Wśród mediów społecznościowych wciąż króluje Facebook z niewiarygodną liczbą unikalnych użytkowników przekraczających ponad 2,3 miliarda. Nie inaczej jest w naszym kraju, w którym z tej platformy społecznościowej korzysta ponad 17 milionów osób. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wykorzystuje Facebooka do budowania swojej marki osobistej.

O ile nie prowadzisz własnego biznesu, a zależy Ci na promowaniu siebie jako Eksperta w konkretnej dziedzinie, Facebook daje Ci całą masę możliwości, które możesz wykorzystać w tym celu. Przede wszystkim, w porównaniu z fanpage’m, na własnym profilu możesz liczyć na dużo większe zasięgi, a co za tym idzie dużo większe zaangażowanie pod Twoimi postami.

Dowiedz się co zrobić, aby wykorzystać Facebooka do budowania Marki Eksperckiej.

Lajkowanie, komentowanie, udostępnianie

Jeżeli jesteś na początku drogi, zacznij od lajkowania, komentowania i udostępniania ciekawych postów branżowych. Poszukaj tematycznych grup na Facebooku, gdzie znajdziesz inne osoby zainteresowane Twoją tematyką. Grupy są doskonałym miejscem do budowania profesjonalnego wizerunku. Zobacz jak się z tym czujesz oraz czy taka forma budowania marki eksperckiej w ogóle Ci odpowiada.

Posty branżowe

Jeśli lajkowanie, komentowanie i udostępnianie treści innych masz już za sobą, zachęcam Cię do tworzenia własnych treści merytorycznych. Możesz dawać PORADY, rozwiązujące realne problemy Twoich odbiorców. Możesz dzielić się CIEKAWOSTKAMI, nowinkami branżowymi lub nadchodzącymi trendami. Również posty typu 3 KROKI DO, 7 SPOSOBÓW NA… cieszą się niesamowitą popularnością. Wykorzystaj swoją wiedzę branżową, aby zebrać w skondensowany sposób konkretne wskazówki dla swoich odbiorców.

Link do artykułu blogowego

Jeśli prowadzisz bloga eksperckiego, Facebook jest doskonałym miejscem, aby podzielić się nowymi artykułami ze swoimi czytelnikami. Możesz chociażby stworzyć na blogu artykuł z RECENZJAMI interesujących książek, które polecasz. Co więcej możesz napisać artykuł o przydatnych NARZĘDZIACH ułatwiających codzienną pracę w Twojej branży. Czytelnicy wprost uwielbiają takie materiały! Oczywiście możesz także opisać najczęściej popełniane BŁĘDY w swojej branży, aby pomóc uniknąć ich swoim czytelnikom.

Wzbudzaj zaangażowanie

Nie liczy się ilość, ale jakość! Na Facebooku od jakiegoś czas zamiast lajków, liczy się zaangażowane pod postami. Jak je osiągnąć? Zadawaj PYTANIA, proś o opinie, poruszaj kontrowersyjne tematy zachęcające do dyskusji. Ludzie uwielbiają osoby o wyrazistych poglądach. Nie przesadzaj z kontrowersją, gdyż tego typu działania mogą Ci przynieść zarówno sprzymierzeńców, jak i przeciwników.

Materiał wideo

Czy wiesz, że 90% treści wyświetlanych w sieci to wideo? Ten trend nie tylko będzie się utrzymywał, ale nawet rósł. O ile jeszcze nie nagrywasz własnych materiałów wideo, jest to ostatni dzwonek, aby przekonać się do tej formy komunikacji w mediach społecznościowych lub na portalach zawodowych. Na dobrą sprawę wcale nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu za miliony monet. Dobry telefon z aparatem w zupełności wystarczy!

Bierzesz udział w ciekawych WYDARZENIACH jako uczestniczka lub prelegentka? Koniecznie podziel się tą informacją na łamach swojej sieci społecznościowej. Wykorzystaj STORYTELLING, aby opowiedzieć historię jak doszłaś do miejsca, w którym się teraz zajmujesz. Zainspiruj innych do działania! ODPOWIEDZ NA nurtujące Twoich odbiorców PYTANIE. Możesz prowadzić listę z najczęściej pojawiającymi się pytaniami, aby zawsze mieć w pogotowiu tematy na materiał wideo.

Transmisja wideo na żywo

Live’y na żywo są jednymi z najszybciej budującymi zaangażowanie na Facebooku formami. Ilość reakcji, komentarzy czy udostępnień jest wręcz niemożliwa do powtórzenia za pomocą innych dostępnych opcji na Facebooku. Ty możesz podejść do tematu Live’ów dwojako: możesz zaprosić do WYWIADU innego Eksperta z Twojej branży lub poprowadzić Live sama, dzieląc się swoimi CASE STUDY z branżowego podwórka.

Relacje

Relacje, czyli krótkie formy, widoczne u góry ekranu, cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników Facebooka. Wykorzystaj relacje do przeprowadzania ANKIET, aby lepiej poznać swoich odbiorców. Dziel się nigdzie indziej niepublikowanymi FAKTAMI Z ŻYCIA, takie posty cieszą się bardzo dużym powodzeniem! Pokazuj BACKSTAGE, a więc swoje działania od podszewki! Wszyscy lubimy podglądać innych. Wykorzystaj ten fakt do promowania swojej marki z przymrużeniem oka 🙂

Oto tylko niektóre z przykładów budowania Marki Eksperckiej na portalu społecznościowym Facebook. Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie zainspirować i zachęcić do działania. Pamiętaj o systematyczności, bo to właśnie ona, poza wiedzą merytoryczną, jest kluczem do Twojego sukcesu. Możesz zaplanować kalendarz publikacji z góry, aby mieć pewność, że w każdym tygodniu na Twoim profilu pojawi się nowy materiał promujący Twoją markę.

Czekam na Twoje posty pokazujące Ciebie jako Eksperta w danej dziedzinie! Koniecznie pochwal się swoimi rezultatami używając #sukceschodzinaobcasach, abym mogła Cię bez przeszkód odnaleźć.

Trzymam za Ciebie bardzo mocno kciuki! Powodzenia.

Komentarze

komentarze