Jeśli chcesz stale docierać do nowych odbiorców na Instagramie, zwiększać zasięg swoich postów oraz zdobywać nowych obserwujących, musisz zaprzyjaźnić się z algorytmem na tej platformie społecznościowej. Jest kilka rzeczy, które powinnaś wziąć pod uwagę zanim opublikujesz post na Insta, aby uzyskać jak najlepszy efekt swojej pracy. W dzisiejszym wpisie skupię się właśnie na kwestiach, które sprawią, że dotrzesz ze swoim przekazem do większej ilości osób, a co za tym idzie Twoje konto poszybuje w górę niczym rakieta w kosmos!

Systematyczność

Przez jednych zapomniana, przez innych znienawidzona. Systematyczność to element, w którym jest zakochany algorytm Instagrama. Jeśli publikujesz posty na tej platformie społecznościowej, zadbaj o regularność. Możesz zacząć od jednej publikacji w tygodniu i stopniowo zwiększać jej ilość, jak tylko poczujesz, że jesteś w stanie utrzymać dany trend. Niemniej jednak regularne publikowanie, nawet małej ilości postów, jest dużo lepsze od wyplucia z siebie dużej ilości publikacji, a następnie zapadniecie się pod ziemię.

Wartościowe opisy pod zdjęciami

Jeśli jesteś długo na Instagramie, pewnie pamiętasz, że kiedyś Insta opierał się głównie o zdjęcia. Te czasy już dawno odeszły do lamusa. Coraz więcej osób prześciga się na tej platformie społecznościowej, wrzucając coraz piękniejsze i bardziej kreatywne ujęcia. Niestety w obecnej sytuacji samo dodanie zdjęcia już nie wystarcza. Postaw na wartościowy przekaz! Dziel się swoją wiedzą, doświadczeniem i unikalnymi umiejętnościami. Daj się poznać osobom odwiedzającym Twój profil. Tego typu strategia z powodzeniem przyciągnie do Twojej Marki Eksperckiej wartościowych i zaangażowanych obserwujących.

Angażuj swoich odbiorców

Samo dodanie opisu do zdjęcia to stanowczo za mało. Staraj się zawsze zachęcać swoich odbiorców do dalszej dyskusji. Zadawaj pytania, angażuj, prowokuj komentarze. Algorytm lubi zaangażowanie pod postami, dzięki czemu wie które posty wyświetlać wyżej. O to nam właśnie chodzi, prawda?

Oznaczaj inne osoby

Oznaczanie w poście innych kont na Insta jest bardzo fajną strategią do przyciągnięcia tych osób oraz ich odbiorców do Twojego konta na tej platformie społecznościowej. Śmiało korzystaj z tej strategii, aby zdobyć więcej reakcji pod swoim wpisem oraz dotrzeć do większej liczby osób.

Baw się

Wbrew pozorom posty nie do końca związane z tematyką Twojego konta, zabawne, na luzie, pokazujące radość i szczęście, cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Polecam Ci poszukanie inspiracji chociażby na Tik Toku, gdzie znajdziesz całą masę pomysłów na to w jaki sposób pokazać swoją Markę Ekspercką z zupełnie innej strony.

Hashtagi

Wykorzystaj moc hasztagów. Pod każdym zdjęciem możesz dodać maksymalnie 30 hasztagów i warto z tego skorzystać. To właśnie dzięki hasztagom masz szansę dotrzeć do nowych osób, które jeszcze o Tobie nie słyszały. Jeśli masz problem z wymyśleniem 30 hashtagów, polecam Ci trzymać się pewnego schematu, z którego sama korzystam. Wybieraj #:

  • nawiązujące do tego, co znajduje się na zdjęciu (np. #kariera #kobieta #czerwonasukienka)
  • związane z tematyką, którą poruszasz lub Twoją grupą docelową (np. #instagram, #mediaspolecznosciowe, #markaekspercka)
  • ogólne lub okolicznościowe (np. #dziendobry, #grudzien, #zima)

Zwróć uwagę, aby za każdym razem używać różnych hasztagów, gdyż algorytm Instagrama nie lubi automatyzacji i może celowo obniżyć wyniki wyświetlania Twojej publikacji.

Call to action

Pamiętaj o CTA (call to action). Zdecyduj czy chcesz, aby Twoi odbiorcy polubili Twój post, skomentowali czy zapisali na później. Nie wprowadzaj zamieszania w głowach swoich obserwujących i nie proś ich o wszystko na raz, najprawdopodobniej efekt będzie dużo gorszy. Skup się na jednym działaniu i czekaj na efekty!

Lokalizacja

Lokalizacja to kolejny element, za którego pomocą możesz dotrzeć do większej ilości obserwujących na Instagramie. Nie zapomnij o jej dodaniu pod każdym swoim wpisem. Staraj się wybierać miejsca, po których Twoi potencjalni odbiorcy mogą wyszukiwać ciekawych atrakcji w mieście, w którym mieszkasz.

Aktywność pod postem

Musisz również wiedzieć, że na zasięg Twojego posta wpływa to, co się dzieje zaraz po jego publikacji. Dlatego zawsze zaplanuj sobie od 15 do 30 minut, które poświęcisz na aktywność pod postem i rozkręcanie ewentualnej dyskusji. Dobrą taktyką jest, poza odpowiedzią na komentarze pojawiające się pod postem, ciągnięcie dyskusji poprzez zadawanie kolejnych pytań. W ten sposób osoba, która już nawiązała z Tobą dyskusję poczuje, że czekasz na jej odpowiedź i będzie bardziej skłonna na jej udzielenie. W ten sposób znowu karmisz algorytm, który tylko czeka na tego typu zaangażowanie pod Twoim postem, aby wypozycjonować go wyżej.

Jak widzisz algorytm Instagrama to nie jakaś czarna magia, znana tylko wybrańcom. W prosty sposób, pamiętając o kilku elementach podczas swojej publikacji, jesteś w stanie dotrzeć do większej ilości obserwujących i zachęcić ich do wejścia w interakcję z Tobą pod Twoimi postami. Stąd już coraz krótsza droga do przycisku „follow”, a więc zamienienia Twoich odwiedzających w zaangażowanych followersów!

Trzymam kciuki za Twoje przyszłe publikacje 🙂

Komentarze

komentarze