę, gdyż nikt nie ma czasu na czytanie elaboratów. Twój cel to konkret!

Choć niektórzy twierdzą, że w Internecie żrą tylko i wyłącznie treści związane z psami, kotami i dziećmi, Ty nie poddawaj się tym stereotypom. Właśnie pokazałam Ci całą masę możliwości, które pozwolą Ci na rozpoczęcie swojej przygody z budowaniem profesjonalnego wizerunku na tym portalu społecznościowym.

Wystarczy dobrze przemyśleć w jaki sposób chcesz być kojarzona i wykorzystać poszczególne sekcje profilu osobistego na Facebooku do budowania profesjonalnego wizerunku zgodnego z Twoją wizją. Jestem przekonana, że rezultaty Twoich działań zobaczysz prędzej niż się tego spodziewasz.

Do dzieła!

Komentarze

komentarze