Wiesz już, że obecność na TikToku przyniesie Ci sporo korzyści, tylko od czego zacząć? Przecież nie znasz tej apki… Do tej pory działałaś tylko na Facebooku, Instagramie lub YouTubie? Już wyjaśniam.

Zacznij od pobrania aplikacji TikTok z Apple AppStore lub Google Play Store. Udało się? Czas założyć konto.

Jak założyć konto na TikToku

Założenie konta na TikToku to łatwizna. Do wyboru masz aż cztery opcje. Możesz utworzyć konto za pomocą swojego numeru telefonu, konta e-mail lub kont mediów społecznościowych, np. Facebook, Google, Twitter.

Aby utworzyć konto, musisz mieć skończone 13 lat. TikTok zweryfikuje Twój wiek na podstawie daty urodzenia. Teraz już wystarczy, że wybierzesz nazwę użytkownika i gotowe. Polecam Ci użycie nazwy, którą już stosujesz w innych mediach społecznościowych, aby było Cię łatwiej znaleźć.

Następnie dodajemy zdjęcie profilowe i bio (tutaj masz do dyspozycji tylko 80 znaków). Jeśli jesteś zainteresowana nawiązaniem potencjalnej współpracy, warto dodać na TikToku również adres emailowy do kontaktu oraz konto na Insta lub YouTube. Jeśli jesteś Influencerką, połączenie kont da Ci możliwość szybszego udostępniania materiału nagrywanego za pośrednictwem TikToka na pozostałych platformach społecznościowych. A to gwarantuje oszczędność czasu 🙂

Na tym etapie proponuję Ci zapoznać się z kontentem produkowanym za pomocą aplikacji TikTok. Jak każde medium społecznościowe, TikTok również rządzi się swoimi prawami. Nie ma nic gorszego jak publikowanie materiałów, które kompletnie nie pasują do danego medium społecznościowego, co zdarza mi się obserwować u popularnych twórców, zaczynających swoją przygodę z TikTokiem.

A teraz porozmawiajmy chwilę o możliwościach jakie daje Ci aplikacja.


Dla Ciebie

Tutaj znajdziesz wszystkie treści dostępne na TikToku. Jeśli jakiś materiał wpadnie Ci w oko, możesz go polubić za pomocą serduszka, dodać komentarz lub udostępnić (jak na Instagramie). Możesz podejrzeć profil twórcy i jeśli przypadnie Ci do gustu, zaobserwować. Wtedy jego treści wyświetlą Ci się częściej.

To nie wszystko. Masz również dostęp do oryginalnego pliku dźwiękowego, który został użyty w oglądanym filmie. Jeśli Ci się podoba, możesz go użyć podczas tworzenia swoich filmów. Wystarczy, że zapiszesz film w ulubionych i skorzystasz z niego w dowolnym momencie. Możesz również tworzyć duety, stitche oraz udostępniać nagrane wideo jako GIF. Ale o tym później.

Znajomi

Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce nazwę twórcy, którego szukasz i gotowe! Dlatego tak ważne jest zachowanie spójności w mediach społecznościowych, o czym wspominałam już wcześniej. Wybierając taką samą nazwę na różnych platformach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube), pomagasz również Twoim obserwującym znaleźć Cię bez najmniejszego problemu.

Dodaj

Przycisk nagrywania znajduje się w środkowej części na dole ekranu. Po dotknięciu go kamera się aktywuje, a Twoim oczom ukaże się całkiem pokaźna kolekcja opcji. Do moich ulubionych należą filtry, efekty i popraw. Uwierz mi, że wystarczy tylko drobny makijaż (w moim wypadku jest to pomalowane oko i usta), aby uzyskać doskonały look. Bez czasochłonnego nakładania podkładu, pudru, korektora, etc. Zapoznaj się z nimi na spokojnie i sama wybierz, które opcje najbardziej Ci pasują. W każdym momencie możesz je zmienić.

Dotknięcie ikony Prześlij automatycznie otwiera galerię Twoich nagranych filmów. Po wybraniu filmu wideo rozpocznie się odtwarzanie filmu, a także otworzy się narzędzie do przycinania u dołu ekranu. Korzystając z tego narzędzia, będziesz mogła odpowiednio dostosować swój film. Nie ukrywam, że osobiście wolę przygotowywać swoje filmy w zewnętrznej aplikacji (osobiście używam najprostszego narzędzia na ziemi – Canvy). Dzięki temu czuję, że mam większą kontrolę nad procesem twórczym. Ty możesz użyć bardziej profesjonalnego narzędzia lub edytować filmy bezpośrednio w aplikacji.

Przychodzące

Twoja skrzynka odbiorcza to miejsce, w którym znajdziesz calutką komunikację. Zawiera różne powiadomienia dotyczące polubień, komentarzy, wzmianek, obserwujących, wiadomości z TikTok, etc. Jeśli chcesz sprawdzić kto polubił Twój film lub dołączył do grona followersów, te informacje znajdziesz właśnie w zakładce Przychodzące.

Profil

Tutaj osoba odwiedzająca Twój profil znajdzie podstawowe informacje o Tobie oraz kontencie, który udostępniasz. Tutaj znajdziesz również filmiki oraz muzykę zapisaną na później. W każdej chwili możesz edytować swój profil oraz sprawdzić jak spodobała się Twoja twórczość potencjalnym obserwującym.

Więcej statystyk znajdziesz u góry ekranu (hamburger -> narzędzia twórcy -> dane analityczne), gdzie polecam Ci zaglądać chociaż od czasu do czasu. Najpopularniejsze filmy mogą być dla Ciebie inspiracją do dalszej twórczości.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki przydadzą Ci się podczas stawiania Twoich pierwszych kroków na platformie społecznościowej TikTok. Dla mnie TikTok to platforma typowo zabawowa, która poprawia mi humor i inspiruje mnie do rozśmieszania innych. Filmy i wyzwania często wykorzystuję w mojej codziennej pracy szkoleniowej oraz biznesowej. Zgodnie z zasadą:

Życie jest zbyt poważne, by brać je na serio.

Ale o tym innym razem… Powodzenia 🙂

Komentarze

komentarze