Instagram to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się mediów społecznościowych w naszym kraju! W przeciwieństwie do Facebooka, który obciął zasięgi do tego stopnia, że poza płatną reklamą wręcz uniemożliwił markom docieranie do swoich odbiorców, Instagram ma się z każdym dniem coraz lepiej. Nie ma się co dziwić, skoro już ponad 7 milionów osób w Polsce korzysta z tego kanału społecznościowego. Co więcej ponad 60% użytkowników wyszukuje na Instagramie i codziennie odkrywa nowe marki. Co za tym idzie, jest do doskonałe narzędzie do tego, abyś i Ty wykorzystała jego potencjał do zaprezentowania swojej Marki Eksperckiej w sieci.

No dobrze, masz konto na Insta. I co dalej? W końcu sama obecność na Instagramie to nie wszystko. Pewnie się zastanawiasz w jaki sposób możesz wykorzystać potencjał tego medium społecznościowego do budowania swojej marki online? Co możesz zrobić, aby Twój profil na Instagramie przyciągał coraz więcej zaangażowanych obserwujących? W jaki sposób możesz wykorzystać swój profil do sprzedaży swoich produktów online? Zacznijmy od początku – od Twojego profilu na Insta.

Zdjęcie profilowe

Zdjęcie profilowe ma szczególne znaczenie na Instagramie. Jego zadaniem jest wyróżnienie Ciebie na tle innych osób lub marek w feedzie lub w InstaStory. Osobiście zdecydowałam się umieścić moje zdjęcie na czerwonym tle, aby nawiązać do kolorów mojej marki oraz przyciągnąć tym ognistym kolorem potencjalnych obserwujących. Mam nadzieję, że efekt końcowy Ci się podoba? Teraz kolej na Ciebie! Zastanów się w jaki sposób Ty możesz wyróżnić się za pomocą zdjęcia w tle.

Nazwa użytkownika

Jak pewnie zdążyłaś zauważyć moja nazwa znacznie różni się od nazwy użytkownika. A to dlatego, że w ten sposób chcę zwiększyć swoje szanse na znalezienie mojej marki zarówno po nazwie karieranaobcasach, jak i po moim imieniu i nazwisku. Zauważ również, że przy imieniu i nazwisku dodałam także słowo kluczowe „MARKA EKSPERCKA”, po którym również zostanę wyświetlona osobom szukającym ekspertów z tej dziedziny. Tobie radzę to samo! Przemyśl w jaki sposób Ty możesz zwiększyć swoje szanse na odnalezienie Ciebie w wynikach wyszukiwania Instagrama za pomocą nazwy i nazwy użytkownika.

Biogram

Biogram to miejsce, w którym za pomocą 150 znaków możesz krótko i zwięźle powiedzieć swojemu potencjalnemu odbiorcy „Komu w czym pomagasz”. Moje BIO to: „Pomagam Ekspertkom wyjść z cienia!”. To jedno zdanie mówi więcej niż tysiąc słów… Dosłownie! Jakie jest Twoje?

Jeśli chcesz ułatwić swoim klientkom kontakt z Tobą, polecam Ci dodanie do biogramu również danych kontaktowych, np. adresu email. W moim BIO znajdziesz m.in. informację o tym, w jaki sposób mogą się ze mną skontaktować osoby zainteresowane konsultacjami z zakresu rozwoju Instagrama, Facebooku lub LinkedIna. Tego typu zabieg zdecydowanie skraca drogę potencjalnego odbiorcy w dotarciu do Ciebie! Koniecznie wykorzystaj ten fakt i przetestuj go na swoim profilu.

Cały przekaz urozmaicą różnego rodzaju emoji dopasowane do kolorystyki i stylu Twojej marki. Nie zapomnij o nich!

Jedyny klikalny link

Koniecznie wykorzystaj jedyny klikalny link na Instagramie do przekierowania swoich odbiorców do Twojego miejsca w sieci. Jeśli masz więcej, niż jeden link, do którego chciałabyś przekierować konkretne osoby odwiedzające Twój profil (tak jak ja) możesz z powodzeniem użyć aplikacji Linktr.ee.

Minusem tego rozwiązania może być zniechęcenie odbiorcy do opuszczenia Instagrama i w ten sposób zmarnowanie szansy na przekierowanie ruchu na Twoją stronę www. lub bloga. Ewentualną decyzję pozostawiam Tobie!

Relacje wyróżnione

Relacje cieszą się coraz większą popularnością, nic więc dziwnego, że część użytkowników mediów społecznościowych po ich przejrzeniu nawet nie dociera do pozostałych materiałów publikowanych przez Ciebie w feedzie. Wyróżnione relacje możesz z powodzeniem wykorzystać do przekazania za ich pomocą najważniejszych informacji dotyczących Ciebie i Twojej marki. Mogą to być np. informacje o aktualnych promocjach, czy też flagowych produktach. Warto również wykorzystać relacje do przedstawienia siebie oraz opowiedzenia krótko o tym, czym się zajmujesz i co sprawiło, że robisz to, co robisz (np. za pomocą relacji „ZACZNIJ TUTAJ”). Możesz użyć do tego technik storytellingu.

Siatka zdjęć

Jedno jest pewne, na Instagramie królują zdjęcia! Choćbyś nie wiem jak dobry kontent miała, bez zdjęć przyciągających uwagę Twoich odbiorców, nie masz co liczyć na większy sukces. Warto przemyśleć sprawę kolorystyki, filtrów, elementów charakterystycznych, etc. Wszystkiego tego, co składa się na Twój ogólny wizerunek na tym medium społecznościowym.

Pewnie zauważyłaś, że mój wyróżnik na Insta to kolor czerwony. Staram się tak dobierać zdjęcia, grafiki czy emoji, aby za ich pomocą tworzyć pewnego rodzaju spójność charakterystyczną dla mojej marki. Koniecznie sprawdź mój profil na Instagramie, aby zobaczyć w jaki sposób wykorzystałam kolor czerwony do budowania mojej Marki Eksperckiej.

Korzystając z okazji zapraszam Cię do obserwowania mojego profilu. Jeśli jesteś zainteresowana rozwojem swojej marki online, nie tylko na Instagramie, ale również na pozostałych platformach społecznościowych czy portalach zawodowych, na pewno znajdziesz u mnie całą masę inspiracji oraz motywacji!

Jak sama widzisz, Instagram rządzi się zupełnie innymi prawami niż znany i lubiany Facebook, czy biznesowy i poważny LinkedIn. Choć na pierwszy rzut oka, Insta może się wydawać nieco niezrozumiały, uwierz mi, że bardzo szybko poznasz go na tyle, aby osiągnąć upragnione rezultaty i dotrzeć ze swoim przekazem do swoich wymarzonych odbiorców. Oczywiście chętnie Ci w tym pomogę!

Wypatruj moich kolejnych wpisów 🙂

Komentarze

komentarze